![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
mutta ei se sitten harmita kun niitä jarruja oikeasti tarttee...
__________________
Katse tulevaisuuteen, siellä ne uudet hankaluudet ovat. |
|
#2
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
![]() Jotakin remppaa kun on itse tullut tehtyä jarruihin niin sylinterin olen vaihtanut tai useamman, tiivistesarjalla sais edullisemmin tekohengitettyä mutta ei jaksa turata. Itsellä auto on oikeastaan jokapäiväisessä ajossa niin pitää koittaa että se olisi kunnossa, kilsojakin tulee välillä 50 000km/ vuosi |
|
#3
|
|||
|
|||
lataus säädin
Nyt väsy 46:sesta lataus säädin lopullisesti ja uusi pitäis hankkia. Kysymys kuuluukin onko porukalla kokemusta elektronisesti säätyvästä? Motonetistä näyttäisi saavan niin mekaanista ja elektronista. Täytyykö luottaa vaan perinteisesti kärjelliseen malliin?
|
|
#4
|
||||
|
||||
|
Kokemusta on kahdesta elektronisesta, kahdesta uudesta alkuperäisestä ja kolmesta tarvikemekaanisesta. Läjässä toki, mut palttiarallaa samat vehkeet.
Ne elektroniset ei pelaa vaikka ois kuin alkuperäisnumerovastaavuudetki kohallaa jnpp (sama kokemus myös työn puolesta kun noita sillon myytiin kun mekasäätimellisiä Tojotia vielä enemmän oli). Se peltikuorinen, mekaaninen New Era taas tuntuu pelaavan siinä missä alkuperäinenkin. Ja sitten kun vaihdat sen säätimen ja mittailet latausjännitteitä ja se on mitä vaa 12 ja 15 välillä - tai seilaa ainakin sinnesuntänne juuri mihinkään perustumatta - ja sellanen sen kuuluu ollakin.
__________________
Paskaa tavaraa, huonoa palvelua ja kuitintonta varaosakauppaa tarjoaa rannikkogroup.fi (perustelut: http://tinyurl.com/gmyvk6f) wonk.sytes.net/76s/ |
|
#5
|
||||
|
||||
|
Jos se vanha säädin ei ole palanut/oikeasti rikki, niin latausjännitettä voi säätää. Kannattaa ensiksi tutkailla vanha, koska se on paljon parempi laadultaan kuin tarvikkeet.
|
|
#6
|
|||
|
|||
|
Vanha originaali oli jo aikoinaan vaihdettu New Eraan. Säätääkin koitin, mutta mitenkään neutraaliksi jännitettä ei saanut, oli joku 12v tai sitten 15v.
Mutta motonetistä hain tänään uuden peltikuorisen New Eran ja hienosti pelittää. Kunhan jälkihehku lähtee päältä pois niin jännite pysyttelee kierroksista ja kuormituksesta riippuen 12,8v - 14,5v. |
|
#7
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
__________________
Katse tulevaisuuteen, siellä ne uudet hankaluudet ovat. |
|
#8
|
||||
|
||||
|
ln110 helv...nen jurina etuakselista napalukot kiinni 60kmh ja siitä yli..satasta ei uskalla ajaa
-ei ole merkitystä onko jakis nelikolla vai takavedolla. -pronssihelat uusittu (kuinka paljon nivelen suuntaista välystä pitäis olla uusilla heloilla kun nyt todella jämptti että saa lukkorenkaan paikoillee ?? ) -niveliä tutkittu ja pari vaihdoinkin ,tosin käytettyihin mutta yhdessäkään ei isoa välystä tai kulumaa -napalukot vaihdettu (käytettyjä ehjän oloisia nämäkin) -kardaanin tuplassa ei löysiä tunnu ja eturistikko uusittu etuperää ei vielä ole räjäytetty mutta käsin pyörittämällä ei ihmeellistä tunnu Mitäs muuta risukeulailijat ehdottais ku oma äly loppui jo aikoja sitten ja kohta palaa hermot totaalisesti--- Onneks talvi meni ohi kun kaikki nelikot tallissa levällään.
__________________
Yhtään en tiiä mitä tapahtu :O Viimeksi muokannut bluevan : 26.11.2015 12:06 |
|
#9
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
Ota etukarbonaatti pois ja kokeile?
__________________
Katse tulevaisuuteen, siellä ne uudet hankaluudet ovat. |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| hdj`iin joudet l´j 70´seen käykö?? | henteri | Tekniikka & Jutustelu | 20 | 02.03.2008 20:02 |
| LN 65 Hiluksiin korotus jouset? | -Ville- | Tekniikka & Jutustelu | 8 | 20.02.2008 21:15 |
| käykö HDJ:n jouset LJ:hin? | Jari_M | Tekniikka & Jutustelu | 2 | 23.05.2007 20:24 |
| M: HiLux LN65 jouset+muutakin, JOUSET MYYTY! | A45 | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 2 | 25.04.2006 18:14 |
| MISTÄ UUDET JOUSET BJ40:seen =>Käykö Hj 60 jouset? | Tekniikka & Jutustelu | 7 | 03.12.2004 21:34 | |