![]() |
![]() |
|
Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn. |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
#151
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
27w työvalot ei maksa ennää kuin jonkun +20€ ja valasee kivasti. Töis käytetään noita. Suikan viimmosel safaril laitettiin tehostimen pumppu koivuhalolla kireelle. Kuusi halko ei käy. |
#152
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
![]() Oli muutes nopea toimitus sillä vinssin moottorilla. Katsoin just pakettikoodilla, että sehän on ollut jo eilen mun paikallisessa postissa. ![]() Pisteet Offroadtarvikkeelle JA Postille! ![]() Itse en ollut niin nopea, eli se mosa on edelleen siellä postissa. Tarviipa huomenna hakea se.
__________________
- En pidä teistä. |
#153
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
![]() Edit: löysin muuten ne kohdevalot komerosta ![]() ![]() ![]()
__________________
Positiivinen rasismi? Jos ei natiivi pyytää jotain se pitää antaa ja vähän päälle, ettei vaan olisi rasisti ja pilaisi ihanaa monikulttuurisuutta. Jos natiivi pyytää jotain se pitää kieltää ja vähän päälle, ettei vaan olisi rasisti ja pilaisi ihanaa monikulttuurisuutta. Viimeksi muokannut Nikuzai : 27.09.2015 18:56 Perustelu: lisä infoa |
#154
|
||||
|
||||
![]()
Tänään oli vesijumppa.
Syyläri tyhjäksi, huuhtelu, ja uudet nesteet sisälle. Paisuntasäiliö oli sen näköinen, että oli jo ehkä aikakin... ![]() ![]()
__________________
- En pidä teistä. Viimeksi muokannut perkei : 27.08.2016 17:11 |
#155
|
|||
|
|||
![]()
ettei vaan olis korjaus töhnää paisarissa?
![]() ![]() |
#156
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Nyt on itellä kyllä tän rojektin suhteen syysmasennus. Maasturi vituttaa ja oikeastaan kaikki muukin. Paitsi syksy. ![]()
__________________
- En pidä teistä. |
#157
|
|||
|
|||
![]()
hyvinkin samannäköistä tavaraa ne yleensä olleet itse joskus kokeilin niin meni termostaaatti tukkoon. Sen jälkeen pesu koko järjestelmää eikä enää koskaan kyseisiä aineita mihinkään peliin.
Eiköhän sitä kullakin meinaa syys masennusta olla... sulla sentää on auto yhdessä kasassa kun taas itsellä on hyvin paljon tekemistä omassa tännekin muutaman kuvan lisäilin profiiliin ja oli läheellä etten tehnyt maasturiprojektia mutta ei kyl viel kerinnyt ![]() Mikäs sulla maasturissa ärsyttää? ![]() |
#158
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Oon kyllä nyttemmin kuullut, ettei moisia mömmöjä kannata pitkäaikaiskäyttöön laittaa, mutta hätäapuna ajaa asiansa. ![]() Kävin tossa treeneissä äsken ja ne meni sentään hyvin. Jaksoin jo taas hymyillä Lällille parkkipaikalla. Onhan se ihan symppis kaveri (haluaisin vaan nähdä sen jo uusissa väreissä ja leimattuna). ![]()
__________________
- En pidä teistä. Viimeksi muokannut perkei : 24.09.2015 21:22 |
#159
|
||||
|
||||
![]()
Noh nyt on mittaristossa taas valoa. Ei löytynyt kuin yksi palanut polttimo, joten vähän jäi mystiseksi miksi melkein koko mittaristo sitten pimeni. Niin tai näin, nyt siellä palaa valot.
Samalla tuli kiinnitettyä takapaksiin pudonnut lisäjarruvalo takaisin paikalleen ja hiplattua toista etusumuvaloa sen verran, että siihenkin löytyi taas valoa. Oli vaan kosketushäikkää. Testattu lohkolämmittimen ja sisäpistokkeen toiminta. Hyvin hönkii. Jotta päivän saldo olisi kuitenkin tasaisen harmaa +-0, niin näyttää siltä että nyt se perkele aikoo alkaa tiputtelemaan vettä alleen syylärin tyhjennyspropun juuresta. Tarttis varmaan uuden tiivisteen. Unohdin ottaa kahvinjuonnista kuvia. Edit: niin joo, kiristin ratin kun se lonksui.
__________________
- En pidä teistä. Viimeksi muokannut perkei : 26.09.2015 19:06 |
#160
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
![]() ![]() ![]() ![]() |
#161
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
![]() Joku on iskenyt eteen pikkuiset sumuvalot ja takapaksiin lisäjarruvalon. Se lisäjarruvalo sitten aina offireissun jälkeen joko roikkuu johtonsa varassa ovessa, tai sitten kerran se kääntyi näyttämään sisällepäin. ![]() No nyt se on liimattu uudelleen, joten josko se hetken kestäisi omalla paikallaan. Se on siis sellaisilla tarroilla ikkunassa kiinni. Muistaakseni siinä syylärin tyhjennysropussa oli sellainen litteä tiiviste joka oli jo vähän kopertunut käppyrä. Joko se tiiviste on nyt lopullisesti väsynyt, tai sitten käänsin jengat vituiksi (toivottavasti en...). Mulle tuli uusi asennusmasennus, juuri kun selvisin edellisestä. Autotallissa roplaaminen on aina kivaa, mutta ei saatana kun en pärjää viittä minuuttia kauempaa yksin, kun sitten mulla on jo jotain kysyttävää tai tarvisin kolmannen käden hetkeksi. Niin siinä sitten "vähän" niinkuin tallin muu toiminta kärsii kun mie olen Lällin kanssa paikalla. Se alkaa vituttaa ainakin itteäni, kun tuntuu että olen koko ajan vaivaksi ja aina minuu pitää auttaa tai odottaa. Tänään mie yritin tehdä pakoputkea, mutta onnistuin vaan silppuamaan metrin verran putkea pillunpäreiksi. No opin ainakin miten sitä putkea ei tehdä. Nyt mulla on väliaikainen katsastusputki paikallaan ja se on niin vitun hirveä sätös, että mie aloin kyllä melkein kotimatkalla itkemään kun mua masensi niin paljon. Ja kaikenlisäksi sen tekemiseen meni koko vitun päivä ja se tosiaan on vaan väliaikainen. ![]() No olisi sen nopeamminkin saanut tehtyä, mutta kun oli koko ajan kysyttävää ja käsipula ja en mie kehdannut häiritä ja ja ja plääh. Istuskelin sitten auton alla ja kelasin mielessäni kaikki kirosanat mitä keksin ja sitten tein saman makuultani. No enivei, ens viikolla tai viimeistään sitä seuraavalla käyn hakemassa vikalistan. Nyt on jonkunlainen pakoputki, kun sellainen kuulemma täytyy leimalla olla (ihme nipotusta?!) ja sitten täytyy vaan ampua ratti irti ja orkkisratti tilalle niin töötti toimii. Ei kai siinä muuta. No ehkä etujarrut avata jos viittii, just nyt tuntuu etten viitti kun sitten pitäisi taas häiritä jonkun offikaverin talli-iltaa. Sitten kai se jää leiman jälkeen seisomaan, koska en edes oleta, että saisin peltihommia tehtyä käden käänteessä. Kai siinä joku vitun kaks vuotta ainakin menee. Sanoinko jo vittu? Entä perkele? Entä perse? Taidan keittää kahvit.
__________________
- En pidä teistä. |
#162
|
|||
|
|||
![]()
Eiköhän töötti saa olla vaikka nappi kojelaudassa jos siihen laittaa äänimerkki tekstin viereen.
Jos auttaa kovasti muita niin nekin auttaa sinua ja silloin voit ajatella että olette tasoissa. Jokainen meistä on ollu aloittelija joskus. Ja joskus tarttee vieläkin apua kun jotain ei yksin voi tehä. Ja voi niitä palveluksia muutenkin tehä. Vaikka siivoais ja keittäs kahvia. Ei ny kannata masentua vaikka vähä tuntus että ois riippakivenä. Minusta on ainakin joskus mukava ihan vaan auttaa muita jos toinen ei osaa tai tiedä. Ei muuta ku kovaa yritystä eteenpäin. On sullakin varmasti taitoja jota muilla ei oo. Tarjoa silloin auttavaa kättä. Sinähän oot ilmeisesti hitsari ammatiltas? Ei kaikki osaa hitsata. |
#163
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
Putkiluokat perkeiltä löytyy niin siinä on jo yks eli painesäiliöiden hitsaileminen ja kans jos luvissa on oma nimi niin turvakaaret saattais olla toinen kohde, tosin en tiedä tartteeko niihin lupia, mut ennemmin ammatti hitsari kun ite turailemassa. Sit tööttä ongelmaan...... Nakkaampa YV;tä niin ei tartte vittuilla pirkkanikseistä ![]()
__________________
Positiivinen rasismi? Jos ei natiivi pyytää jotain se pitää antaa ja vähän päälle, ettei vaan olisi rasisti ja pilaisi ihanaa monikulttuurisuutta. Jos natiivi pyytää jotain se pitää kieltää ja vähän päälle, ettei vaan olisi rasisti ja pilaisi ihanaa monikulttuurisuutta. |
#164
|
|||
|
|||
![]()
kyllä mullakin on päiviä ettei tunnu onnistuvan mikään eikä kyl paljoa saa aikaiseksi muutenkaan. Tuohon pakoputki hommeliin niin itsellänihän on vain alkupotki jonka jatkeena 2,5" simonssin vaimennin eli loppuu siihen apparin oven alle ja pönttö on mallia pieni niin saa hyvin piiloon sinne helman taakse ettei pahemmin tule alle helman. Se jousto osuus on hyvä olla siinä mikäli teet itse kokonaan uuden ja jos oma putki on sen verran rapea ettei siinä ole enää joustoa niin multa löytyy tuosta hallin nurkalta vanha jossa itse jousto osuuteen asti ehjä
![]() Ja jos leimalla tulee taka jarru ongelmia niin mulla ois tos yhdet jarruliinat ei kalpene uusien rinnalle yhtään ja jotain muitakin jarru rumpu osia rumpujarruja ei omaan enää tule ![]() pikkuhiljaa ajatuksen kans hyvä tulee ![]() ![]() ![]() |
#165
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Lisäksi mulla on aina mielessä jotain kivoja yllätyksiä, niinku ostaa vaikka kaverin autoon joku osa jota tiedän että siihen on metsästetty pitkään. Mulla alkaa olla aika hyvä kokoelma näitä kaikkia kivoja pikku yllätyksiä, kun mun tuurilla ne on sitten aina just vääränlaisia kuitenkin. Ei paljoa ainakaan mua lämmitä sanonta "ajatus on tärkein", kun yrittää yllättää kamun vaikka HJ:n ovenkahvalla ja onnistuu sen sijaan ostamaan vaikka Pajeron kaasarin, saatana. ![]() "Joo hei ajattelin ostaa sulle HJ:n ovenkahvan, mutta täst tulikii Pajeron kaasari, nii että ei sit mitään kuitenkaan. Mut ajattelin kuitenkin kaikella ystävyydellä hei...". ![]() Tästä pääsemmekin sujuvasti siihen, että minua on luonnehdittu "käveleväksi maailmanlopuksi", eli mun siivoaminen on kyllä vähän niin ja näin. Mutta vastako tuota eilen silti tarjosin tallilla, että minut saa kyllä kutsua siivoustalkoisiinkin, tottakai tietenkin. Voihan mut vaikka teipata katuharjaan kiinni niin en saa kauheesti ainakaan vahinkoa aikaan. ![]() Ainiin ja Rohmohan ajelee tuolla jossain mun Corollalla kun sillä on oma ajokalusto risana, mulla on oikein hyvä mieli siitä että kerrankin pystyin tehä jotain konkreettista auttamista näissä autoasioissa kun lainasin sille omaa kulkinettani. ![]() Joku kysyi että olenko hitsari; no juu, mutta en ole koskaan hitsannut autoa tai mitään peltijuttuja muutenkaan. Ja jesse89 sanoi että ajatuksen kanssa tulee hyvä. Mulla ei oikein kapasiteetti riitä siihen. Mie jos alan jotain miettimään, niin illalla voi tallikaverit sitten ihmetellä että mikä helvetti tuolla tallin nurkassa savuaa..? Aijaa siellä on taas perkeillä hirttänyt nuppi jumiin ja homma ei ole edistynyt yhtään. ![]() Mie en osaa ajatella yhtään ja jos yritän, niin menen ihan tilttiin. Mie en oikein tajua juttuja muuta kuin näkemällä miten se tehdään ja sitten kokeilemalla tehdä samoin. ![]() Pitäis vissiin käydä joku päivä vähän metässä ajamassa niin hellittäisi nämä autotalliajatukset hetkeksi ja tulis happydirtyä tilalle. Mutta täytyy nyt ensin käydä siellä leimalla kun on nyt se pakoputki. Se on siis ihan suora 2" putki ilman mitään vaimentimia, eli sikäli hyvinkin simppeli. Niin olin minäkin, ei kyllä uskoisi että olen putkiakin työkseni hitsannut. Miten sitä voikin oman auton kanssa mennä niin jumiin. Kai se on se ajatus, että se on AUTO. Enhän mie osaa korjata AUTOJA. ![]()
__________________
- En pidä teistä. Viimeksi muokannut perkei : 28.09.2015 19:43 |
#166
|
|||
|
|||
![]()
Mä niin osaan samaistua tuohon kolmanteen auttavaan käteen kun projektin kanssa touhunnut yksinhän sitä suurimmaksi osaksi on tullut tehtyä ja runkoa pyöritelty ympäri jne akseleita liikuteltu alle kammettu rengasta sekä jousta jne puhumattakaan välillä siitä että jaloilla tuet jotain tosella kädellä jotain ja toisessa kädessä poltin ja ei aina ekalla onnistu eli rällä käteen ja sauma pois ja uusiks koko hommeli. Mutta en mä tiedä onhan se hieman opettanut kun yksin vaihtelee traktoriin linkoa lanaa asentelet ketjuja ja milloin mitäkin aina jokaisesta on selvitty välillä on muutama ärräpää saattanut lentää
![]() ![]() Ja mitä tulee tuohon ajatteluun niin mulle ei sovi se että roiskisin menemään vain kovalla työmoraalilla koska usein siinä käy silleen et se saattaa mennä hieman pieleen ja näin ollen joudun tekemään kokonaan sen uudestaan alusta alkaen niinkuin projektissani kävi 2 kertaa tiettyjen asioiden kanssa. Jos taas oisin miettinyt pidempää jne olisi ehkä mahdollisesti voinut saada ekalla kerralla tehtyä oikeanlaisen tai sitten ei.. |
#167
|
||||
|
||||
![]()
Kyllähän ton pitäis riittää, muistaakseni jossain omassakin on tollanen ollu. Vai onkohan tossa Ivecossa nytkin.
__________________
---------------------------------------- If it works, tear it apart and find out why! https://roverfriends.fi/palsta/ ![]() 3 Amigos-never travel alone |
#168
|
||||
|
||||
![]()
Minullakii oli Gorbatsovissa tööttinappi tupakansytkärin paikalla. Ei mittään ongelmaa, osoitti vaan aina katsastusmiehelle, että tuossa se on.
Eikä Lällinkään töötti ole ongelma, mun liikennekäytökselle on tehnyt pelkästään hyvää ajaa norsunhitaalla maasturilla jossa ei ole tööttiä. Liikenneraivokerroin on pienentynyt huomattavasti. Ja katsastukseen voi tosiaan laittaa sen orggislaivaruorin takaisin. ![]()
__________________
- En pidä teistä. |
#169
|
||||
|
||||
![]() ![]() Isolla autolla on helppo kuskata kaikenlaista tavaraa. Yeah right. ![]() ![]() ![]() ![]() (rosvoille tiedoksi että tavarat ei ole enää autossa)
__________________
- En pidä teistä. |
#170
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
![]() ![]() ![]() ![]() |
#171
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
![]() Mie oon Lällin kans oppinut malttia, ajelen vaan 80km/h ja hymyilen nätisti. Okei joskus ohittelen kun kulkeehan toi kyllä, mutta ei viitti toista kauheesti huudattaa kun ei tommonen kuitenkaan ole miksikään katukilpuriksi suunniteltukaan. ![]() Joo ei perse, voin vaan kuvitella miten kauheeta sillä ruorilla on ajaa nyt kun on tottunut parempaan. Ralliratilla saa niin nopeesti liikkeestä kiinni jos esim. haukkaa uraan. Ruorilla se on aina ihan helvetinmoinen liike mikä siitä tulee niin kaistalla kuin kabiinissakin... ![]() Piti mennä huomenna leimalle mutta yllättäen unohdin vaihtaa sen ratin...no ehkä perjantaina sitten. Tai ens viikolla.
__________________
- En pidä teistä. |
#172
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
![]() ![]() Noh eihän sen ratin vaihto ole kuin vartin homma ![]() |
#173
|
||||
|
||||
![]()
Joo kyllä tuo Formulingi näyttää tuolla Lällissä ihan lapselliselta, mutta pirun hyvä se on ajaa. Toki metässä käy välillä vähän raskaaksi, mutta tarvii sitten vissiin bodata ja syödä kaurapuuroa enemmän.
![]() Mulle tuli vaan sellainen villi visio mieleen...että kävisköhän toi Kukkiksen ratti Lälliin. Corollassa on meinaan orkkisratti paikallaan ja se on pienempi kuin Lällin orkkis laivaruori, mutta isompi kuin siellä nyt oleva Formulingin ralliratti. Se vois ehkä olla just sopiva Lälliin ja siinä olis töötti. Ei muuten mutta kun Kukkiksessa tulee se orkkisratti hieman ärsyttävästi mun näkökenttään, kun olen näin lyhyt ja mulla on tapana ajaa aika takakenossa. Huomaan että usein Kukkiksen puikoissa tulee hieman kurkoteltua kaulaa, kun se ratti näkökentässä ärsyttää. Olen miettinyt, että pitäis sinnekin pienempi ratti saada, vaikka sen orkkisratti on kyllä muuten ihan ok käteen. Niin ihan vaan villi visio, että voiskohan ne ratit Lällin ja Kukkiksen kesken vaihtaa..? Sitten Lällissä olis töötti ja Kukkikseen tarvis rakentaa sellainen. ![]() Olen unohtanut täällä keulia, että kun mulla kerran oli jo ilmasäiliö olemassa niin ostin sen kompurankin nyt sitten. Eli lisää rakentelua tiedossa. ![]() Peltihommat on edelleen aloittamatta ja leimalla käymättä. Pakoputkiepisodin jälkeen päätin jo myydä koko auton ja tyytyä vaan kävelemään ja liftaamaan offimetsissä, kun ei tästä mun rakentamisesta tule mitään. Mutta ei sille näköjään mitään voi, että joku saatanan hulluus vaan nostaa päätään ja jaksan silti vaan haaveilla että voisin itse rakennella autoa. Ja kun katson ikkunasta parkkipaikalle, niin...no onhan toi niin saatanan ihana, että miten sen muka vois myydä? Ei lähe mihinkään!!! (enkä nyt puhu tuosta pensaasta) ![]() Tämä tallihomma vaan on haasteellinen, kun mulla on lähimmillekin työkaluille 20km, lähimpään autotalliin 35km ja toiseen autotalliin 70km. Lisäksi on kaikenlaisia muitakin kuvioita niinkuin kaikilla muillakin ihmisillä. Mutta olen nyt kuitenkin saanut neuvoteltua tuosta talliasiasta ja se järjestyy kyllä. Ei helpoimman kautta todellakaan, mutta talli kuin talli, ei mulla todellakaan ole valittamisen aihetta! ![]() Eli talli on järjestynyt, se on ihan helvetin kaukana, mutta se on talli ja siellä on Lällin peltihommille tilaa ja aikaa. Nyt on vaan vissiin mun muksulla tullut mitta täyteen siihen, ettei musta näy enää mitään muuta kuin lappu pöydällä, että "meen töistä suoraan tallille t: äiti". Ja sitten en ole hetkeen ehtinyt käydä lajitreeneissä kuin kerta viikkoon ja se on liian vähän. Ja nytkin menee pari viikonloppua muissa sosiaalisissa kuvioissa; on kummipojan synttäriä ja tatuointireissua itä-suomeen (because I support good tattooers #downundertattoo). Mutta vielä mie tän auton kasaan, saatana. Ja sitten mie ajan sillä mettään. Mie ajan niin saatanasti ja muutan sinne ens kesäksi asumaan. ![]() ![]() Pakoputki kulkee nyt toistaiseksi tuosta paikalta kuvan vasempaan alanurkkaan, kääntyy siitä helman alle ja jatkuu siellä jonkun matkaa. Tuosta kuvan kohdasta se on vielä hepattu runkoon kiinni ja lähtee koko putki hiiteen heti kun olen leimalla käynyt. En tiedä miksi en vaan voinut tunkea sitä pudonnutta pätkää tuonne hetkeksi takaisin sen sijaan, että käytin päivän rakentaakseni jonkun ihan vitun järkyttävän patentin. No, se oli varmaan joku naistenpäivä. ![]() Ens kerralla oon jo viisaampi! Näin sitä oppii... ![]() ![]() Joten laitetaas loppuun vähän piristävämpi ja aurinkoisempi kuva. ![]() ![]()
__________________
- En pidä teistä. |
#174
|
|||
|
|||
![]()
mitä minun silmäni näkevät onko sulla tuossa autossa paineilmalukot vai mikäs paineilmalinja tuossa pakoputken kohdalta menee
![]() ![]() |
#175
|
||||
|
||||
![]()
Eiku siinä linjassa menee kiisseliä.
![]() Lukot on vasta mun haaveissa...
__________________
- En pidä teistä. |
![]() |
|
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Myydään Lj70 päälaatikko ja jakkis | vv87 | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 2 | 24.04.2015 05:24 |
Ostetaan LJ70 peilit ja takalyhdyt | Redbull | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 1 | 26.09.2013 19:02 |
Ostetaan LJ70 takalyhdyt ja peilit | Redbull | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 0 | 03.09.2013 23:51 |
Myyty lj70:n peilejä ja snorkkeli | koboltti | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 10 | 15.06.2013 22:31 |
Myydään Lj70 startti ja laturi. | ToyotaHj60 | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 4 | 17.05.2012 15:41 |