![]() |
|
|
|||||||
| Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
|
Kyllä se vaan on kohtalaisen kylmä fakta että ns. isot bulkkikama tehtaat on siirtyny/siirretään halvempiin maihin, tulevaisuudessa suurimmat työllistäjät tulevat olemaan pieniä yrityksiä. Ja vielä kylmempi fakta on että pienillä yrityksillä on pienet kassavirrat. Vaikka oliskin paljon töitä voi tuotot olla kuitenkin niin pienet että yksikin "huono" työntekijä voi olla helvetinmoinen taakka pienyrityksille. Eli yritysten työllistämistä on vaan yksinkertaisesti pakko helpottaa. Eli mielummin huonommilla eduilla töitä kuin hyvillä työeduilla työttömänä... tästä löytyy toimiva esimerkki saksasta. Tämä globaali markkinatalous määrittelee nykypäivänä enemmän asioita kuin ne vanhat hyvät työehtosopimukset, maailma muuttuu ja meidän on muututtava siinä mukana.
|
|
#2
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
Eli huono yritys voi olla aikamoinen taakka työntekijälle. (Jos poliittisesti epäkorrekti toteamus sallitaan) Olen samaa mieltä vapaan kilpailu-ajatuksen kautta työllistymisen/työllistämisen helpottamisesta. |
|
#3
|
||||
|
||||
|
Paskapuhetta että epämiellyttävä duunari on vaikea irtisanoa. Sata päivää Yyteetä ja monoa perseelle.
Porukalla kun on ollunnaa tapana mollata milloin vassareita,milloin demareita kommunisteiksi niin mitähän pitäisi ajatella siitä että maan keskuskomitea on ottanu itelleen vallan määritellä työehtosopimusten MAKSIMIT. Eli enempää ei voi maksaa kuin sen mihin pääsihteeri sipilä antaa luvan. Ja tuo 9 päivän saikku. Jalka paketissa vaan takaisin raksalle...hmmm. Kuulostaa ihan helvetin huonolta vitsiltä. Tämä kaikki on ihan helposti hyväksyttävissä. Ei tarvita kuin semmoset 50-100 prossaa palkan korotusta. Eli jos duunarille sälytetään yritysvastuuta niin se on silloin oltava myös palkassa.
__________________
Oli kysymys mikä tahansa niin vastaus on TOYOTA V..tut se mitään heikkoa ole... Antsa. The member of Lahnajärven moottoriurheilusukeltajat Ry. Only tool you need to keep your TOYOTA running, is welding machine. Ostetaan Bj kuskin ovi. Pyyhkijän moottorin koppa. Jyrsitään Kantoja. Piikataan betonia eli tallin lattiat ym.Sekä muut Bobbari ja mönkkärityöt. 0500-752101/Antsa Honda Rincon 650 ym.Työmönkkärijorinat löytyy tästä Antsan Tuubi |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Enrgia paketin tulevaisuus | H_Nietu | Chit-Chat | 0 | 22.04.2010 02:25 |
| Huoltoautojen tulevaisuus? | Tekniikka & Jutustelu | 46 | 01.05.2007 15:40 | |
| Tulevaisuus näyttää valoisalta. | Rudolf | Romance and Relationships | 0 | 04.12.2002 15:46 |
| Maaseudun tulevaisuus! | Lars | Niilo Paasivirta - Correct Opinions | 0 | 18.12.2001 16:11 |
| Tietotekniikan Tulevaisuus! | Lars | Niilo Paasivirta - Correct Opinions | 0 | 18.12.2001 15:53 |