![]() |
![]() |
|
Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() Laippa ja ketju 1.5 urala molemmat
|
#2
|
|||
|
|||
![]()
Liikkuuko se ketju vapaasti urassa ( tai liikkuiko ennen jumia) ?
Kyllä siinä muunmetkkiset ketjutkin toimii. Laippa on Stihlillä paras, kestää kulutusta ihan eri lailla kuin muut.
__________________
Katse tulevaisuuteen, siellä ne uudet hankaluudet ovat. Viimeksi muokannut Porvoon Hilma : 01.09.2015 21:33 |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Ostat uuden laipan ja uuden ketjun, jos vielä tekee samat temput ja takuuta jäljellä, niin saha takuuhuoltoon ja kuntoon, tai uus saha tilalle.
Eli oli takuuta, kun luki uudestaan huolella :-) Viimeksi muokannut Borg : 01.09.2015 21:40 Perustelu: Luetun ymmärtäminen |
#4
|
|||
|
|||
![]()
Kyllä ketju liikku niinku pitää ja nyt on pikkuse enne öljy reikää ketju tehny montun minkä sormella tuntee ja siihen jumii kun kun sahaa puoli runkoa
|
#5
|
|||
|
|||
![]()
Mulla on (tai työnantajan saha se on) kans Stihlin 261 olikohan joku wvh tai joku,kumminki kahvalämppärit ja sähkökaasari ja mitä lie tietokone rihkamaa ja hyvin on toiminu,on vajaa kaks vuotta vanha. Ja ensimmäiseks jos tommosta tekee ni TAKUU huoltoon ni laittavat kuntoon,ite jos teet mitä tahansa ni ne väittää et se koko vika on sun syy ja tarjoovat laskua. Ainoa mitä voi tehdä on huudattaa vähä aikaa paperin päällä ja todeta tuleeko öljyä vai ei,ja jos ei ni viet huoltoon ja kokeilet uudestaan. Tää on ny kolmas Stihli ja oon ollu tyytyväinen,edellisessä oli öljytankin korkkien kanssa hiukka ongelmaa mut nykysessä ei,kalvoja kans meni edellisessä kahteenkin kertaan,ja joo kaasari on Walbro niinku kait kaikissa muissakin sahoissa ja kiinalainenhan se on Walbro nykyään.
__________________
Kaikki mikä on paskaa,on perseestä. |
#6
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
Vie se ammattilaiselle ihmeteltäväksi tai laita kuva tänne niin sahatohtorit antaa lausunnon ![]()
__________________
Katse tulevaisuuteen, siellä ne uudet hankaluudet ovat. |
#7
|
|||
|
|||
![]()
Ei oo saha puussa jumissa
![]() |
#8
|
||||
|
||||
![]()
Hieman yllätyin kun näin ohjeet kokeilla tuleeko öljyä.
Pidin tätä itsestäänselvyytenä. En minä mistään mitään tiedä enkä ketään neuvo, mutta itse käytän ja huollan sahani (päivittäin käytössä 192TC, 260C ja 660) seuraavasti: -kylmäkäynnistyksen jälkeen n.1min puolikaasu päällä (Juu, ihan eri tavalla kuin ahdettu diesel, 2-t kone saa kaiken voitelunsa polttoaineesta ja nykyaikaiset sahankoneet käyvät tyhjää todella laihalla) -tankkaus joko pi-pistoolin tai harjan kanssa, korkin ympärys puhtaaksi ennen avaamista -joka tankkauksen yhteydessä tarkistan että käy tyhjää kunnolla, kiertää kunnolla, öljyää ketjunsa ja teräjarru toimii (ei kannata pysäyttää kaasu pohjassa vaan jarru päälle ja kaasua) -viilaus tarvittaessa vaikka monesti päivässä -käytön jälkeen (päivän päätteeksi) AINA ketjun puolen poski pois, laipan kääntö ja kaiken puhdistus paineilmalla, erityisesti juuri öljykanavat ja laipan ketju-ura -vähintään joka kolmas työpäivä ilmanputsarin koppa auki, puhdistus paineilmalla ja putsarin purku / pesu -vähintään kerran viikossa käynnistimen (ja PUHALTIMEN) puolen poski irti ja puhdistus / tarkastus -terän irroituksen yhteydessä tarkastakaa vetohampaat, jos "levinneet" sivuille niin ei juokse laipassa -tarkkailkaa käynnistinnarun kuntoa, itse vaihdan vuosittain ettei jää päivä kesken 4€ maksavan osan takia -muistakaa viilata myös puruhampaat alas -Älkää kukaan vaan ottako tätä vittuiluna, sitä se ei ole. -Toivon lisäyksiä ja kommentteja, tiedon- ja opinjano on kova.
__________________
If idiots could fly, internet would be an airport. |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Myydään MOOTTORISAHA STIHL MS 261/C sahattu n.15h | make764 | O/M/V Muut | 2 | 04.04.2015 16:04 |
Ostetaan 6 kpl 16 tuumasia AT/MS renkaita | Rekisteröimätön | O/M/V Renkaat ja vanteet | 3 | 27.11.2008 13:26 |
MS-Tuki | SohNah | URL | 0 | 20.04.2002 11:54 |
Omituista höpötystä MS Word -ohjelmasta! | Lars | Niilo Paasivirta - Correct Opinions | 0 | 18.12.2001 17:56 |