![]() |
|
|
|||||||
| Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Kyllä siinä normi starttiakkukin menee jos semmonen sattuu kohdille, osaa vapaa-ajan akuistahan voi käyttää ihan starttiakkunakin, geelityyppi on tärkeämpi, muuten saattaa kuivahtaa. Tärkeämpää on ehjät akut ja käyttötarkoitukseen nähden riittävästi amppeeritunteja. Tämänpäivän lataussäätimelle kerrotaan mikä akkutyyppi on kyseessä ja se hoitaa oikeat jännitteet ja latasutehot akuston kapasiteetin ja akkutyypin mukaisesti.
|
|
#2
|
|||
|
|||
|
Ainakin tuossa mun autossa on 3000 watin invertterin toiminta parantunut sitä mukaa mitä uudempia akkuja on ja mitä suurempi niiden kapasiteetti. Johtojen järeydellä ja kytkentöjen laadulla on kanssa osuutta asiaan.
Siis oma johtopäätökseni on, että tavalliset starttiakut käy jos ne on tarpeeksi suuret vaadittavaan sähköntarpeeseen. Ne on meinaa halpoja ja kapasiteettia saa kohtuurahalla. Itse olen ajatellut lisätä aurinkopaneelin lataussäätimineen järjestelmään, jotta se ikäänkuin huoltaa akuston automaattisesti täyteen. |
|
#3
|
||||
|
||||
|
Tavan starttiakut kyykkää paneelikäytössä nopeempaa kun ei oo tehty sietämään syväpurkuja. Samasta amppeerituntimäärästä voi saada käytännössä tuplaten enemmän wattitunteja toisentyyppisestä akusta koska suositeltu syväpurkausraja on alempana.
|
|
#4
|
|||
|
|||
|
...entäpä tämmöiset startti-akut, missä lukee esim. deep cycle?
|
|
#5
|
||||
|
||||
|
Tietty parempia, toimii ok, mut jos akkua oot ostamassa niin älä osta starttiakkua pelkästään paneelikäyttöön. Samalla rahaa saat tuohon käyttöön parhaiten sopivankin.
|
|
#6
|
|||
|
|||
|
Syväpurkaus ei kuulosta hyvältä, olipa akku minkälainen tahansa. Jos paneelijärjestelmä vaatii syväpurkausta kestävän akun, on akun ja paneelin mitoitus suhteessa kulutukseen pielessä.
Minulla on tavallinen työkoneen 180Ah starttiakku, joka on kestänyt paneelikäytössä vuosikaudet. Säädin joku sellainen älykäs malli siinä mielessä, että se osaa säätää paneelin kuormituksen niin, että siitä saadaan paras tuotto. Paneeli ei tuota tarpeeksi, jotta päivän aikana saisi ladattua akkuun takaisin sen, mitä ilta-ajan valot ja tv:n katselu sekä kompressorikylmälaukku vuorokauden aikana purkaa. Jokainen käyttövuorokausi siis vie akun varausta alaspäin, vaikka olisi kuinka aurinkoinen päivä tahansa. Pelkän kylmälaukun kulutuksella energiatase olisi edes jotenkin tasapainossa, jos olisi koko ajan aurinkoisia päiviä. Se systeemi on kulutuksen puolelta kuitenkin vain jaksottaisessa käytössä, eli viikonloppuisin, joten ehtii latautua viikolla. Jos on sateinen viikko, pitää ladata lisäksi aggregaatilla. Jos käyttö olisi jatkuvaa, pitäisi paneeliteho saada ainakin 3-kertaiseksi nykyiseen verrattuna. Järjestelmä on väärin mitoitettu, kun on liian pieni paneeliteho. Akun varauksesta lähtee viikonlopun käytöllä usein noin puolet. Pitää laittaa isompi paneeli tai useampi.
__________________
Jukka |
|
#7
|
|||
|
|||
|
Akun kestoon vaikuttaa myös purkukertojen määrä.
Hyvä linkki akkuihin liittyen. http://www.reps.fi/datasheetsandmanu...-22-4-2012.pdf
__________________
Harrastajatason autourheilu on 99.9%:sti rakentamista -mutta kannattaa sen 0.1%:n edestä- |
|
#8
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
Jyrkkää kantaa ei niinkään ole akkutyypistä vaan kapasiteetin riittävyydestä. |
|
#9
|
||||
|
||||
|
täälä saatiin tänään ehtosti empiirinen tutkimus aluilleen, tosin mitään datan loggausta ei ole, eli perustuu vaan mittauksiin silloin kun olen kotona. 7kpl 245W monikide paneeleita laitettu seinälle killumaan ja sieltä suoraan 2kW varaajan vastukseen kytketty.
kerron kunhan hiukan alkaa kertymään mittauksia.. hiukan reilu 5 senttiä tuli watille hintaa näin kun ei ole mitään elektroniikkaa vastuksen ja paneelien välissä.. |
|
#10
|
||||
|
||||
|
Mistä noin halpoja paneeleja? taitaa olla kuitenkin pilkkuvirhe?
__________________
OPA Patrol "Boar" pätkästy -82 |
|
#11
|
|||
|
|||
|
Tuon hintaluokan paneelit herättää kiinnostusta täälläkin..
|
|
#12
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
kyllä ne sieltä tämmöisenä pilvisenäkin päivänä muutamaa kymmentä wattia pukkaa, eihän sillä nyt tietenkään näin talvella lämmityksen kannalta ole mitään hyötyä, mutta kotiinpäin sekin! josko kesän niillä pystyisi suurinpiirtein lämmittämään.. |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Hiluxiin akut | H4lkku | Tekniikka & Jutustelu | 18 | 13.12.2012 08:09 |
| Myydään / Annetaan 60aH akut. | RIPAX | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 2 | 29.03.2012 00:06 |
| Optima akut | Päksi | Tekniikka & Jutustelu | 51 | 13.10.2007 09:28 |
| AKUT | Tekniikka & Jutustelu | 7 | 25.02.2007 22:59 | |
| bertan akut | ahku | Tekniikka & Jutustelu | 24 | 22.11.2005 01:41 |