Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #7  
Vanha 02.02.2015, 12:06
Timo_L:n Avatar
Timo_L Timo_L ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 26.08.06
Sijainti: Paloheinä, Helsinki
Viestit: 7.443
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja WinChester Näytä viesti
Otteeseen merkattiin täydet 3500kg, kun muuten olis jääny 3360kg.
ZJ:n maksimi vetopaino euromalleissa muuten on tuo 3360kg, ei 3500kg Jenkkimalleissa ei sitten sitäkään, se on muistaakseni vain 5500lbs, eli ~2530kg..


Nuo tyyppikilvet on peltisinä siitä huonoja, että tahtovat ruostua. Välillä näkee ainakin Jeepeissä, jos on ollut kolaroitu auto tjsp., niin alkuperäinen tyyppikilpi on porattu lukkopellistä irti (on niitattu alunperin), ja laitettu uuteen/ käytettyyn lukkopeltiin peltiruuveilla. Samalla yleensä on taipunut johonkin, ja sitten onkin ruosteessa.
Jos tuollaisessa tapauksessa missä ehkä saisi kyltin takaa tiedot selville, tekisi itse vaikka alumiinipellistä uuden meistämällä ja maalaa korinväriseksi. Hinkkaa vähän öljyssä ja hiekassa, niin näyttäisi vielä aidolta. Teetkö silloin vakavankin rikoksen...?
__________________
Jeep Grand Cherokee 5.9 Limited LX, käyttöauto sopivasti maastoon varusteltuna.

Jeep Cherokee 4.0 - Ikuisuusprojekti Moggiakseleilla, 42" renkailla ja kaikensortin enemmän ja vähemmän oleellisilla ominaisuuksilla.

Jeep Cherokee 4.0 - Menehtyi kunniakkaasti Stadin Cruiseissa 5/2008.

Viimeksi muokannut Timo_L : 02.02.2015 12:10
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit


Sivu luotu: 21:22 (GMT +2).