Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 16.12.2014, 06:52
Arska-tehtaalta:n Avatar
Arska-tehtaalta Arska-tehtaalta ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 30.08.05
Sijainti: Retuperän Ranchi, Joutseno, Finland.
Viestit: 3.272
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja GaryRock Näytä viesti
Jos meinaat hitsailla (eli tulityötila), niin se kannattaa ottaa huomioon jo nyt ja esitellä kuvia kuntaan, sieltä sitten antavat aika hyviä ohjeita ja ilmaiseksi. Erillisenä rakennuksena ja riittävän kaukana muista rakennuksista voi päästä helpommallakin.
Tämä todellakin kannattaa tiedostaa heti, tulitöitä ei saa tehdä normi autotallissa niin typerältä kuin se kuullostaakin. Ite olen hitsaillut vakuutusehdoista välittämättä jo kymmenisen vuotta :rolleyes

Tulityöpaikalla taas tarvikkeiden säilyttäminen on lähes mahdotonta...

__________________
WORRY

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 16.12.2014, 07:22
Kekkeruusi:n Avatar
Kekkeruusi Kekkeruusi ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 18.03.12
Sijainti: Nokia
Viestit: 1.396
Perusasetus

itse kyllä vaihtaisin ton saksinostimen tohon 2-pilari nostimeen. ei oo sit niin ronkeli et mitä autoja nostelee kun sillä saa kaikki ilmaan.


esimerkkejä. töissä oleva rotary lift saksinosturi on ihan ok kapistus jolla voi nostaa normaali henkilöautot, mutta jos on vähänkään pitempi lang malli niin ei riitä tassujen pituus, ja taas se toinen on se ette lyhyellä aksivälillä olevia autoja ei tarvi kans kokeilla nostaa kun ei mahdu nosturin yli niin että etu ja takarenkaat olisi tasaisella lattialla. myös nostopaikat on välillä vähän niin ja näin kun aina ei voi helmasta nostaa.

+huomattavasti mukavampi puuhata alustaa tai pohjahommia kun ei oo ne saksinosturin "nostokohdat" edessä siellä.

+2-pilarilla saa kaikki autot ylös

tosin tää on vaan mun mielipide, mutta itse suosisin tota kaks pilaria jos omaan talliin nosturin hommaisin.


täähän olis ihan paras mutta hinta alkaa oleen vähä suolanen --> http://www.suomentyokalu.fi/verkkoka...sk-p-7490.html
__________________
-MMC-
Suzuki Jimny -02
Suzuki sj 413
Ex Toyota Lj -89
Ex Suzuki sj 413i
Ex Suzuki sj 410

Viimeksi muokannut Kekkeruusi : 16.12.2014 07:24
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 16.12.2014, 07:55
hiluvitkutin:n Avatar
hiluvitkutin hiluvitkutin ei ole kirjautuneena
Veteraani+++
 
Rekisteröitynyt: 31.12.07
Sijainti: keitele, Finland.
Viestit: 2.366
Perusasetus

vähä samaa mieltä edellisen kanssa nosturista.
aika vähä jää tilaa esim. laatikkoo irrotella
helmojen hitsuu hankalaa
tietty vähä mitä tekee...
onhan sulla vielä aikaa sitä harkita ennenkuin sen asunnus hetki on
ja kannattaa se nosturin kohta sitte valaa aikas tasaseks. itellä tuotti nosturin laito vähä tuskaa ku oli reippaat kaadot viemäriin.
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 16.12.2014, 08:47
Petek:n Avatar
Petek Petek ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 09.12.09
Sijainti: Pohjois-savo
Viestit: 248
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja hiluvitkutin Näytä viesti
vähä samaa mieltä edellisen kanssa nosturista.
aika vähä jää tilaa esim. laatikkoo irrotella
helmojen hitsuu hankalaa
tietty vähä mitä tekee...
onhan sulla vielä aikaa sitä harkita ennenkuin sen asunnus hetki on
ja kannattaa se nosturin kohta sitte valaa aikas tasaseks. itellä tuotti nosturin laito vähä tuskaa ku oli reippaat kaadot viemäriin.
millä tälläsit nosturin suoraan? itellä sama homma menossa ja kaadot lattiassa aika reilut
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 16.12.2014, 09:18
Pafo:n Avatar
Pafo Pafo ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 23.04.04
Sijainti: Forrest Hill, Vaasa, Finland.
Viestit: 1.522
Perusasetus

Kannattanee tutkia vakuutuspuolikin etukäteen.

On sellainen muistikuva että autotallissa ei saa tehdä mitään eikä varastoida mitään, mutta jo on talousrakennus / varasto (vaimitähänseoli) niin vakuutukset korvaa paremmin jos sattuisi mennä huonosti... niin että härveli menee oikealla nimellä virallisissa papruissa...
__________________
ex 4wdwannabe

-= In Lockers We trust! =-

LeijonaEmot RY supporter
http://www.noonansuomi.net/
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 16.12.2014, 09:44
p.jäppinen p.jäppinen ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+++
 
Rekisteröitynyt: 30.08.10
Sijainti: Imatra
Viestit: 444
Perusasetus

Pari kertaa olen ollu mukana näissä saako hitsata vai ei kiistelyissä autotallista/talousrakennuksesta ei saa kätevästi tulityöpaikkaa vaikka tekis mitä, mutta kun nimike muutetaan korjaamotilaksi (kalliit vakuutukset) tai harrastetilaksi alkaa hitsaaminen onnistumaan myös vakuutusyhtiön mielestä
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 16.12.2014, 10:14
Källbacka Källbacka ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 10.09.12
Sijainti: v-s
Viestit: 72
Perusasetus

Näyttää ja vaikuttaa ajatuksien osalta ihan hyvältä! Seuraavassa tätä "mä-tekisin-näin"-puolta tuolla pohjaratkaisulla:

Tuosta pesupuolesta on varmasti paljon eri mielipiteitä. Itse tekisin tuohon pohjaan sen verhoratkaisun kiertäväksi koko parven mitalle, ripustus parven otsasta/alapinnasta ja lattiaan kaksi kaivoa (toinen nosturin lähelle tolppien välin linjalle, toinen keskelle toista autopaikkaa), jotta sulamisvedet ja pesupaskat saa tarvittaessa koko tallin alueelta kaivoihin maltillisilla kaadoilla ja mahdollinen lattianpesukin onnistuu ilman raamatullisen mittakaavan tulvan aiheuttamista. Nosturipaikan valu- ja asennustyötkin helpottuvat hiukan, kun tolppien paikat saa surutta tehdä suoriksi ja samaan korkoon, josta kaadot kaivo(i)lle ja lattian profiili pysyy varmasti hyvänä.

Paskahuusin ja painepesurin asemoisin vierekkäin, pesuri mahdollisesti omaan koppiin ja seinään pieni flekti viemään mahdollisen kuumavesipesurin pakokaasut pihalle, vaikka pesurin pääkatkaisijan taakse kytkentä, niin toimii vain tarvittaessa. Kunnon poistopuhaltimet myös kosteudenpoistoa varten: vaikka sitten suljettavilla venttiileillä, jotta voi käyttää vain osaa normaalitilanteessa ilmanvaihtoon. Tosin tuo kuumavesipesuri ja sisätilat on melko murheellinen yhdistelmä pitkässä juoksussa: vaatii lisäpanostusta pintoihin ja niiden tiiviyteen, mutta saa toki toimimaankin.

Isommaksi oveksi laittaisin haitarioven käyntiovella, jotta oven takia ei tarvitse rakentaa "puolta metriä korkeampaa" rakennusta ja katto pysyy vapaana autopaikan päällä ja yleisesti ottaen haitariovissa on paremmat ikkunat, joilla saa luonnonvaloa mökkiin (yllättävän mukava juttu bunkkerielämän jälkeen).

Siltanosturin kun saisi kulkemaan tuossa parven reunassa - vaikka jalat lattiassa renkailla, ettei tarvitse tukea parvea niin paljon alta - niin periaatteessa voisi nosturipaikalla nostaa tekniikan pois, pestä sen välissä ja kiikuttaa toiseen koppaan kiinni toiselle paikalle avaamatta kertaakaan ovia. (kuinka monta kertaa näitä tilanteita sitten tulee, mutta jättäisi joka tapauksessa vaihtoehtoja tekemiselle ja nosturien hyödyntämiselle)

Siinä näitä, mitä nopeaan tuli mieleen. Palataan aiheeseen ja intoa rakentamiseen!
__________________
100% matala-autoilija since 02-2016.
Vastaa lainaten
  #8  
Vanha 16.12.2014, 16:03
tekniikkamies tekniikkamies ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 23.11.11
Sijainti: Päijät-Häme
Viestit: 3.040
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja p.jäppinen Näytä viesti
Pari kertaa olen ollu mukana näissä saako hitsata vai ei kiistelyissä autotallista/talousrakennuksesta ei saa kätevästi tulityöpaikkaa vaikka tekis mitä, mutta kun nimike muutetaan korjaamotilaksi (kalliit vakuutukset) tai harrastetilaksi alkaa hitsaaminen onnistumaan myös vakuutusyhtiön mielestä
Oma unelma olis ehkä sellanen tila, jossa on turvallista tehdä tulitöitä siten ettei helposti palavia materiaaleja ole ja sammutusjärjestelmät on ylimitoitetut ja viimeinen järjestelmä on sprinklerijärjestelmä, joka viimekädessä hyydyttää palot.

Lisäksi tila saisi olla veden kestävä jolloin se on helpompi pitää puhtaana, sulamisvedet ei haittaa ja sammuttamisessa voi käyttää vettä. Mielestäni kunnollinen viemäröinti öljynerotuksineen veisi asiaa tähän suuntaan.

Kolmas hieno homma liittyisi siihen jos tilan saa halutessa nopeasti lämpimäksi ja jos siellä kerran vesiputkiakin menee, kaiketi lämmön tulis koko aika olla nollan yläpuolella. Mitä jos asuintilan lämpöä pyrkis talteenottaa tähän viileään tilaan niin siellä ei putket jäädy...
Vastaa lainaten
  #9  
Vanha 16.12.2014, 12:00
hiluvitkutin:n Avatar
hiluvitkutin hiluvitkutin ei ole kirjautuneena
Veteraani+++
 
Rekisteröitynyt: 31.12.07
Sijainti: keitele, Finland.
Viestit: 2.366
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Petek Näytä viesti
millä tälläsit nosturin suoraan? itellä sama homma menossa ja kaadot lattiassa aika reilut
Eri vahvusta latakkaa vaan simmiks. Ja hitsasin kiinni ettei karkaa ja mahd tiuhaan...
Vastaa lainaten
  #10  
Vanha 16.12.2014, 13:58
vellihousu:n Avatar
vellihousu vellihousu ei ole kirjautuneena
Konkari+
 
Rekisteröitynyt: 26.01.10
Sijainti: kirkkonummi
Viestit: 646
Perusasetus

Teretulemast kirkkonummelle. Ihan ekaksi kannattaa tiedostaa että rakennusvalvonta on täynnä kokovartalokyrpiä, joilla ei ole käsitystä että sinä maksat heidän palkan. Jos joudut hakemaan poikkeusluvan niin se voi helposti viedä vuoden ja sen jälkeen rakennuslupa puolivuotta.
Kannattaa myös tarkistaa myös että alue ei ole rakennuskiellossa, esim. Tää kylmälä on.
Vastaa lainaten
  #11  
Vanha 16.12.2014, 15:13
macro:n Avatar
macro macro ei ole kirjautuneena
Konkari
 
Rekisteröitynyt: 03.06.07
Sijainti: Kempele, Finland.
Viestit: 537
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja vellihousu Näytä viesti
Ihan ekaksi kannattaa tiedostaa että rakennusvalvonta on täynnä kokovartalokyrpiä, joilla ei ole käsitystä että sinä maksat heidän palkan.
Allekirjoitan. Elannon ansaitsen pääkuvien & rakennesuunnitelmien piirtelyllä, ja kyllä tuo Kirkkonummi siellä hankalien listalla on. Varsinkin pääkuvien osalta. Ettei kannata ihmetellä, jos niiden kohdalla tulee säätämistä. Taisi tuollakin olla vaatimuksena arkkitehdin nimmarit kuviin, inssin nimet ei kelvannut vaikka laki ja reilu enemmistö kunnista hyväksyy...
Vastaa lainaten
  #12  
Vanha 16.12.2014, 16:41
LaaLaa:n Avatar
LaaLaa LaaLaa ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 10.01.03
Sijainti: Lahti, Finland.
Viestit: 6.258
Perusasetus

Itse kun töissä aina silloin tällöin ääneen haaveilen isommasta tallista (nyt 90m2), niin työkaverit lohduttavat, että perhe vie kaiken ajan ja tallia ei perheellinen mies enää tarvi

Mutta ei uskota "viisaampia", 100m2 talli alkaa olemaan jo ihan käyttökelpoisen kokoinen.

Kommentteja:
- oletko tekemässä lämmintä vai puolilämmintä tilaa tuosta? Ilmeisesti järkevämpää tehdä vain 1/2 lämmin (tälläisen huhun kuullut, kannattaa selvittää mahdolliset hyödyt)

- jos mahdollista tee 4,5m korkea. Mahtuu maasturinkin nostamaan ylös asti ja mahtuu osaan tallia kevytrakenteinen parvi/taso, jossa just hyvä varastoida kevyttä tavaraa.

- Kannattaa harkita pienen konttorihuoneen tekoa (parvelle?) aina on hyvä olla tila jossa juopotella naapurin kanssa Ja voihan siellä säilyttää vaikka pölylle arkaa materiaalia. Itse olen ollut pieneenkin koppiin tyytyväinen, varsinkin kun rc-autoja on näprännyt. Ja toimii pukuhuoneena koska käytännössä helpompi vaihtaa remppavaatteet päälle tallissa kuin talossa.

- pöytätilaa ei ole koskaan liikaa, suunnitelmasi 1 pöytä on tooosi vähän. Pöytien alle menee laatikoita ja laitteita helposti jemmaan kun ei tarve.

- sorvi, kantti, pora, jyrsin, prässi jne toimivat ihan hyvin matalassakin tilassa eli just esim parven alapuolella.

- itse olen ollut tyytyväinen 2-pilarinosturiin, toki tolpat on joskus edessä, mutta ehkä kuitenkin vähemmän, kuin saksi-mekanismit helmojen alla. Makuasioita...

- Itse en pesisi sisällä, ellei pystyisi kokonaan eristämään pesutilaa omaksi kosteaksi tilaksi (sorvi yms. koneet ei tykkää kosteudesta). Paskaisen auton pesu sitten pihan perällä jonkun rampin päällä. Kaivot lattiassa kuitenkin järkevät, kun kuitenkin joskus jotain tarvii lotrata ja lumisena ottaa sisään sulamaan.

- Siltanosturi olisi joskus kiva, mutta saavutettu hyöty ei mielestäni perustamiskustannusten arvoinen, vaikka saisi jostain romuhintaan. Norsu ja pinkkari riittäisi ainakin itselle.

- käyntiovi heti jomman kumman ison oven viereen, ei katkaise siinä käyttökelpoista seinää.

- Isojen ovien koko vain just sellaiseksi kuin tarvii. Noin kahdella sivulla ollessaan toinen jää aina räystään alle

- Ruostuva käyttörauta (6m kanget) pitäisi mahtua sisään johonkin telineeseen järkevästi (nimimerkillä turvakaariputket pintaruosteessa katoksessa)

- Varmasti olet piirrellyt noita sketsejä joka suuntaan, mutta itse saattaisin olla vain yhden nosto-oven kannalla, ns. heittopaikka oven suuhun ja takana toisessa rivissä nosturi ja säilytyspaikka "ikuisuus projektille"

Mielenkiinnolla kyllä seuraan tätä projektia
__________________
~~~~~~~~~~~~~~
www.suzuki4x4club.fi
~~~~~~~~~~~~~~
Vastaa lainaten
Vastaus

Luokat
autonostin, autotalli, autotalliprojekti, lattialämmitys, maalämpö, nosturi, pitkästä rakentaminen, rakennusohje, rakentaminen, siltanosturi, talliprojekti, vilp


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
hj-61 käynnissä pysymis ongelma! datsun 3.3d Tekniikka & Jutustelu 20 10.07.2014 21:36
OHI: 11.10. Hakumoottorin uudelleenindeksointi käynnissä Lars Uutiset 0 11.10.2012 04:53
Jeep 2.1 TD ei pysy käynnissä Mikedeus21 Tekniikka & Jutustelu 4 02.10.2009 16:33
salainen operaatio käynnissä poliisilla ja puolustus voimilla suomen ilmatilassa toyota4x4 Chit-Chat 5 14.06.2009 09:47
Range 3.5 efi, lievä notkahdus käynnissä Paavo Tekniikka & Jutustelu 15 24.05.2006 16:22


Sivu luotu: 22:23 (GMT +2).