Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 13.09.2014, 20:57
BJ-40/76 BJ-40/76 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 11.05.09
Sijainti: Oulu
Viestit: 5.055
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Arpe Näytä viesti
Mites verottaja käytännössä tuohon puutuu? Kieltääkö vaan työn tekemisen ja evää samalla itseltään työstä kertyvät verotulot?
Luulis tälläisinä aikoina kaikki laillisin konstein kerätyt veroeurot olevan tervetulleita.
Verottaja tulkitsee että kyseessä on työsuhde, ei yritystoiminta. Ja kun yhden hengen vuokrafirma on laskuttanut firmana, niin maksat kaikki sivukulut yms. ja vähennyksiä aika nihkea saada läpi...
Mutta tuohon yhden hengen vuokrafirmaan löytyy aika helposti neuvoa...
Suuruusluokkaa miltään päämieheltä ei saa tulla puolta liikevaihdosta laskettuna määrätyllä tavalla tai muuta sellaista.
Ja ongelmat tulee siinä vaiheessa, kun tuo yksi tarvii enemmän suoritetta, kuin vajaa puolet TAI ne muut eivät tarvitse yhteensä yli puolta.
Mutta jos itselläni olisi vakipaikka niin en kyllä vähällä ottaisi loparia: siis sivutoimisena alkuun, niin pitkään että tuo "zombi" työ ei enää riittäs akkujen lataukseen.
Ja tuosta opettajan työstä: siinä on tasan 4 hyvää asiaa: kesä,-heinä,-elo ja joulukuu. Ja nämät nimenomaan jatkuvassa työsuhteessa, itse en ole saanyt palkkaa kuin yhden joulukuun pyhiltä/välipäiviltä, olikohan v.90 ja silloin sekä syys- että kevät-" lomat" rehtori järjesti muuta työtä! ja työsuhde alkoi syksyllä ensimmäinen opetuksellinen päivä, ja loppui kevätjuhlaan! Ja palkkaus on helppo tarkistaa, ei ole mikään kultakaivos.
Ja tuosta kiinteistöhuollosta: kuuluuko teillä esim. ovenavaus soppariin? siis ovea on lähdettävä aukaisemaan aamuyöllä, taikka keskellä työpäivää? siis sivutoimisenakin 24/365. (nykyään ei enää onnistu se, mikä taannoin; esim. mulla ei ollut 10v ikäisenä kotiin omaa avainta kaulassa, vaan k.o villalangassa roikkui kerrostalon yleisavain, lapsityövoimaa...)

Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
runkolaakereiden uudelleen pinnoitus toyota4x4 Tekniikka & Jutustelu 21 09.05.2011 22:41
uudelleen rekisteriin ottaminen? Cental73 Tekniikka & Jutustelu 4 28.09.2008 21:32
Renkaiden uudelleen pinnoitus Peltonen Tekniikka & Jutustelu 0 19.09.2003 14:27


Sivu luotu: 10:15 (GMT +2).