![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() Jos kerran seuraavana päivänä on jo kaikki viat reklamoitu niin miksi niitä vikoja ei voinu katsoa ennen ostopäätöstä... ? Onko nykypäivänä käytetyn auton ostajalla enää mitään vastuuta itsellä. Ja niinkuin tuossa jo mainittiin niin suurin virhehän on ostaa land rover ![]()
|
#2
|
|||
|
|||
![]() Eipä eka kerta.
Ostettiinpa meidänkin perheeseen muinoin Lantikka,silloin 12 vuotias ja 200tkm ajettu. Eipä isompia vikoja muuta ku perä vuoti ja moottori ja voiman siirrossa isohko välys,lupasivat jo alunperin korjata sen välyksen. Sitte parin viikon päästä teettämään luvattua remonttia välyksen osalta ja samalla pyydettiin korjaamaan öljyvuodot. Eukon hakiessa autoa sanottiin että kunnossa on,seuraavana päivänä uudestaan marisemaan kolinasta johon olivat todenneet että eukko ei vaan osaa ajaa. Auto maksoi silloin 10k€ joten ei se ihan romu pitänyt olla. Öljyvuodot ei myöskään korjaantuneet,no paskat niistä ku ajan saatossa löytyi isompaakin vikaa. Tämä siis Laakkosella ja 10 vuotta sitten,no Suzukin pajalla Herttoniemessä on samanlaista palvelua,uudestakaan Jimnystä ei saada ratin vatkaamista pois vaikka suorin sanoin annoin ohjeet joilla itse sain vian korjattua,myivätpä vielä uutena vanteetkin joita myöhemmin kiistivät myyneensä. Taitaa olla niin että mitään takuuta EI OLE mitä et raastuvassa pysty todistamaan. Ja ainakaan ennen raastupaa et saa penniäkään vaikka miten olisit oikeassa,enemmistö kuitenkin nuolee itse haavansa joten jos 1 sadasta jutustä menee rosikseen ja hävitään ni tulee se silti halvemmaksi ku myöntää kaikki vastuu.
__________________
Kaikki mikä on paskaa,on perseestä. |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Samaa ihmettelin miekin, helpompi kattoo eka ja kirjata vaikka kauppakirjaan että ko. viat korjattava samaan hintaan. Mut 13000€ vm. 2000 Rangesta? Noitahan saa 4000€:lla Saksasta, veroja ehkä 3000€ = taskuun 6000€ remonttirahaa - reissu- ja rek.kulut.
|
#4
|
||||
|
||||
![]()
Ei ihan riitä kolme tonnia veroon, yleensä heiluu siellä likemmäs viiden tonnin puolella. Valitettavasti.
Verotusarvot korkealla kun hinnat katsotaan suomen ylihinnoitelluista yksilöistä.:-( Ja onhan se luksus auto;-) Välillä sais edullisesti jotain ilmapussivikaisia tms., mutta tuo verottaja ampuu idean alas. ( pöljät, saisivat enemmän polttoaineveroja noilla)
__________________
-Jyrki- Tietä käyden tien on vanki
Vapaa on vain umpihanki (A.H.) |
#5
|
|||
|
|||
![]()
Tyhjäkäynnissä ei ollut koeajolla eikä ostopäivänä mitään vikaa. Vika alkoi toisena päivänä. Myöskään öljyvuotoja ei havainnut, ennen reilua ajoa autolla. Oli seissyt hallissa pitkään. Tokihan viat olisi heti korjautettu jos niitä olisi ostohetkellä ollut. Auton ostamisen oli vakuuttanut tuhansien eurojen huoltokuitti, jossa oli kaikki öljyt, ilmajouset ym juuri vaihdettu sekä se että auto oli tähtivaihdokki...
|
#6
|
||||
|
||||
![]()
Ajelee näillä köyhätkin.
![]() Nimim. 10v moisella tuksutellut, eikä ole mitenkään huonoimmasta päästä oleva auto ollut. Näissä vaan korostuu se että pitää tietää mitä ostaa, tai sitten kysytään sellaisilta jotka tietää. Sääntö #1: Jos et saa Rangea vähintään päiväksi koeajoon, unohda se.
__________________
Range Rover P38A, bi-fuel. Bensa/CNG. RRC 3,9SE -90. Valkoinen. Jaguar S-Type 3.0 Sport -01, RHD, Lontoossa Rover P6 3500efi -72, "pikkuauto" Jaguar XJ-S V12, series II -89, "kisu" Range Rover P38A -95, purkuraato Volvo C303, muutti pois. |
#7
|
||||
|
||||
![]()
M1 Henkilöauto
Merkki LAND ROVER Mallivuosi 2000 Malli RANGE ROVER Mallisukupolvi - Mallin tarkennin 4.6 5D MA 4WD AUT 165KW Varustetaso Korityyppi Maastohenkilöauto Teho(kW) 165 Ovien lkm 5 Iskutilavuus(cm3) 4600 Vaihteisto Automaattinen Käyttövoima Bensiini Vaihteiden lkm Omamassa(kg) Vetotapa Neliveto Kokonaismassa(kg) CO2 Käyttöönottopäivä 01.06.2000 Yleinen pyyntihinta(€) 9372 Ajokilometrit(km) 205000 Yleinen myyntihinta(€) 7872 |
#8
|
||||
|
||||
![]()
Kas kummaa kun tällä "kissanhiekkalaatikolla" alettiin heti morkaamaan automerkkiä,vaikka kirjoitus koski ennemminkin autoliikkeen vastuuta???
|
#9
|
||||
|
||||
![]()
Mites se menikään, Offipalstalla offaus tarkoittaa kunnon offtopiccia
![]() Korostuuks tällaisena lama aikana jotenkin vielä kauppiaan vastuut, autot korjautetaan tylysti myyjäliikkeen piikkiin, asunnot ja kiinteistöt myyjän piikkiin, kaikesta vaan valitetaan ja koitetaan saada syyt muille ja edut itselle. Alkuperäiseen kysymykseen en ota kantaa
__________________
- Levannon We(l)ho - |
#10
|
|||
|
|||
![]()
Kirjoituksen tarkoituksena oli vain ja ainoastaan tuoda epäammattimaista kohtelua toimittava autoliike ihmisten tietoon.
Kaikkia autoja saa varmasti aina jostain halvemmalla, mutta kyseinen auto oli ja on vieläkin vioistaan huolimatta todellinen helmi. Kuten mainitsin oli autossa Karaasin useiden tuhansien korjauslasku, jossa oli uusittu lähes kaikki kuluva tai huoltoa vaativa reilu vuosi sitten. Esimerkkinä juurikin nuo ilmajouset sekä kaikki nesteet ja öljyt. Lisäksi autossa oli uudet laadukkaat kesärenkaat sekä todella hyvät nastarenkaat ja molemmat erikoisvanteilla. Autoliike oli suuri ja auto oli heidän ykkösvaihdokkinsa, eli piti olla täysin tarkistettu. Kyse olikin siis periaatteesta takuun suhteen,kun autoa myytiin "ykkösvaihdokkina" ja jos kerran liike myy autonsa tälläisilla fraaseilla: "Ammattitaitoiset mekaanikot tarkastavat kaikki asiakkaille myymämme vaihtoautot tiukan tarkastusohjelman mukaisesti. Tarkastusohjelma sisältää yli 60 kohtaa. Näin varmistamme, että jokainen myymämme vaihtoauto täyttää tiukat kriteerimme ja että ne ovat heti valmiina ajoon". Kyseisen auton yleinen kunto, varusteet ja huoltojen dokumentointi sai kaupat aikaan. Lisäksi pitää muistaa hänen vanhasta saamansa hyvitys... Kaveri ei edes ollut etsimässä moista kulkinetta ![]() Se mitä Range on autona, onkin aivan toinen topicci ![]() Kielsinkin kaveria ostamasta kyseistä kulkinetta. Autokuume kuitenkin miehen vei.... Vuodotkin kuullostavat mielenkiintoisilta, koska todellakin kaikki öljyt oli juuri karaasilla vaihdettu. Onko Rangen tiivisteet niin huonoja ettei vuottakaan kestä? Vai tässäkö oli se säästön paikka ja kasattiin vanhoilla... Viimeksi muokannut ceebbari : 03.09.2014 06:47 |
#11
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
![]() Ja autoliikkessä on siis vikaa ettei kertonut riittävästi merkin ominaisuuksista... |
#12
|
|||
|
|||
![]()
Pelkästään huonoja kokemuksia on minullakin autoliikkeistä. Kaiken huippu oli viimeisin kun kaupantekohetkellä todettu vika luvattiin korjata heti maanantaina ja näin tapahtuikin, mutta kun 9 kertaa oli samaa ilmajousivikaa yritetty korjata saamatta kuntoon niin myyjä ei enää "muistanut" tällaista luvanneensakaan.
|
#13
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Jos myyjä toteaa, ettei autolla ole takuuta ja kieltäytyy korjauskulujen maksusta, rikkoo autoliike lakia. Kyllä tässä tapauksessa ostajaa on ainakin jollain tasolla johdettu harhaan.
__________________
Tumpula Racing Team |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Ostettu Land Rover / Range Rover 15x7 Mangels teräsvanteet | Turpo-Urpo | O/M/V Renkaat ja vanteet | 1 | 22.06.2012 18:03 |
Myydään Land Rover Range Rover kattoteline taakkateline CAP500040, 1 kpl | kuusesa | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 2 | 21.11.2011 15:44 |
Myydään M: Land ROver/Range Rover uretaanipuslat | Karvinen | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 5 | 02.08.2009 20:24 |
M/V: Range Rover/Land Rover | LRV8 | O/M/V Muut | 15 | 05.01.2006 12:06 |
Land Rover vai Range Rover? | HEKULIINI | Tekniikka & Jutustelu | 9 | 19.08.2004 08:33 |