![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
__________________
Jos se on Toyota, sen voi korjata |
|
#2
|
||||
|
||||
|
Laita siitä puslasta jotain mittakuvaa, niin näkee, että mistä kamasta sen tekee. Umpijöötistä vai putkesta. Sitte on parempi keksiä hintaa.
__________________
Juho Haapakorpi Kaukas 4x4'n ski |
|
#3
|
|||
|
|||
|
Siis jos tarkoitat akselin ja rummun välistä laakerointia, niin sehän on aikalailla "ylimääräinen", jos ulosotolla ei pyöritetä muuta?
Siis ainoastaan rumpu pyörii akselilla silloin, kun vaijeria vedetään vapaalla ulos. Toki oikeat laakeriholkit on paras vaihtoehto Tuo kuluma johtuu varmaan siitä, että joskus ulosotolla pyöritetään esim. klapikonetta taikka generaattoria, toki joku voi ajaa huomaamatta ulosotto päällä |
|
#4
|
||||
|
||||
|
Niimpä tuota järkeilin itekkin että vähälle käytölle jää nuo laakerit. Taitaa tulla budjetti ratkasu, eli ihan teräs puslat.
__________________
Jos se on Toyota, sen voi korjata |
|
#5
|
||||
|
||||
|
Ite tekisin muovista jos ei muuten tule pyöriteltyä kuin vaijeria ulos vedettäessä. Halpaa, helposti sekä nopeasti työstettävää matskua eikä ainakaan syö akselia.
|
|
#6
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
siis tuo akselihan on. n. 40mm, puslien leveydestä ei muistikuvaa. |
|
#7
|
|||
|
|||
|
Rummun pronssihelat on pikaisesti irrallaan olevasta rummusta tönärillä mitattuna 38x43 milliä (dxD) ja leveys näytti olevan n. 30mm. Hela näyttää mahtuvan menemään rummun sisään leveämpänäkin, eli se 30mm leveys ei liene niin kovin tärkeä raja, mutta ylimääräisestä leveydestä ei ole toisaalta hyötyä, kun ei ole takana tukea.
Matovaihteen päätylaipan laakeriholkki on myös d=38mm ja niin tuntuu olevan D=38mm koko rummun läpi menevä akseli, kun sieltä täältä mittasi. Löytyisikö jostakin luettelosta vakiolaakeria noilla mitoilla 38x43? Edit: pikainen nettiluetteloiden selaaminen kertoo, että d=38/D=42 löytyisi 30mm leveänä. Pitäisi mitata rummun sisäreikä, missä holkki on. En pura omaani, mutta jos alkup. kysyjällä ne holkit on jo entiset, niin ottaa pois ja mitata reikä.
__________________
Jukka Viimeksi muokannut JiiPee : 24.08.2014 18:41 |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Toyotan mekaanisen vinssin huolto? | IsoA | Tekniikka & Jutustelu | 32 | 24.08.2013 05:32 |
| Toyotan mekaanisen vinssin stefat | alticity | Tekniikka & Jutustelu | 2 | 02.08.2011 20:19 |
| M:toyotan mekaanisen vinssin | hj | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 13 | 29.10.2007 14:55 |
| O: Toyotan mekaanisen vinssin | aadu | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 0 | 06.02.2007 23:57 |
| Toyotan mekaanisen vinssin kuvat | Kumikameli | Tekniikka & Jutustelu | 3 | 17.02.2006 17:13 |