Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 24.03.2014, 09:57
tonnisata:n Avatar
tonnisata tonnisata ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 13.01.06
Sijainti: Pyhäjärvi
Viestit: 1.120
Perusasetus

Mitens re85? ei kun tankkiin vaan. On tullut laitettua ja eteenpäin on kulkenut, harmi vaan kun ei saa kovin monelta asemalta,joutuu oikein etsimään sitä herkkua autoon

Eli en bannaa.

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 24.03.2014, 10:09
Danlig Danlig ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+++
 
Rekisteröitynyt: 18.08.12
Sijainti: Kemi, Lappi
Viestit: 459
Perusasetus

Mun (ex)1992 230te mersu alko pätkii 95e10 bensalla iha tajuttomasti ja söi litran enemmän tavaraa. En edes uskalla tällä uudella mesellä kokkeilla
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 24.03.2014, 10:23
toyota4x4:n Avatar
toyota4x4 toyota4x4 ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 08.06.04
Sijainti: lahti
Viestit: 3.957
Perusasetus

corolla 95 mallinen 1.6 efi kone pysty ajaa e85 bensalla, käyntiin lähtö heikko ellei laita 10l bensaa läyteen tankkii e85:sta . pari vuotta naapuri ajo hesaa takas lahteen ja toimi. katsastuksessa kuulemma kehuttiin pieniä päästöjä.
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 24.03.2014, 12:02
Timo_L:n Avatar
Timo_L Timo_L ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 26.08.06
Sijainti: Paloheinä, Helsinki
Viestit: 7.466
Perusasetus

Jos sekoitti Jeepin tankkiin RE85:ttä ja 95E10 niin että viinamäärä oli (laskennallisesti, kun RE85:ssä voi olla viinaa jotain 50-85% väliltä) 30-40% luokkaa niin siinä vaiheessa vasta alkoi huomata kulutuksessa pientä nousua, max. litran luokkaa sataselle. Kulkupuolessa ei niin yhtään mitään eroa. Varmaan varttimailille jos olisi mennyt koittamaan niin joku ero saattaisi näkyä, normiajossa ei todellakaan. Viime kesänä ajoin muutaman sadan kilsan reissusta eka tankillisen lähes loppuun viinaseoksella, ja puolitoista tankillista 95e10:llä. Kulutusero oli alle litran satkulla.

Vanhempiin koneisiin ei varmasti kaikkiin sovi 95E10, kun eihän niissä periaatteessa pitäisi olla edes lyijytöntä Mutta kyllä tuntuu ihmeelliseltä essonbaaritarinalta nuo jutut että jollain ryssänbensalla pääsee niin paljon paremmin, kuin suomibensalla, tjsp... persedyno on siitä paska laite, että se kalibroituu tasan omien aivojen mukaan. Kun aivot sanoo että tää ryssänbensa ilman viinaa (jos edes on viinatonta sekään) on pakko olla parempaa, niin tottahan siitä koneesta irtoaa perstuntumalla pirusti heppoja ja käy tasaisemmin. Toki myös bensansäästöä syntyy, koska aivot sanoo että nyt ei tartte polkea konetta niin rajusti jolloin kulutus pysyy kurissa.

Minä luotan siihen mitä tankkausten välillä ajetut kilsat ja tankatut määrät kertoo. Sillä metodilla tarkastettuna en ole huomannut kulutuksessa, käynnissä, enkä oikeastan missään muussakaan moottorin ominaisuudessa mitään eroa 98E5/ Shellin V-Powerin, ja 95E10:n välillä. Lompakko kyllä ohenee nopeammin vähäviinaisella, kun maksaa sen ~10 senttiä litralta enemmän.


..ainiin, Jeepissä pitäisi ohjekirjan mukaan käyttää 98E:tä. Jenkeissä tosin sama kone samalla softalla kehittää samat hevoset ja väännöt täkäläisiksi oktaaneiksi muutettuna n.94 bensalla, ja kävisi vielä 91 oktaanisella (87) kelvollisesti, kunhan ei lähde ihan vuoristoon ajamaan. Ihme juttu
__________________
Jeep Grand Cherokee 5.9 Limited LX, käyttöauto sopivasti maastoon varusteltuna.

Jeep Cherokee 4.0 - Ikuisuusprojekti Moggiakseleilla, 42" renkailla ja kaikensortin enemmän ja vähemmän oleellisilla ominaisuuksilla.

Jeep Cherokee 4.0 - Menehtyi kunniakkaasti Stadin Cruiseissa 5/2008.
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 24.03.2014, 13:04
turakki turakki ei ole kirjautuneena
Konkari+++
 
Rekisteröitynyt: 28.11.03
Sijainti: Hämeenkyrö, Finland.
Viestit: 939
Perusasetus

Käyttiscorolla on juonut tuota kalliimpaa, kun valmistaja ei anna lupaa viinan käyttöön. Nyt voisi pikku hiljaa varmaan siirtyä viinalliseen laatuun, kun auton eliniän ennuste ei ole enää montaakaan vuotta.
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 24.03.2014, 13:42
Heguli:n Avatar
Heguli Heguli ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 22.06.06
Sijainti: Espoo / Suomusjärvi
Viestit: 7.324
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja turakki Näytä viesti
Käyttiscorolla on juonut tuota kalliimpaa, kun valmistaja ei anna lupaa viinan käyttöön. Nyt voisi pikku hiljaa varmaan siirtyä viinalliseen laatuun, kun auton eliniän ennuste ei ole enää montaakaan vuotta.
On siinä kalliimmassakin viinaa, max. 5 %
__________________
Tumpula Racing Team
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 24.03.2014, 15:07
Nisseriina:n Avatar
Nisseriina Nisseriina ei ole kirjautuneena
Konkari++
 
Rekisteröitynyt: 12.12.08
Sijainti: Akaa,Finland
Viestit: 737
Perusasetus

Itellä on nii vanhoja autoja ettei niille tuollasta litkua saa syöttääkkään enkä iha äkkiä edes kokeilis.Tärvääntyy kärry ja hermot.
Vastaa lainaten
  #8  
Vanha 24.03.2014, 22:56
Jappi Jappi ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 04.04.08
Sijainti: Puolanka
Viestit: 3.852
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja turakki Näytä viesti
Käyttiscorolla on juonut tuota kalliimpaa, kun valmistaja ei anna lupaa viinan käyttöön. Nyt voisi pikku hiljaa varmaan siirtyä viinalliseen laatuun, kun auton eliniän ennuste ei ole enää montaakaan vuotta.
On muuten monesti niin ettei auton/laitteen valmistaja vaivaudu antamaan lausuntoja vanhemmille malleille, vaikka ihan sama tekniikka hyrräisi siinäkin uudemmassa millä saa luvan kanssa käyttää noita laimennettuja aineita.

Esimerkkinä vaikkapa moottorikelkka, tuossa omassa ei saa käyttää 95E10 mutta vuotta uudemmassa samanmallisessa saa, ja tasan täsmälleen samat palikat kummassakin.
__________________
Joku tahtoo vaihtaa nimeään, jos se siihen jää tiedetään,
Se joku tahtoo olla ihminen,
Minä en!

Timo Rautiainen & Neljäs sektori
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Terrano I:ssä nopeusmittari ei toimi ja bensiiniä vuotaa. ylipaila Tekniikka & Jutustelu 1 20.01.2010 19:54
Moniko palstalaisista lähtee aamulla jahtiin Teppo2 Chit-Chat 37 21.08.2009 07:24
Moniko on kilpaillut? Chit-Chat 23 21.11.2004 22:13


Sivu luotu: 09:48 (GMT +2).