![]() |
|
moniko bannaa E10 bensiiniä?
elikkä miten moni on tehnyt bannit uudelle pirtupensalle?
omaan käyttikseen sen piti käydä mutta tankillisen jälkeeen siirryin takasin tuttuun 98:n.ei toiminut ollenkaan. saksalaiset ovat tehneet ihan hyvän tempun kun eivät uutta käytä,pitäisikö meidänkin bannata ihan isolla porukalla? |
Siirryin 98e:hen, kun testieni perusteella a) se tulee halvemmaksi b) autot toimii pirun paljon paremmin sillä
|
Kertokaas te jotka bannaatte niin miksi.....ja mitä se aiheutti auto poltti sen tankista pois vai mitä.
Kiinnostas tietää. |
Pensseleitten pesuun varmaan ihan passelia tavaraa, mutta en mä tuota minkään auton tankkiin kaataisi.
Eli täällä tankataan myös 98:ia vaikka käyttis sitä nieleekin 14L satkulla ja kesäauto 12L satkulla. |
Lainaus:
|
tolkuton sahaaminen kylmästä käyntiin,epätasainen tyhjäkäynti,yli litran korkeempi kulutus(tämä ajotietokoneesta,ei siis tarkka).nämä oireet riitti itselle,pitäkööt viherpiiperöt litkunsa.
98:lla kehrää niin kivasti. autona sis octavia 2002 1.8t.valmistaja ilmoitti että se(E10) käy tohon mutta huollossa keskustellessa sanoivat että älä käytä. |
Vuoden 2000 Chrysler ei ole oireillut mitenkään tämän ihmebensan takia, toimi tasan yhtä hyvin kuin ennen.. ei ole tarvetta boikottiin.
|
Ongelmia havaittu.
Tyhjään tankkiin otin täyden tankin 95 E10 ja tyhjäkäynti heijasi koko tankillisen ajan, kun se ei normaalisti heijaa yhtään.
- Liikennevaloissa moottori "yritti" sammua ja lähti sitten "paukahtaen" uudelleen käyntiin... --> Ei todellakaan kuulostanut normaalilta! Sen jälkeen olen tankannut vain 98 tai Shellin 99+ Erikoinen ratkaisu tuoda uusi bensa pohjoismaiden markkinoille ilman kunnollista testausta, kun täällä kuitenkin lämpötila vaihtelut ovat melkoiset... Ps. Kokemukset ovat kahdesta alle 10vuotta vanhasta autosta, joissa törmäsimme näihin samoihin ongelmiin... ( Saab / Nissan ) |
Omassa kymmenvuotiaassa käyttiksessä Opel Astra 2.0 16v secotekissä huomasi selvän eron 98 - 95 välillä ja tuota 98 tankkaan siihen, vaimokkeen vuoden vanhassa kiiassa ei kulutus eikä käytös muuttunut mihinkään, ja siinä menköön tuo pensselin pesuaine koneesta läpi niin kauan kun mokoma paska muuten vaan toimii.
|
Hep
|
Eukon primeran kulutus lisäänty 2-3 litraa e10 bensalla ja tuntui kovin hengettömältä.Tankkasin salaa siihen vanhaa 98 ja muija ihmetteli kun auto toimii erilailla eikä kuluta niin paljoa.
|
eipä oo tarvinnu ainakaa toistaseks ostaa, enkä osta niin pitkään kun on vaihtoehto. työkaverilta särki kaks webastoo tuo e-10
|
itekkun en pensselinpesuaineisiin koske, mutta appiukko just kävi kylässä ja sano että 04 vuoden mitsun sitymaasturiin ei tarvii eurobensaa laittaa, oli 2 tankki kokeillu ja kulutus nous 2l/100km
Samoin kaverin 02 astrassa. |
bannissa alusta asti
Ajan menovettä ammatikseni ja ennen uuden litkun jakelua jo juteltiin nesteellä henkilökunnan kanssa ja silloin kertoivat aineen olevan täyttä paskaa!
|
Ei tarvi bannia uutta evästä, koska sierra on syönyt uudesta lähtien ensin 99:siä ja jatkossa 98:sia. Kokeilin vanhaa 95laatua, mutta jälkikäynnit oli sitä luokkaa, että siirryin takaisin parempiin aineisiin. Ja tätä uutta litkua en edes leikilläni kokeile! Uudemman mondeon käyttöohjeissa muutes sanotaan, jotta moottorin osilta takuu katkeaa juuri niinä aikoina kun 95E10 ainetta tankkiin lurautetaan ;)
|
Lainaus:
Sanoppa ens kerralla vaimolle et oot tankannut 95E10 ja tankkaat kuitenkin salaa 98E5. Taitaa vaimo kertoa kuinka huonoa E10 on! |
No
Vahvat huhut väittää et uutta E10 on saanut asemilta vasta tässä kuussa!
|
Kysäsin ihan huvikseni Suzukin maahantuojalta mitä mieltä he ovat E10:n käytöstä SJ410:ssä. Sieltä joku huoltovastaava vastasikin, että eivät suosittele. Ilmeisesti kaasarin kalvo tykkää kyttyrää ja kaasarin säädöt muutenkin varmasti heittää härän pyllyä siinä vaiheessa...
Ja eihän se 98 yhtään kalliimpaa ole jos tankkaa aina 40:llä eurolla :D |
Siirryin takaisin 98E:hen yksinkertaisesti siksi, että sillä tulee halvemmat kilometrit. E10 hintaero pitäisi olla nykyisen 5 centin sijaan sellaiset 8/9 centtiä, jota tuo lisääntynyt kulutus tulisi takaisin. Muuten en havainnut eroja. Biili tietysti Rover.
nyybinä myllis |
Lainaus:
|
Lainaus:
Tietenkin jossain kyläkaupan takapihalla saattaa olla myynnissä vielä vuoden 2010 tavaraa. |
98 suosin...
Omassa työväli kulkineessa en tiiä edes toimisko siis siinä etanolipohjaisempi vaan ajelen aina 98:lla ja muija kun ajelee hieman tuoreemmalla kiesillä niin ainakin joka toinen tankkaus kanssa 98 bentsiiniä.... Veli pojan kanssa jutusteltiin aiheesta vajaa viikko sitten ja hän oli siirtynyt kanssa audillansa 98:iin kun kulutus oli noussu liki 20% eli tulee pitkällä juoksulla halvemmaksi ajaa lopulta tuolla Wanhallla bensalla... Bmw:ltä oli tullu kanssa mielenkiintoinen kommentti että etanoli palaessaan aiheuttaa sen että muodostuu vettä koneeseen ja jos huono tuuri käy niin sitä pääsee öljyjen sekaan niin moottorin kuluminen on suurempaa sen myötä ja tästä aiheutuvat kulut siirtyy suoraan kuluttajien kukkarolle... nooh, isot kihot tosin peruivat puheita liki hetimiten mutta en usko että ihan tyhjästä tuotakaan vedettiin.... :rolleyes:
|
v40 volvo 2litraisella turbo koneella vie 2-3l 100km enenmän tota E10 kuraa ja kulkee mun mielesta huononmin eli 98e tankkiin.
|
Bensavehkeeseen tulee tankattua vain 98 nykyään. Pirteämpi ja herkempi käynnistymään pakkasella ilman lämmitystä. Pari tankillista E10 tankkasin ja kulutus nousi niin paljon, että halvempi on ajaa 98:lla.
|
Lainaus:
Edit: Enpäs näköjään lukenut kuin ensimmäisen rivin sun postauksesta... Mutta siinä tokalla rivillähän se pointti tulikin esiin :) |
Sivu luotu: 17:34 (GMT +2). |
|