![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() Joustoja autoonMiten autoon saa rakenneltua joustoa? Riittääkö ihan iskareiden ja jousten vaihto alkuun? Cäppihän on notkea kuin näkkileipä, niin olishan se mukava jos siihenkin jonkinasteista joustoa sais ![]()
__________________
Jos pyörä ei vedä, se hidastaa. |
#2
|
||||
|
||||
![]()
No nelilinkillähän joustoja saa mutta toki ois ihan mahtava tietää mikä auto mahtaa olla lähtökohtana?
|
#3
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
![]() Tuommosta nissania ei kyllä taita vakio alustaratkaisulla saada toimiin, oli jouset tai iskarit mitkä hyvänsä. Tietty perseen jollain lailla, mutta keula on eri asia ![]() ![]() |
#4
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
![]() ![]()
__________________
Jos pyörä ei vedä, se hidastaa. |
#5
|
||||
|
||||
![]()
eikös joustojen puutetta voi korvata lukoilla? Tietty niissäkin hinta ja käytettävyys ei aina kohtaa. Mut jousien ja iskareiden hinnalla saattas jo jotain löytyä.
|
#6
|
||||
|
||||
![]()
Ja jos ei oo kumpiakaa ni ne voi korvata kovemmalla vauhdilla.
![]() ![]() |
#7
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
Lainaus:
![]()
__________________
Jos pyörä ei vedä, se hidastaa. |
#8
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
No jos välttämättä tuohon autoon joustoja haluaa edes pikkusen lisää, ni etupäästä vaan stopparikumit vekkaan.. vakaajankin voi viskata mehtään.. se tosin taitaa olla laitonta ![]() ![]() ![]() |
#9
|
|||
|
|||
![]()
Roverin kierrealustaista kannatan jos joustoja haluu suht.edullisesti
|
#10
|
||||
|
||||
![]()
Onhan noita vaikka sun minkälaisia härpäkkeitä missä on jo valmiiksikin joustoja.. mut eikös täällä kyselty, et miten saa joustoja cäppiin??
![]() |
#11
|
|||
|
|||
![]()
Notkeat jouset ja pidemmät riiput vaikka alkuun? Keulan voikin jättää joo kirraamatta ettei mene jäykemmäksi. Perä kun nousee korkeammalle niin tasapainottaa tämän pienellä korin nostolla etupäästä. Näin itse tekisin.
|
#12
|
|||
|
|||
![]()
Laitetaas tähän samaan kyssäri; Teetin HJ60:n taka-iskareiden poikkiruostuneen putken paikalle suunnilleen runkoprofiilia vastaavan palkin. Porattiin 10mm:n pulteille reiät ja kaveri hitsasi jopa palkin sisään holkit pulteille. Tosin joudun vielä hitsaamaan jonkinmoiset ulokkeet iskareiden yläpäille, mutta mitä iskaria sitten ostamaan? Nostoa tuli sekä eteen että taakse n.7cm HJ61:n lehtipakoista. Nyt kun tuo palkki viimeinkin kunnolla tehty, niin samalla sitten säädylliset iskarit, mutka mitkä?
Millä otan sen pituuden, esim. tunkkaanko jonkinmoisen yläkuolokohdan vai miten osaan ostaa takuulla oikeat iskarit... Toivottavasti ei ollut ihan sekavasti esitetty välikymysys :P |
![]() |
Luokat |
jousto |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Joustoja | kellukka | Tekniikka & Jutustelu | 2 | 30.07.2013 20:01 |
Vaihtoa Volvo 303 / asunto autoon / LINJA autoon? | O/M/V Ajoneuvot | 1 | 27.04.2008 18:48 | |
Rangen etupäähän joustoja | Niko | Tekniikka & Jutustelu | 10 | 30.08.2005 18:38 |
Joustoja | Kupla | Tekniikka & Jutustelu | 0 | 29.03.2004 20:41 |