![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() Mulla on kanssa jimnybitsin letkut, mutta en kyllä oikein niitä osaa suositella, kun tuntui että ne ei meinaa tiivistyä millään, ja etenkin takaletkua piti ihan hampaat irvessä vääntää ennen kuin alkoi pitämään. Eli voisivat paremmatkin olla, mutta muuten sopi kyllä hienosti paikoilleen.
__________________
-Pauli- |
#2
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
|
#3
|
|||
|
|||
![]()
Jarruletku nyt irrallaan,täytyy etsiä jos löytyisi mallin mukaan tai teetän hydraulifirmassa.Ei viitsi tilailla yhtä letkua,kun eteen jo aiemmin entinen omistaja vaihtanut pidemmät letkut.Eikä tällä kertaa raaski tilata Jimnybitsiltä muutakaan.
|
#4
|
|||
|
|||
![]()
Jarruletku löytyi Cros4WD:ltä,on siellä varastotavarana.Alkuperäisen letkun pituus oli 38cm.Uusi on nyt 49cm.Tilasin maanantaina ja perillä Keravalla oli jo tiistaina.Liitokset tuntuvat pitävän ihan kohtuu kiristyksellä.
Tuli asennettua myös ohjausiskari,jonka vaikutus maantieajettavuuteen yllättävän suuri.Enää ei tunnu pinnattujen Insa saharoidenkaan tärinä ohjauspyörässä asti.Kannattaa ehdottomasti laittaa,jos on vakiota suuremmat renkaat ja meinaa ajella myös tienpäällä vähänkään enempää! |
#5
|
|||
|
|||
![]()
Projekti on nyt edennyt ja tuli mieleen että minkälaisia etupenkkejä olette asennelleet alkuperäisten tilalle ? Nekin menevät vaihtoon jossain vaiheessa.
|
#6
|
||||
|
||||
![]()
Kertokaapas tyhmälle jonka Jimnyssä klappaa kuskin puolella ylös/alas suunnassa pikkasen etupyörässä, mutta ei sivusuunnassa. Onko se olkalaakerisssa (siinä kait?) vai pyörän?
|
#7
|
||||
|
||||
![]()
Heiluttele rengasta ja pyydä joku painamaan jarrua, niin jos klappi häviää, niin kyseessä pyöränlaakeri, mutta jos ei häviä niin sitten on olkalaakereissa häikkää.
![]()
__________________
-Pauli- |
#8
|
|||
|
|||
![]()
Kyselisin nuista Jimnyjen vaihdelaatikoista semmoista että käy tuommoisesta vanhemmasta jimnystä missä jakolaatikko kepillistä mallia niin vaihdelaatikko päikseen tämmöisen uudemman kanssa missä jakolaatikkoa ohjataan näppäimin?
tietoa kyselen kosta omasta vuosimallin 2010 jimnystä murtui vaihdelaatikosta akseli joka liittyy takaata kardaaniin. autosta viime syksynä mennyt takuu umpeen ja ajettu 105tkm... huomenna selviää tuleeko suzuki yhtään vastaan uuden laatikon hinnassa tai yhtään missään mutta minun mielestäni saisivat kyllä maksaa koko loodan kun ihan selkeä ainevahvuus vikahan tuo on kun auto ollut ihan normaalissa ajossa eikä rankasti offailtu ja huollot tehty aina ajallaan. |
#9
|
||||
|
||||
![]()
Ei sovi G- ja M-sarjan laatikot ristiin.
__________________
-Pauli- |
#10
|
|||
|
|||
![]()
tämän luinkin mutta onkos kaikissa missä m sarjan kone niin samat vaihdelaatikot vaikka tuo jakolaatikko onkin vaihtunut jossain vaiheessa? siihen tässä nyt yrittänyt löytää vastausta laakkosellakaan ei osattu vastata sanoivat että selväisiä laatikoiden tyyppikilvistä kylläkin...
|
#11
|
||||
|
||||
![]()
Kyllä edelleenkin, M-sarjan lohkoon käy vain saman mallisarjan laatikko. Eli vaikka olisi alkupään M-koneinen Jimny keppijakiksella, niin silti on kyseessä eri laatikko kuin G-koneisissa.
__________________
-Pauli- |
![]() |
Luokat |
jimny, jutustelua, suzuki, yleistä |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 7 (0 jäsentä and 7 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Myyty suzuki jimny | Pönde | O/M/V Ajoneuvot | 10 | 19.05.2013 09:53 |
Myyty Suzuki Jimny | Smäkä | O/M/V Ajoneuvot | 1 | 14.06.2012 08:17 |
Ostetaan Suzuki Jimny | ahola | O/M/V Ajoneuvot | 0 | 30.01.2012 20:26 |
Myyty Suzuki Jimny 1.3JLX -02 "Off / On Road Jimny" | JER81 | O/M/V Ajoneuvot | 2 | 16.09.2009 21:01 |
M: Suzuki Jimny | raw | O/M/V Ajoneuvot | 0 | 04.04.2008 11:07 |