Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Maasturiprojektit

Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 07.03.2014, 17:31
revu:n Avatar
revu revu ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 29.06.07
Sijainti: kuopio, Finland.
Viestit: 1.278
Perusasetus

Jotain olen saanut taas aikaiseksi

fiilistely kuva tuossa on vielä apparin puolella vakio tukivarsi paikallaan ja apparin puolen eturenkaalla on vielä 10cm vara joustaa sisään ja runko ja kori oli jonkin verran kallellaan apparin puolelle eli toi kuva ei kerro vielä miten tuo etu akeseli tulee elämään jne. tuossa oli 55cm ilmaa renkaan alla


kuskin puoli


apparin puoli


turbon tötteröitä.


Sit rupesin tekemään pohjaan lyöntikumeille kiinnikkeitä. Nuihin käy sellaset bump stopit sit jos joskus alkaa tuntumaan ettei taunuksen pohjaan lyönti kumit aja asiaansa pohjaan lyöntikumi tulee kiinni tuohon pökäleeseen mikä on tuossa keskellä ja tuo sit tuohon bump stopin kiinnikkeeseen jne. onpahan sit helppo säätää kun pääsee alustaa venyttelemään jne. Taka akselille tulee samallainen systeemi.


Viimeksi muokannut revu : 07.03.2014 17:35
Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 03.04.2014, 21:27
revu:n Avatar
revu revu ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 29.06.07
Sijainti: kuopio, Finland.
Viestit: 1.278
Perusasetus

muutama kuva palstalaisten iloksi. nyt en hirveästi jaksa alkaa selostamaan ja kirjottelemaan mutta jospa huomenna joutas.

Kardaanin ristikon kulmaa ihmettelin mutta ei sen kyllä kaiken järjen mukaan olisi pitänyt ainakaan huonontua alkuperäisestä. Liekkö LJ:ssä kulma noin päin jo vakiona?

Takapohjaanlyöntikumit asettui tuohon

Ja etupohjaanlyönti tuohon. Tuo akselissa oleva "hylly" pitää vielä vahvistaa jollain. Jos se pääsee nitkahtamaan niin hydro assistentin sylinterille tulee vähän turhan ahdasta.

Etuvinssin kytkimelle paineilma toimilaite kahvan tilalle.

Ilmanputsarin kotelo. Ensimmäinen kerta kun tuli varsinaisesti hitsattua alumiinia. Ihan hyvää harjoitusta. Seuraavaks kokeillaan sulatella hieman puhtaampaa alumiinia kun pääsee tankkia hitsaamaan kasaan. (sori kyljellään olevakuva käänsin koneella mutta jostain syystä tuli tänne poikittain)


Tuollainen suodatin tulee kotelon sisään.

Hydro assistentin linjat tulee ylätukivarteen kiinni ja samaan nippuun meinasin survoa jarrulinjat, huohottimen ja arb:in linjan.


Tilavuus noin 26L/säiliö eli yhteensä 52L. Uskoisin että riittää minun käyttö tarkoituksessa helposti ilman jerrykannuja yms.

Tankkeihin tulee tuollainen väli pohja millä toivon hillitseväni polttoaineen loiskumista. En tiedä vielä tuonne kannattaisi joku loiskelevy hitsata?

Ja siinä jokunen kuva tankki projektista.
Ensi viikolla olisi tarkoitus päästä hitsaamaan tankkeja kasaan. Eilen sain tehtyä viimeisetkin kierre hokit yms. leikkaukset tankkien levyihin.

Viimeksi muokannut revu : 04.04.2014 08:14
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 04.04.2014, 09:33
Jande Jande ei ole kirjautuneena
Konkari+
 
Rekisteröitynyt: 07.11.06
Sijainti: Posio, Finland.
Viestit: 652
Perusasetus

hienon näköistä jälkeä.
__________________
Suzuki Jimny 1.9TD
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 04.04.2014, 12:56
revu:n Avatar
revu revu ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 29.06.07
Sijainti: kuopio, Finland.
Viestit: 1.278
Perusasetus

Jos jollain muuten sattuu pyörimään nurkissa eaton m90 remmi ahdin ja haluaa siitä eroon niin voi viskata vaikka yksityis viestillä.

Tossa linkissä näkyvistä tuo alin olis mieleisin niin olis helppo asentaa jne.
http://www.eaton.com/ecm/groups/publ.../ct_167919.jpg
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 04.04.2014, 18:28
revu:n Avatar
revu revu ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 29.06.07
Sijainti: kuopio, Finland.
Viestit: 1.278
Perusasetus

Kyllä kannatti kirjotella ahtimesta viimeistään klo 21 tänä iltana mulla on juurikin sopiva eaton kädessäni. Iso kiitos vinkistä wille87! Ylimääräistä vaivaa asian eteen joutu tekemään sen verran että soitin yhden puhelun ja kävin pankki automaatilla.
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 04.04.2014, 20:23
revu:n Avatar
revu revu ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 29.06.07
Sijainti: kuopio, Finland.
Viestit: 1.278
Perusasetus

Nyt on ahdistin kontissa odottamassa. Pari pikku komponenttia ehkä joutuu tekemään ennen kuin tuo on paikallaan
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 05.04.2014, 08:42
revu:n Avatar
revu revu ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 29.06.07
Sijainti: kuopio, Finland.
Viestit: 1.278
Perusasetus

Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Suikka projekti ”taasen” *Toinen projekti tuli taloon* jonetzu Maasturiprojektit 61 22.07.2011 20:51
Myyty ct-20 projekti tbo tonnisata O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 6 16.07.2011 11:17
Myydään BJ 42 -81 Projekti Rekisteröimätön O/M/V Ajoneuvot 11 07.07.2009 16:42
LR:stä RR:ksi Projekti RR82 Maasturiprojektit 38 25.06.2009 12:30
M/V LR -56 107" projekti LRV8 O/M/V Muut 4 27.06.2005 09:31


Sivu luotu: 15:59 (GMT +2).