Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Maasturiprojektit

Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 23.02.2014, 20:25
Mase:n Avatar
Mase Mase ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 27.07.11
Sijainti: Yläne
Viestit: 1.523
Perusasetus

No niin. Sitten pitäisi alkaa valmistautumaan Heinimaan krossiin. Muulia hiukan testiajettiin Punkalla 8.2 ja Ukissa 16.2. Melko hyvin testiajot onnistuikin, vikoja löydettiin taas mukavasti lisää Takalockeri löi jo syksyllä silloin tällöin kevyessä vedossa yli, ja Punkalla pauke tuntui lisääntyvän. Syykin oli päivän selvä:



Lukko rikki!!! Ihmekös eteni niin huonosti.

Jousituksen toimintaa testailtiin kanssa hiukan:

https://www.youtube.com/watch?v=F_5n6-KD58o

Toi hyppely paljasti liian heikon vanteen hantin ?! puolelta, joka pyysi lekaa että mahtui taas pyörimään jarrusatulan ympärillä. Yksi Rancho valutteli öljyjään kotimatkalla.

Ukissa ei hajonnutkaan tällä kertaa muuta kuin se normaali 1kpl ikkuna... tällä kertaa takalasi.

Tänään rupesin kurkkimaan perämurikkaan, mikä sitä lukkoa kiukuttaa. Hampaat on paikoitellen melko kuluneet ja käyntivälystä oli melko paljon puoliskojen välissä.



Kaivoin varastoista puretuista 8.8 murikoista laakerilevyjä poskirattaiden takaa ja lättäsin semmoset 0.90mm levyt shimmaamaan lockeria piukemmalle.



No keskitappihan ei enää sopinut paikalle, ja tökkäsi c-clipsien lukitusrenkaihin kiinni, jotka oli nyt myös 0,9 mm eri paikoissa.



Lukitusrenkaat hioin sorvin ja laikkakoneen yhteistyöllä 1.0mm alikokoon joten keskitappi sopi taas paikoilleen, ainakin melkein... Lopuksi vielä vetareista piti ottaa päästä pari kymmenystä pois jotta nekin sopi paikoilleen keskitapin kylkeen.



Ahtaalta tuntui kun lukkoa sovitti carrierin sisälle, mutta sinne meni, ja näyttäisi olevan rakoa vielä niin että ulomman pyörän ratas pääsee lyömään yli mutkissa. Kilpukat laitoin paikalleen toisin päin, että vetopuolelle tuli ehjät ja terävät hampaat.
Vetareissa oli rihloissa ehkä aavistus pientä kiertymää, ja kuskin puolen vetari oli n.3mm kiero. Silmämääräinen oikaisu prässissä ja paikoilleen, kestää kunnes hajoo

Pitäisköhän miettiä jo ihan D60 tai Ford 10.25 perää alle??? Ei kai, toikin murikka laahaa keskeltä maassa ja kivissä kokoajan...

Etualeksissa olen kattellut kiillottuvaa kohtaa hantin vetarissa jo viime syksynä, ja nyt alkoi paljastumaan mikä sen aiheuttaa:



Vasen tukivarsi on taittunut aika hyvinkin päästä, oik.vetarin nivelen ja suojakumin kohdilta. Toi vahvistuspalkki otti hiukan joustoissa runkopalkkiin kiinni, mistä nyt mahtuu rottakin kulkemaan. Saattoi toi hyppely punkallakin avittaa hiukan tässä Silloin kun varret oli irti ja puhallettuina, meinasin vahvistaa ne kuten ameriikan pojat tekee:



Mut sitte laiskuuttani aattelin että kyllä näillä tehoilla pitäisi ton yhden vahvikepalkin ja panssari hampaiden riittää... Nyt sitten tehdään se uudestaan

Mielessä pyörii D44/D50 TTB hydridi, tukivarren päät F250 Forssonista, jolloin saisi isommat pallonivelet, jarrut ja 8-bolt navat ja D60 kaliperin vetarit ja ristit tonne akseleihin. Aikaa ja varsinkin rahaa pitäisi vaan saada jostain kaikkien visioiden toteuttamiseen
Lähitulevaisuudessa varmaan keskitytään vaan pitämään tämä kisailu ja pöristely kunnossa, ja suuremmat rakentelu innot tuhotaan tuolla toisessa topikissa.


Viimeksi muokannut Mase : 26.02.2014 08:43 Perustelu: Lisää kuvia
Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 24.02.2014, 21:15
Mase:n Avatar
Mase Mase ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 27.07.11
Sijainti: Yläne
Viestit: 1.523
Talking

Tänään tehtiin uutta pitoa kummeihin, nappulat alkoi olla jo niin pyöreät ja latistuneet että Olman pellonreunalla pikkuinen savimäki tuntui melkein mahdottomalta päästä ylös vaikka muut ajeli melkein tyhjäkäynnillä sitä ylös

Tästä lähdettiin liikkeelle, perimätiedon mukaan Loppilaista disainia olevat jo kuvioidut TSL:ät:



Toinen etupyörä kuvioitu kyykäärmeelle pääurista, ja reunanappuloita kaivettu esille:



Tässä valmiit kevennetyt kumit, takakumeista en leikannun keskiuraa, kun keskellä oli hiukan paremmin vielä uraa jäljellä, viiltelin vanhojakin poikittaisleikkauksia vielä 4mm lisää:



Se jää nähtäväksi miten nappulat pysyy mukana, mutta on sentään ainakin hetken aikaa karheaa nurkkaa renkaissa, kun vaikuttaa että Heinimaallekin tulee melkoisen mukavat ajelupinnat ainakin pelto osuuksiin
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
M: Range Rover "pepe de mule" imported_offroadjouni O/M/V Muut 0 21.01.2003 08:33


Sivu luotu: 00:24 (GMT +2).