Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Maasturiprojektit

Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 22.01.2014, 21:51
hunter hdj:n Avatar
hunter hdj hunter hdj ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen++
 
Rekisteröitynyt: 11.02.10
Sijainti: virtasalmi
Viestit: 339
Perusasetus

HDJ:300-600e käytetyt jakolaatikot ollu mitä seuraillu. Tiuhemmat välitykset on kyllä kalliit... myös mielestäni... jos keskilukon käyttömoottori on mukana ja ehjä tuohon hintaan..

Kardaanit kumpikin liukuvia , n 30mm ristikot takana,toki etukartaanis muutaman millin pienemmät ristikot..

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 22.01.2014, 22:05
tapsa4x4:n Avatar
tapsa4x4 tapsa4x4 on kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 26.02.03
Sijainti: lahti/hollola, Finland.
Viestit: 9.892
Perusasetus

Ite oon pitänyt nyrkki sääntönä että leveämmälle mitä lehti jousi on ollut niin ei tukivarta kannata laittaa jos ei vaihda tolkuttomasti leveämpiä akseleita.

Patrollissa aikoinaan jätin noin 5-6cm renkaan ja lokarin väliin tilaa ääri asennossa,vuosien ajamisella on renkaat maalit putsanneet pois ja tosta syystä sisään joustoa on ajoitettu jo lisää mutta aina vaan meinaa ottaa kiinni.
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 22.01.2014, 22:15
Dectane Dectane ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 27.09.09
Sijainti: Liminka
Viestit: 2.940
Perusasetus

Jakarit on ehkä hieman lähempänä rengasta kuin lehtijousi originellisti. Mutta jakareiden päät on käännetty hieman sisemmäs eli asentoon /\ ei kuitenkaan kovin radikaalisti.

Tilanne on nyt se että oon ite 51% tyytyväinen nykytilanteeseen enkä enää noita muuta koska se vaatis taas pirusti rälläköintiä ja uusien palikoiden tekemistä. Jos tuntuu että tuo ratkasu ei toimi alkuunkaan joutuu ne myöhemmin tekemään uusiksi. Ensimmäistä kertaa kun tämmöstä ihan alusta alkaen kokoan niin muutaman mettäreissun jälkeen löytyy varmasti useampikin kohta jonka joutuu tekemään uusiksi.

Oon jo niin pirusti tuolla alustalla päätä vaivannu että tuun kohta hulluksi, johonki on pakko lopettaa ja jatkaa sitten myöhemmin uudestaan jos ei toimi

Tarkotus kuitenki on rakentaa ihan mettäkelponen auto ja muilta tulleet huomiot on tervetulleita ja varmasti paikkaansa pitäviä.. Vielä kun ite epäkohdat käytännössä huomaan niin siittä on sitten hyvä lähtä rakentamaan taas parempaa
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Myydään Toyota HJ61 taka ja HDJ etu murikat+muuta toyota akseli ryönää... Maajussi O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 6 23.04.2013 08:57
Myydään Toyota corona MKII,Toyota FJ,Toyota crown virranjakaja Castrol O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 0 23.01.2013 21:48
Myydään / Vaihdetaan muutama ylimääräinen auto kaupan. toyota,toyota,renault ja taas toyota Jumppis O/M/V Ajoneuvot 1 29.06.2011 13:17
Myyty Toyota 1.6 4A-F tekniikka=>1.3? esim.Toyota 1.3 12V MiKo O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 0 27.03.2010 11:46
Myydään / Vaihdetaan Toyota Landcruiser HJ61 -88 (vaihto mahdollista Toyota 4Runneriin) Jooseppi O/M/V Ajoneuvot 0 11.03.2009 21:07


Sivu luotu: 22:14 (GMT +2).