![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() Kannattaa tosiaan varata reilusti tiivisteitä tohon remonttiin, mä en hoksannu esimerkiks suuttimien o-renkaita ja tb:n tiivistettä ostaa, joten en voinut laittaa imusarjaa pesukoneeseen. Kyl sieltä enimmät sai pois mut mielellää oisin pessy viimisen päälle puhtaaks.
__________________
Montenegro Offroad Club #21 Dodge Ram '95, Jeep ZJ '96 |
#2
|
||||
|
||||
![]()
No paljos kulutus oli ennen remonttia ja sen jälkeen?
|
#3
|
||||
|
||||
![]()
Siellähän luki että viitisen litraa poskellaan..
![]()
__________________
Jeep Grand Cherokee 5.9 Limited LX, käyttöauto sopivasti maastoon varusteltuna. Jeep Cherokee 4.0 - Ikuisuusprojekti Moggiakseleilla, 42" renkailla ja kaikensortin enemmän ja vähemmän oleellisilla ominaisuuksilla. Jeep Cherokee 4.0 - Menehtyi kunniakkaasti Stadin Cruiseissa 5/2008. |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Sitähän mä en tiedä, että kuinka tarkasti tuo kulutusmittari pitää kutinsa, mutta normaalisti vakkari päällä 80km/h se on ollut noin12-13 litraa tasaisella osuudella. Rikkinäisenä se oli siinä 17-19, ylämäkeen lähes 30. Vähemmällä työllä ois päässy, jos ois heti kattonu anturien arvot ja vaihtanu MAPin, mutta eipä tullu mieleen kun ei vikakoodeja ollu. Tulipa kuitenkin korjattua öljyvuodotkin, eikä tartte miettiä plenumin kuntoa.
__________________
Montenegro Offroad Club #21 Dodge Ram '95, Jeep ZJ '96 |
#5
|
||||
|
||||
![]()
Onkos porukka kokeillu noita lisäaine litkuja?
Sellasia jotka putsaisivat imusarjaa ym karstoja... Eli onko niistä mitään hyötyä? |
#6
|
||||
|
||||
![]()
mikäs se nyt muljuaa,,?
viimeaikoina ruvennut tuntumaan siltä että zj purkii "yliohjautumaan", ihan normikäännöksessä tuntuu siltä että auto suorastaan muljahtaa käännöksen. Liukkaalla alustalla se tuntuu siltä kun etupyörän kääntyisivät jopa liian linkkuun suhteesa ratin kääntöön ja auto pyrkisi puskemaan ja sivuluisuun, ohjauksen tuntuma on muutenkin todella huono ja jotenkin lerppu, vaeltaa kuin käärme ja korjailu on jatkuvaa. ![]() Ohjausnivelien välykset yritetty tutkia ,, ei ainankaan löydy löysää. Vetarit ja navat uusittu, samoin jarruosat. Etu-akselin tukivarret puslineen suht uudet. Panhard puslineen alle vuodenvanha. pyöräkulmat tarkastettu. Renkaat/paineet/vanteet OK. Ohjausiskari vaihtamatta on ihan loppu. tosin ei pitäisi tähän vaikuttaakkaan. Simpukkaa voisi pikkuisen tiukata keskiasennossaan siinä hieman tyhjää. Taka-akseli vielä tutkimatta. Voiko taka-akselin tuentojen välykset aiheuttaa tälläistä muljahtelua ohjauksessa..tai voi varmaankin. Takaraivossani kummittelee myös ajatus että olisin lukenut jostain viskon toimimattomuuden oireista, Oireina olisi joko ali tai yli ohjattavuus..aliohjattavuus ja pykiminen kuivalla joo, mutta voiko yliohjata. ![]() Tällähetkellä ihan 4.0 zj:n orkkis ohjaus mutta hetikun taas pussissa katetta niin napakampia varsia ja ohjaustyypin muutos varmasti edessä.. ![]()
__________________
--------------------------- Apupoika Hessu jeep grand cherokee-97 4.0 Finnish jeep drivers club,, |
#7
|
|||
|
|||
![]()
4x4_76 kirjoitti
"Onnistuihan sekin lopulta. Vesipumpunkin vaihdoin samalla, olihan se jo pari vuotta odottanut hyllyssä ![]() hmm...Itekkin huomannut samaa mutta on uusi vesipumppu paikoillaan....ei oikein saa selvää mistä tiputtaa.. |
#8
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
![]() syynä minun tapauksessani olivat taka-akselin väsähtäneet tukivarsien puslat. Loppui "käärmeellä" ajelu kun laitoin taaksekkin vahvistetut varret ylös ja alas... nyt lingertää vain ratin ja penkin välistä johtuen. ![]() ![]()
__________________
--------------------------- Apupoika Hessu jeep grand cherokee-97 4.0 Finnish jeep drivers club,, |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 11 (0 jäsentä and 11 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Myydään / Vaihdetaan Jeep Grand Cherokee 4.0 | Jeeep | O/M/V Ajoneuvot | 6 | 02.02.2012 21:06 |
M: JEEP GRAND CHEROKEE 5,2 -95 | O/M/V Ajoneuvot | 0 | 08.03.2008 13:40 | |
Ostetaan jeep cherokee/grand cherokee vanteet | O/M/V Muut | 5 | 16.12.2005 21:50 | |
M: Jeep Grand Cherokee | O/M/V Muut | 1 | 01.11.2005 19:27 |