![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
mulla ei laula edes noin korkealle. tuo tuntuu parhaiten vetävän 1200-2100 rpm.. mailejakin tuohon on kertynyt vaivaiset 355 tml, että kaiken laista ropaajaa varmasti matkan aikana on riittänyt. ![]() paljon on paranneltavaa ja muutettavaa jos vaan viitsii. sähköjohtojakin lähtisi kilometrikaupalla kun viitsisi parsia. ![]() ![]() tuossa huono kuva kamppeesta, ostin keväällä hollolasta ja sitä ennen ollut jossain tampereen kupeessa jollakin koneurakoitsijalla. onko kellää mitään historiaa tästä autosta?
__________________
KYM#5 |
|
#2
|
||||
|
||||
|
Kyllä se veto päällä pitäis kiertää 2750rpm. Paras vääntö on siinä 1600rpm kohdalla.
Mä tuun hiukan jäljessä. 342000mailia
|
|
#3
|
||||
|
||||
|
Mulla veto loppu leikaten just 2200rpm vakiona. Nykyään vetää 3300rpm. Paras muutos viritysten puolesta ollu toi kierrosten nosto. Tekis nyt mieli nostaa kierrokset 4000rpm Tykkään ite laajasta käyttöalueesta.
__________________
http://aijaa.com/folders.php?act=subfolder&i=92546 |
|
#4
|
||||
|
||||
|
ompa pystyputkella komia rami...
__________________
Kun taitamaton laittaa haluttoman tekemään tarpeetonta, tuntuu vähän siltä, että turha työ menee hukkaan!
|
|
#5
|
||||
|
||||
|
Etuakseli remontti ois tehty, pikkusin muuttu ominaisuudet..
![]() Taka ristikko oli kans ihan tohjona ja U pultit löysällä. Taka jarrulevyt on kierot. käytin ne sorvissa, nyt ne on vielä kierommat ja ohuemmat kun alottaessa Jos jollain on sattunu jäämään nurkkiin taka levyjä 3 koppaseen niin kiinnostais! Uudet edukkaat kelpaa tai sellaset joista saa vielä sorvattua. Ongelmana tässä nyt oli se kun ei osaavalle sorvarille oikein viikonloppuna pääse niin irto levyt sais viikolla heitettyy koneistamolle. Ei vaan periaatteesta viittis maksaa ~340€ uusista kun ei ne sen kummemmat kikkareet ole.. ![]() Päivitin tunerin, samalla vähän tehokkaamman ohjelman ja renkaat kaliproin. Laatikon käytös ainakin muuttu positiivisesti. Kulutus tippu n10-11 matkaan ja 13-15 nurkka ajossa. Kulutus mittari horii kyl ihan omiaan se meinaa että menis alle 8 litraa matkassa.. Mut kuitenki rupee olee jo kohtuullista
|
|
#6
|
|||
|
|||
|
Takalevyt saa edullisesti Ebaystä. Kaiken lisäks vielä suhteellisen edullisilla rahdeilla.
|
|
#7
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
![]() Mitä tuohon hintaan tulee päälle, rahtidiks ilmottaa 19,90 ? Ois tuokin jo järkevämpi hinta laadusta puhumattkaan ![]() http://www.ebay.de/itm/2-NEWTEK-BREM...item54034dff30 Viimeksi muokannut tdi : 13.01.2014 23:14 |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Myyty Dodge Ram 4X4 | Tonza | O/M/V Ajoneuvot | 1 | 13.03.2012 21:45 |
| Myyty Dodge Ram | joa | O/M/V Ajoneuvot | 3 | 05.07.2009 20:21 |
| Dodge Ram | Swoop | Tekniikka & Jutustelu | 8 | 22.08.2008 16:59 |
| Dodge ram | samppa790 | Tekniikka & Jutustelu | 13 | 09.01.2008 07:06 |
| M: Dodge Ram | Rytari | O/M/V Ajoneuvot | 2 | 27.03.2006 14:49 |