![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
Periaatteessa 1 kpl riittää molemmille, yhtä lankaa kerrallaan kun poltellaan, niinhän niissä H4-sarjoissa oli vain yks rasia. Vähemmällä piuhan vedolla selviää kun laittaa molemmille omat. Toihan taitaa olla helpoin kytkeä just ennen releitä jos yhtä rasiaa käyttää molemmille, joten siinä mielessä eduksi vaan.
Viimeksi muokannut -MaTTi- : 20.12.2013 11:27 |
|
#2
|
|||
|
|||
|
Miten kytketään ennen releet. Voitko yv.nä lähettää mitkä piuhat mihin ja mitkä värit ym kaikki tiedot mitä tarvitaan kun tyhmä pitäisi kytkeä. Plussan ja maan ymmärrän ja sittenhän on kaksi erillistä valkoista ja yksi tuppla musta pistoke sekä keskellä että toisella laidalla boosterin rasiaa. Kyseessä on h7+h7 mitä ostettiin oli ainoa mikä oli jäljellä ja nyt voisimme käyttää vain yhden boosteri kahdelle lampulle ja säästää toisen h4.sta on kyse. Milloin muuten oli hiluxissa minus ohjattu ja oliko lainkaan tarossa sillä tavalla
|
|
#3
|
||||
|
||||
|
Pieni varoituksen sana viitaten omaan kokemukseeni viime viikolta. Laitoin lähivaloille (tuossa kulkineessa on erilliset polttimot kauko- ja lähivaloille) vahvistimet, kytkennät huolellisesti tarkistettuna ja sitten sulakkeet kiinni. Aika pian alkoi kuulua jännää pihinää ja sitten tussahti.
Lähempi tarkastelu osoitti, että toisen vahvistimen toimintasavut vapautui, neljällä ruuvilla kiinni oleva päätylevy raottui millin puolitoista. Jonkin verran painetta siis. No minulla on varastossa pari kolme varalle. Mittailin amppeerimittarilla paljonko pääpiiri ottaa virtaa "kylmäkäynnistyksessä". Kaksi oli ok eli milliampeeriluokkaa. Sen sijaan yksi otti välittömästi noin 5 A. Eikun piiri auki ja äkkiä. Sitten jatkoin hiljalleen antamalla aina pari sekunttia sähköä ja odottelemalla sitten vajaan puoli minuuttia ja uudestaan. Joka kerran jälkeen virta hiljalleen aleni ja lopulta asettui sinne milliampeerien tasolle. Veikkaan että tuokin olisi possahtanut jos sen olisi antanut imeä virtaa rajoittamatta. Täytyy tuossa joulun jäleen tai aiemminkin käydä antamassa sille uudestaan sähkö ja katsoa mitä tapahtuu. Noissahan on konkkia jotka imee virtaa, liekö sitten jossain erässä konkat vähän heikkolaatuisia. Edit. Kävin piruuttani kokeilemassa sitä tussahtanutta vahvistinta. Ei ottanut starttivirtaa mutta toimi muuten ihan normaalisti! Sitähän ei tiedä kuinka pitkään se toimisi, mutta 14,6 V sieltä tulee normaalilla muutaman sekunnin viiveellä. Vaikka tuuppasi semmoset katkut pihalle että. Vieläkin se käryää kun haistelee sieltä päädystä. Kumma vehje.
__________________
__________________________________________________ __________________________________________________ ________ Viimeksi muokannut HiluxMan : 20.12.2013 18:09 Perustelu: Lisäinfoa |
|
#4
|
||||
|
||||
|
ihan sähkärin kysymys, että mitä tuollasella buusterilla tekee? eikös ois turvallisempi kytkeä releyttämällä ne valot ja käyttää pykälän paksumpia johtoja vaan, jotta saa sen 13,8-14,3V lampun kannalle asti, mitä käynnissä ollessa auton (ehjän) jännite on? siis mietin vaan, jotta joku konkkaviritelmä pellin alla latautumassa/purkautumassa, jotta ajovalot palaa tasaisemmin/kirkkaammin, niin ajatuksena jo vastenmielinen ja helkkarin epävarma viritelmä
siis JOS auton sähköpuoli on kunnossa ![]() voin vaan kuvitella mitenkä kiva tuollanen on, kun se talvipimeellä pimahtaa ja ajovalot katoo, jonkun kiinalaisen viritelmän takia, tai kun vaihtelee polttimoita jatkuvalla syötöllä, koska ne palaa ylijännitteen takia, koska ne palaa kuitenkin jossain hörrinkorvessa ja pimeellä +vesi/räntäsade murphyn lain mukkaan ![]() jos valotehoa tarviaa, niin xenonia kehiin ellei halogeeni riitä
__________________
Mercenaries never die, they just go to HELL for regrouping!
|
|
#5
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
Saa noilla releillä ja uusilla umpioilla maailman riittävän valoisaksi
|
|
#6
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
Ja xenonilla ei Hoonelos-pömpelistä enempää käyttökelpoista valoa saa, päinvastoin, valonjakauma on niin vinksahtanu ettei silmä tykkää (edessä kirkas, 50 m päässä pimee). |
|
#7
|
|||
|
|||
|
Eipä muuten ole minuutin homma JEEPiin lampunvaihto... Tarvii purkaa aikapaljon tavaraa tieltä pois ja sen jälkeen saa umpiot käteen ja pääsee lampun vaihtoon... Muuten kyllä samaa mieltä.
|
|
#8
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
On noita boostereita jonkun verran tullut eri yhteyksissä käytettyä, tuo nyt oli ensimmäinen vikaantunut minun kohdalla. Tai toimiihan se vieläkin, se vaan ilmeisesti päästi liiat savut pihalle.
__________________
__________________________________________________ __________________________________________________ ________ |
|
#9
|
||||
|
||||
|
olisko tossa ratkaisu, kun traktorin etukuormaajaa "vaeltaa"omiaan epäili polartecnikillä, että jännite liian matala, mittarin mukaan jännite on 13-14v, tosin itse en kyllä usko että siitä johtuu.
siis kuormaaja liikkuu itsestään joskus ylös ja, tai kipristää kauhaa
__________________
hä ja kaikki kirjoitukse ovat muistin varaisia,eli ei kovin luotettavia koska yleensä en illalla muista mitä aamulla söin vai söinkö ollenkaan. Ja omituiset sanat saattaapi johtua tän noupädin kosketus näppäimistä, ku tulee näitä harha/viereisiä kirjaimia |
|
#10
|
||||
|
||||
|
Miten sitä ohjataan? Servolla painetta sylinteriin vai suoraan vivuilla venttiilistä?
__________________
__________________________________________________ __________________________________________________ ________ |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| motonet laatu on ? | Rekisteröimätön | Tekniikka & Jutustelu | 28 | 11.09.2010 08:15 |
| AJORAMPPI / Motonet | Rekisteröimätön | Tekniikka & Jutustelu | 11 | 11.01.2010 11:46 |
| Motonet | Rekisteröimätön | Chit-Chat | 6 | 04.06.2009 00:27 |
| Motonet maastotunkki. | IHKULAINEN | Tekniikka & Jutustelu | 40 | 29.09.2008 19:19 |
| M: moonlight nv-100 valonvahvistin | timppa253 | O/M/V Muut | 13 | 24.01.2008 20:04 |