![]() |
|
|
|||||||
| Tapahtumat Kisat, kisatulokset, safarit, ajopäivät, kokoukset, yms. |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
|
Aikanaan mikkelin kupeessa ajettiin 24h. kilpailuja. Mainoksissa luki 24h. Maastoautojen kestävyyskilpailu. Ideana ajaa kisa läpi maastoautolla. Välillä tiesiirtymiä ja välillä maastossa rytyämistä pitämällä ko. kalusto ehjänä. Nykyään hakataan kalustoa mettässä palasiksi ja siirrellään railereille seuraaville alueille missä ajetaan taas nippanappa kasassa olevilla autoilla. En tässä halua milläänlailla dissata nykyistä järjestelmää mutta se on livennyt kauas alkuperäisestä ajatuksesta. Taileriluokathan antaa mahdollisuuden minkälaiselle kalustolle tahansa mutta se ei ole tuntunut elvyttävän kyseistä lajia riittävästi. Jotain tarvis varmaan tehdä että saataisiin riittävästi kilpailijoita kiertämään jotain suunnistuscuppia.
|
|
#2
|
||||
|
||||
|
en provoa nyt, mutta mielenkiinnosta kysyn, että miten ne teamit on hoitanu ketkä tulee kimppakyydillä yhdistelmän kanssa, vai eikö niitä ole enää kyseisestä syystä?.
ja saako kilvellisen auton siirtää ajamalla? ja saako kilvellisen auton siirtää ajamalla, renkaita lukuun ottamatta kaikki otteessa?
__________________
hä ja kaikki kirjoitukse ovat muistin varaisia,eli ei kovin luotettavia koska yleensä en illalla muista mitä aamulla söin vai söinkö ollenkaan. Ja omituiset sanat saattaapi johtua tän noupädin kosketus näppäimistä, ku tulee näitä harha/viereisiä kirjaimia |
|
#3
|
|||
|
|||
|
Joo jatkakaa vaan tätä rakentavaa keskustelua. Lainaus tuon toisen foorumin puolelta ei kylläkään oikeen mairittele tätä zättii...
http://keskustelu.sammysatv.com/view...p?f=63&t=37532 Lainaus:
|
|
#4
|
||||
|
||||
|
Patu tarjoon kaffet tahi kaljat kun nähdään.
|
|
#5
|
||||
|
||||
|
HaKu ja teamwille puhuu asia, ne tietää miten homma toimii todellisuudessa, sitä sama mä olen yrittänyt tässä panostaa..
|
|
#6
|
||||
|
||||
|
Aika kauan jaksoin lukea tätä, ennen kuin teki mieli itse kommetoida
Mikä estää palaamasta vanhaan? Ensimmäinen kisa jossa olin mukana,tais olla warnin kisa letrussa tai kisakeskus oli Mönkkärit ,autot ja tais olla kuorma-autotkin samassa hyvin meni paitsi tais olla melko Viimesiä kisoja ,missä oli mönkkärit mukana kun ajoivat vähän liian kovaa ja holtittomasti Tiellä ( en minä kyllä huomannut ,enkä nähnyt kuorma-autojakaan) Lähtö oli sellainen että jokainen luokka lähti erikseen ja pienin ensin Niinkuin pitäisi olla nytkin ,eikä me jääty mihinkään kuorma-autojen uriin kiinni Stanuissa olin vinssiapinan virkaa hoitamassa. Yleensä kisoissa on useita ajoalueita mihin mahtuu trailerit mihin ei mahdu niin sinne Kielto eikä koko kilpailuun. Kilpailun järjestäjien pitäisi viedä rastit autolla eikä veneellä ja sellaisiin paikkoihin Minne ei tule syviä uria ,niin kaikki pääsevät hakemaan samoja rasteja Ja tähän asti kun on suolla ollut rasteja ,niin orkis suzukilla kiertää hakemassa kaikki Mihin meillä ei ole mitään asiaa proto luokan autolla Kyllähän joku löytää tästäkin nekatiivista ja puutteita mutta luulisin että olisi Enemmän osallistujia
__________________
maasturistit M.O.C |
|
#7
|
|||
|
|||
|
Meillä on ljssä hj akselit katsastettuna ja mersun moottoria ollaan menossa muutoskatsastamaan joten auto kyllä saadaan leimaan joten sinällään ihan sama miten kisojen järjestäminen päätetään toteuttaa, kunhan niitä nyt vaan järjestetään. Viimevuonna ajettin muut cuppi kisat paitsi ensimmäinen ja retro päälle.Kisojen järjestäminen onnistui meidän tiimin mielestä paremmin kuin ennen. Eikö viimevuotinen systeemi ollut ihan toimiva, autot katsastettuna tai trailerilla siirto, kyllä traileri miehet saa varmaan hiukan neuvoteltua etteivät mene kaikki samoille alueille (jos trailerisiirto autoja paljon kilpailun järjestäjä arpoo aloitus alueet niille?).
Jos halutaan lisää turvallisuutta eikö kilpailukatsastukseen voisi lisätä hiukan tarkkuutta ja tarkastella tarkemmin jarrut,valot ohjauslaitteet sun muut. Turvallisuudesta näissä sääntö muutoksissa varmaan kuitenkin on pääasiallisesti kyse. Proto luokan autoja ei saa missään nimessä jättää pois kisoista, itse ollaan ajettu modia puoli tosissaan jo muutama vuosi ja kyllä silti on useasti pakko jäädä katsomaan miten protot menee ajamalla paikoista joissa itse vinssattu tunti. Paljon enempi nähtävää yleisöllekkin on jos edelleen paljon rakennetut autot pääsevät ajamaan. Safari luokan idea on mielestäni mennyt pilalle koska eikös se ollut tarkoitettu uusille kilpailijoille niin sanottua halvempaa/helpompaa aloitusta varten, safarissa ajaa pääasiassa ne kellä yksi kisa lähellä ja ei aikomustakaan ajaa cuppia kokonaan. Eikö parempi olisi että olisi kausikortti jolla ilmoittautuu jokaiseen kilpailuun kaudella ja maksaa sen ennakkoon ja se olisi hiukan halvempi, siinä suosittaisiin niitä kilpailijoita jotka ajaa monta kisaa. Kilpailu aikaa ei saisi lyhentää ainakaan paljoa koska ei jaksa täältä turun vierestä lähteä juukaan/kajaanin tai muualle kauas 8h kisan takia. Tässä nyt hiukan mun mielipiteitä ja toivon vaan isosti että kisoja saadaan edelleen järjestettyä. Mielipide on kuin persreikä, jokaisella on omansa. Olli Hakala Team Mutanuijat |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| suunnistus cup???! | Rekisteröimätön | Chit-Chat | 6 | 19.01.2011 23:59 |
| Suunnistus CUP 2008?? | Tapahtumat | 24 | 30.11.2007 11:52 | |
| Suunnistus Cup 2007 | Killman | Tapahtumat | 16 | 06.10.2007 19:52 |
| Suunnistus-CUP ilmoittautumiset | Paavo | Tekniikka & Jutustelu | 20 | 15.05.2007 07:03 |
| Off-Road Suunnistus-CUP | Paavo | Tapahtumat | 193 | 06.09.2006 08:01 |