![]() |
![]() |
|
Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn. |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
#17
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
![]() ![]() Ainakaan tällaisella joustomäärällä ei vielä ollut ongelmaa pitman armin päässä raidetangonpään liikevaran kanssa. Tuossa aika lähellä tynnyrijoustoa, 4" korotuksella ja pitkillä tukivarsilla 35" renkaat alla: ![]() Jos joutuu laittamaan pudottavan pitman armin, niin on myös pakko ostaa/ tehdä sellainen panhardin korinpuolen kiinnike joka tiputtaa panhardin päätä riittävästi alas jotta panhard ja välivarsi on samansuuntaiset. Muuten seuraa aika vittumainen määrä bumpseeriä. No, OTK:ksi ohjaus vaihdettuna niin joutuu panhardin kiinnikkeet joka tapauksessa tekemään uudestaan - ja kannattaa melkein muutenkin, koska tuo orkkis on niin paska ![]() Lainaus:
Ittellä oli etulukon ja 35" kumien kanssa ko. ristikot, ei mulla ristikoita hajonnut. Yksi etulukko kyllä (ja nyt Grandissä toinen ![]() ![]() Lainaus:
31"-33" renkaat mahtuu pyörimään todella nätisti jo 50-75 millin korotuksella kunhan vain jaksaa käyttää niitä peltisaksia. Veikkaan että sinullakin mahtuisi oman projekti-Jeepin alle aika hyvin 33" renkaat ilman kummempia korotuksen määriä niin, että sisäänjoustoakin olisi kohtuullisesti ![]() Pitämällä korotuksen suht matalana säästyy korkeamman korotuksen aiheuttamilta ongelmiltakin. Pahimmat probleemat oikeastaan näissä tulee jyrkistä tukivarsien kulmista, ohjausgeometrian ongelmista, ja takakardaanista (tarttee SYE:n + tuplaristikkokardaanin -> maksaa taas lisää). Eihän nuo ole ylitsepääsemättömiä ongelmia, mutta varsinkin koska Trafi suuressa viisaudessaan on kieltänyt tukivarsien tekemisen itse, niin pitkien tukivarsien hommaaminen (joka omien kokemusteni perusteella jollain 4-5" korotuksella on XJ:ssä tai ZJ:ssä jo aikalailla pakollista) tulee perhanan kalliiksi ![]() Mutta omistaja itsehän saa päättää mikä itselle on se paras vaihtoehto, hyvä vain että tulee eri mielipiteitä asiasta. Kaikkihan lopulta riippuu omasta ajotyylistä ja paikoista missä ajaa. Tältä näyttää 35" x 12.50 rengas 15 x 8 -12ET vanteella ilman alustankorotusta. Pienellä vaivalla ja 33" renkaat tilalla niin saisi vakiokorkuisesta aika hauskan kulkineen mikä ei ainakaan helposti pitäisi kaatua. Se kun tuntunut olevan näitten Jeeppien kummallinen ominaisuus ![]() ![]() ![]()
__________________
Jeep Grand Cherokee 5.9 Limited LX, käyttöauto sopivasti maastoon varusteltuna. Jeep Cherokee 4.0 - Ikuisuusprojekti Moggiakseleilla, 42" renkailla ja kaikensortin enemmän ja vähemmän oleellisilla ominaisuuksilla. Jeep Cherokee 4.0 - Menehtyi kunniakkaasti Stadin Cruiseissa 5/2008. |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Myydään / Vaihdetaan jeep cherokee -92 | JussiAntero | O/M/V Ajoneuvot | 1 | 11.08.2013 16:54 |
Ostetaan jeep cherokee -92 | JussiAntero | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 0 | 31.05.2013 23:19 |
Myyty Jeep Cherokee -92 | mikas67 | O/M/V Ajoneuvot | 6 | 09.10.2010 20:25 |
Myyty Jeep XJ-Cherokee -92 | kuningaskulkuri | O/M/V Ajoneuvot | 6 | 21.08.2009 08:30 |
Jeep Cherokee -92 -> | Kartsa | Tekniikka & Jutustelu | 2 | 13.06.2005 06:55 |