![]() |
|
|
|||||||
| Linkit Off-Road -linkkejä ympäri maailman. |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
|
Toisaalta köyhälle pikkupaikka kunnalla helpotus kun 90€ taas piti tässä kuussa köyhtyä, että saa vuoden ajella ![]() Hassuinta oli kun ajellessa ajattelin, että jos ei tarviisi katsastusta jännittää niin varmaan tulisi autoakin korjattua ja pidettyä "paremmin" kunnossa Taka-akselin puslat viime vuonna tiesin romuiksi ja vikalistan kävin hakemassa. Joku kysyi mikset laittanut niitä kuntoon ennen katsastusta niin ei oikeen ymmärtänyt kun sanoin, ettei huvita laittaa liki 100€ pusliin ja sen jälkeen todeta leimalla et molemmat etutukivarret uudestaan puslittaa/vaihtaa alá 100-150€ ja päästöjen takia käyttää kone auki vm97 henkilö autoon joka vielä on diesel ja arvo autolla on jotain 500€ luokkaa ![]() Jos sitä korjaa vaikka tonnilla ei se silti ole sen kalliimpi ![]() Mutta jos ei olisi huolta meneekö leimasta läpi olisi ollut sama laittaa ne puslat kun niiden kuluneen huomasin
__________________
Positiivinen rasismi? Jos ei natiivi pyytää jotain se pitää antaa ja vähän päälle, ettei vaan olisi rasisti ja pilaisi ihanaa monikulttuurisuutta. Jos natiivi pyytää jotain se pitää kieltää ja vähän päälle, ettei vaan olisi rasisti ja pilaisi ihanaa monikulttuurisuutta. |
|
#2
|
|||
|
|||
|
Muualla korjauttaminen saattaa johtaa katsastuksen suorittaneen "kärähtämiseen" jos korjaaja huomaa/uskaltaa sanoa että turhia tuomioita annettu.
Ja kuvittelisin että hirveen pitkään ei katsastuksia tarvi suorittaa jos alkaa fuskaamaan. Taitavat nykyäänkin seurata konttoreita tilastojen kautta joten jos jostain alkaa kovin kummia hylkyprosentteja näkyä niin kiinnostanee viranhaltijoitakin.
__________________
www.OFFROADOULU.com |
|
#3
|
|||
|
|||
|
Edellinen pitää täysin paikkansa. Eli trafilla on niin pitkät perinteet tuossa tarkkailussa että kyllä huomaavat vilungin..
|
|
#4
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
![]() Esimerkkinä nyt vaikka jos katsuri katsastuksen lopussa mittaa jarrulevyt tönärillä ja toteaa millin liian kuluneiksi, vaikka jarrutestissa ei moitteita tmsp. Tuntuu muutenkin aina olevan vähän kuun asennosta ja milloin mistäkin kiinni tuo katsastaminen.. Itsellä välillä päästetty romuja huomautuksetta läpi ja välillä taas syynätty niin perhanasti ok kunnossa olevia. Oli miten oli, toivottavasti ammattitaito lisääntyy kilpailun kanssa. |
|
#5
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
Muutoskatsastukset, kuten kaikki muukin paitsi määräaikaiskatsastukset olisivat riippumattomien hommia, eli niiden joilla ei ole korjaamotoimintaa. Eli tulevaisuudessa korjaamot katsastaa, halvalla tietty. Raskasta kalustoa katsastetaan useammassa kylässä missä nytkin katsastusasema sijaitsee, kuten niitä muutoskatsastuksia yms hommia. Ja tietty halvemmalla. Omistajanvaihdokset menee tehtäväksi nettiin, sehän toimii. Tai sitten vakuutusyhtiöissä, taitaa niidenkin konttoreihin päästä ilman ajanvarausta
__________________
Harbor Cruisers |
|
#6
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
![]() Kaveri kiroili kun hänelle kävi tuo jarrulevyepisodi ja tilasi sitten uudet levyt. Samalla selvisi että kyseisen auton (paksujen) jarrulevyjen kulutusvara on kirjan mukaan 1,6 mm (jos en väärin muista), eli 0,8 mm puoleltaan. Aika tiuha vaihtoväli siis? Itsellä noita on kanssa pariinkin kertaan tönärillä mittailtu, että on saatu kolmaskin sivu vikalistaan.
|
|
#7
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
Vähän ihmeteltiin tuota tarvikeliikkeessä.
__________________
Kasataan pitkillä pulteilla ja isoilla rikoilla. LaMaas ry www.lamaas.fi www.lamaas.1g.fi https://www.facebook.com/LaMaasRy |
|
#8
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
Ja asiaan. Hyvä muutos tämä uusi systeemi, tulee lisää kilpailua alalle ja hinnat tippuu edelleen. Ja kyllä systeemi (eli valvonta) hoitaa vilpilliset toimijat alalta pois.
__________________
Tumpula Racing Team |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Autoverotus muuttuu | Masu | Linkit | 11 | 10.11.2007 12:53 |
| kuljetus kalusto muuttuu. | TimJus | Tekniikka & Jutustelu | 11 | 07.01.2005 12:02 |
| verotus muuttuu (?) | las-c | Tekniikka & Jutustelu | 8 | 25.10.2004 22:57 |
| pakuvero muuttuu | -MaTTi- | Tekniikka & Jutustelu | 19 | 22.09.2004 11:34 |
| taas muuttuu maahantuoja... | D1 | Tekniikka & Jutustelu | 9 | 24.06.2004 21:56 |