![]() |
|
|
|||||||
| Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn. |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
Heippahei kaikki iloiset offarit!Tänää puintien jälkeen NuuBeri tuli käymää "ranchilla" nii rakennettiin kc:ta taas vähän lisää ![]() Poistin lavan niin tankin täyttöputki jäi heilumaan villisti. Suunnittelin siihen tuollaasen special custom made pidikkeen! Sitten asennettiin ehjä apusimpukka. hakattiin uutta simpukkaa paikoilleen raivoisasti huutaen. tuli sitten todettua että kartioreikä 2WD apusimpukassa oli väärinpäin! No, porakoneella sorvattiin "tuplakartio", jolloin osan sopivuus muuttui 2WD--->2WD&4WD. Sitähän voi jo kutsua universaaliksi varaosaksi!Sitten päätettiin poistaa turha takaylitys. tarkkojen mittauksien jälkeen rälläkkää käteen ja johan kopsahti turhat maahan! ![]() Kyllä ne runkopalkit suunnilleen samasta kohtaa katkastiin vielä eri suuntiin viistoon ![]() ![]() NuuBerin mukaan kun ne on eri suuntiin vinossa, niin yhteenlaskettuna ne on suorassa![]() ![]() ![]() nyt teoreettinen jättökulma on palttiarallaa 45astetta Kerrottakoon vielä, että koska jousethan saa kyntää miten sattuu, niin käytännössähän jättökulma on 90 astetta ![]() ![]() ![]() ![]() Sitten asennettiin flatbed. Samassa myös varapyörä löysi paikkansa katolta.
__________________
Jos sulla on vasara, mikä tahansa on naula. Jos sulla on hitsauskone, mikä tahansa on ihan mitä tahansa haluat sen olevan. Toyota crown rs50 OmJ40 kilpuri. (Lähetään vaikka nollasta) Plus muita romuja |
|
#2
|
||||
|
||||
|
Tänää puintien jälkeen jäi 20min tehokasta kingkäp rakenteluaikaa, empä alannut sitten mitään isompaa tekemään. palloilin takapihalla ja silmiini osui Hj:n pohjassa kimalteleva pakoputki.
Pakkohan se oli mallata paikoilleen ![]() ![]() ![]() ![]() Katto oli painunu parin päivän aikana lommolle varapyörän painosta, joten heitin sen pois. pitää vissii hitsailla joku kattoteline sille. ![]() Kaveri lupas värkkäillä riippujen kanssa kun niillä on tavaraa hyllyssä ja kunnolliset reiäntekokoneet nii ei tartte ruveta jämäpaloja ite porailemaan. Eli riiput tulee tällä tietoa vaatimattomasta 80x12mm latasta ![]() ![]() ![]() Mitenkäs arvon raati, pitäiskö takapuskuria ees tehä, ja tekiskö sen palkista vai 2x4 lankusta?
__________________
Jos sulla on vasara, mikä tahansa on naula. Jos sulla on hitsauskone, mikä tahansa on ihan mitä tahansa haluat sen olevan. Toyota crown rs50 OmJ40 kilpuri. (Lähetään vaikka nollasta) Plus muita romuja |
|
#3
|
||||
|
||||
|
pysty pakarien suur ystävänä. Tykkään!
ja siihe mitää taka puZkuria tarvia..
__________________
Offroad Team KeTTu TyTöT/ Lauri Full Size Jeep Master Fabricator VALMET = Rerentless reliability |
|
#4
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
NiRuNaRu trophy olis tässä muutaman viikon sisällä. Pääsis siis ajamaankin. Pitää toki ennen ajoja saada tuo DAS kingkäp lataamaan ja akutkaan ei varmaan pahitteeksi olis.
|
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Lada Niva "Das Boot" | samisami2 | Linkit | 4 | 22.10.2007 11:01 |
| tarinan opetus | bono | Jokes | 0 | 17.11.2004 16:44 |
| Viimeinen polli | Intiaani_Chief | Tekniikka & Jutustelu | 34 | 30.06.2004 00:34 |
| Sony CPD-200/Dell P1110 - DAS Software for Tech? | Software | 0 | 05.12.2003 09:58 | |
| Das Experiment | mikk0 | Movies | 0 | 25.09.2002 23:10 |