Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 21.08.2013, 16:36
Patu925 Patu925 ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 06.09.08
Sijainti: Imatra
Viestit: 1.564
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja PunisherFIN Näytä viesti
...
NT (lausutaan "en tee" ) siitähän siirryttiin suoraan XP käyttöön eli W2000 oli väliinputoaja. Siis yrityksissä.

Kotikonejutuissa oli järjestys DOS> W3.XX > W95> W98 > XP.

XP jälkeen Vista oli väliinputoaja. Niinkuin nyt tulee olemaan tämä W8.

Eli tällä hetkellä W7/XP rulettaa. Niin pitkään ennenkuin seuraava toimiva Windows X versio systeemi todetaan käytännössä toimivaksi. Se nyt vaan menee niin.

Jos elämässä ei ole muuta kuin Matrix ja WoW niin on varmaan COOL tehdä jotain kivoja virityksiä. Ja siitä voi saada jopa jihuu jipii kiksejä.
Täällä oikeessa elämässä ihmiset ovat valmiita maksamaan siitä että kone toimii ilman kikkailua. Ei ne maksa ylimääräistä siitä että jollain skädäm sciptillä saa jonkun purkkavirityksen toimimaan ei tutussa käyttöliittymässä.

Koneen käyttö usein rajoittuu netin selaukseen eli pankki ja iltapäivälehdet. Ehkäpä jopa s.postin lukuun. Siihen käyttäjän tarpeet loppuvat. Ja hyvin usein myös taidot. Jos yhen äkkiä käynnistä valikko katoaa ja koneen sammutus ei olekkaan niinkuin ennen niin silloin on homma sekaisin.

Näin se käytännössä jutut menee. Ainakin vanhemmalla väellä.

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 21.08.2013, 17:02
FinnDRZ:n Avatar
FinnDRZ FinnDRZ ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 25.01.05
Sijainti: Karkkila, Finland.
Viestit: 1.524
Perusasetus

Ja hieman ot.. jos haluat liittää 7v vanhan videokameran joka toimii xp:n kanssa moitteettomasti, win 7:aan, niin työtä tiedossa.. mutta onnistuu. . En uskalla edes ajatella miten helposti kyseinen kamera juttelee win 8:n kanssa...
__________________
------------------------------------
Etelä-Suomen Offroad ry
------------------------------------
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 21.08.2013, 17:53
PunisherFIN:n Avatar
PunisherFIN PunisherFIN ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 29.07.13
Sijainti: Savonlinna
Viestit: 1.883
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja FinnDRZ Näytä viesti
Ja hieman ot.. jos haluat liittää 7v vanhan videokameran joka toimii xp:n kanssa moitteettomasti, win 7:aan, niin työtä tiedossa.. mutta onnistuu. . En uskalla edes ajatella miten helposti kyseinen kamera juttelee win 8:n kanssa...
se voi tuurilla jutella sukkana, tai sitten sen kanssa saa tosissaan tapella.

itellä ollu kasi ihan alunpitäen, ennen kun se tuli edes siviilimarkkinoille, firma on Bitzpark puulaaki ja siellähän nuo oli jaossa jo aikoja sitten, pöytäkoneessa seiska, en ole edistynyt vielläkään oman työaseman uudelleenasennukseen, kasi on läppärissä (vanhempi HP DV7) ja mediapc:ssä ja molemmissa toimii täysin moitteetta, jopa paremmin alusta lähtien kun seiska, jota rupesin kyllä testaamaan heti kun sen sai.

käyttöliittymä on sitten optimoitu täysin kosketusnäytölle ja sen kyttäminen on kyllä TÄYSIN erilaista, mitä ns perinteisen työpöytämallisen liittymän, sen joko hanskaa heti luonnostaan, tai vihaa ensimmäisen 5s aikana, itelle tuo hiukan takaperoinen systeemi kolahti laakista aivokoppaan ja ihastuin siihen, että miulla on tavallaan kolme työpöytää/kokonaisuutta josta voin loilottaa softien kanssa mitä milloin teenkin.
isoin miinushan kasissa on ajureiden puutos jos koneessa on yhtään M$ standardista poikkeavaa (tai ne on unohtanu jonkun esmes kameran pois) ja sitten tuo hiukan erikoinen tapa, että vaikka mukamas sulkisit ohjelman, se jää johonkin ihmeelliseen horrostilaan tjsp, eli esmes kun kahtelet kuvia (jep sitä kotipjornoa) niin seuraava käyttäjä jos tajuaa viedä hiiren vasempaan yläkulmaan, näkee mitä koneella on tehty ja voi jatkaa iskän jalanjäljillä poikamiestaloudessa tuolla ei ole merkitystä, mutta voin kuvitella niitä henkeviä keskusteluja avokin kanssa jos on käyty hiukan kyseenalaisilla saiteilla tai katseltu aikuisten videoita typerä ominaisuus, että jokainen sovellus pitää erikseen tappamalla tappaa pois.

kokonaisuutena kasi saa iteltäni arvosanan "olisin pärjännyt seiskallakin", mutta jos tuossa on tulevaisuus, niin pystyn elämään ihan hyvin ilman järjetöntä avautumista asiasta, enkä aio hukata aikaani käyttiksen rollbackaamiseen jos koneessa uutuuttaan kasi jo on. tosiasia on, että W7 on aika pirun vaikea pistää paremmaksi, sen verran hyvin onnistunut kokonaisuus se on ainiin ja en itse myöskään usko tuon kasin saavuttavan mitään erikoisen vahvaa jalansijaa yrityspuolella, käyttis on liian paljon "media center" eli epäilen rahakirstun vartijoiden vierastavan ajatusta rahan hukkaamisesta karkkilaatikkoon
__________________
Mercenaries never die, they just go to HELL for regrouping!
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 22.08.2013, 06:18
Nerd-O Nerd-O ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 13.05.03
Sijainti: Kusinen pk-seutu
Viestit: 8.894
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja PunisherFIN Näytä viesti
en itse myöskään usko tuon kasin saavuttavan mitään erikoisen vahvaa jalansijaa yrityspuolella, käyttis on liian paljon "media center" eli epäilen rahakirstun vartijoiden vierastavan ajatusta rahan hukkaamisesta karkkilaatikkoon
Hiemankaan isommat firmat käyttää volume lisenssejä. Ne sallii minkä tahansa windows version asennuksen, joten sen suhteen 8 voidaan tuoda firmaan. Mutta se porukan koulutus sitten maksaa.. Vielä kun XP on todella monessa firmassa edelleen käytössä niin siitä hyppäys win 8 maailmaan.. huh. En itseasiassa tiedä yhtään firmaa missä edes mietittäisiin win 8 käyttöönottoa. Mutta nuo firmat missä on vielä XP käytössä siirtyy viimeistään alkutalven aikana win 7 maailmaan. Ja onhan tuo XP aika nihkee esitys kun vertaa seiskaan.

Sais tuo mikkisoft mennä samaan systeemiin kuin omppu firma. Kerran vuodessa tulisi joku vähän pienempi päivitys käyttikseen, joka sitten maksaa muutaman kympin. Muutamat versiot voi helposti hyppää yli.
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 24.08.2013, 22:43
PunisherFIN:n Avatar
PunisherFIN PunisherFIN ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 29.07.13
Sijainti: Savonlinna
Viestit: 1.883
Perusasetus

harmi vaan, että suurin osa pyörii tuon mikin ympärillä, meidänkin pulju, koska pelitalot ei tee omppupelejä
__________________
Mercenaries never die, they just go to HELL for regrouping!
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 26.08.2013, 06:25
Nerd-O Nerd-O ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 13.05.03
Sijainti: Kusinen pk-seutu
Viestit: 8.894
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja PunisherFIN Näytä viesti
harmi vaan, että suurin osa pyörii tuon mikin ympärillä, meidänkin pulju, koska pelitalot ei tee omppupelejä
Onneksi omppukoneet ei ole tullut firmoihin. Ei helvetti mitä laitoksia ne on. Kaikki on hyvin siihen asti kun se toimii, mutta kun se jonkin ongelma tulee. Sitä ei osaa korjaa kukaan sen jälkeen. Tuossa eräs firma käytti mäkki koneita, mutta kun tuen saaminen koneille on niin hemmetin vaikeeta niin ovat nyt siirtymässä windows koneisiin. Se vaan menee mäkeissä niin että ongelmia kun tulee niin ratkaisu on ostaa uusi kone. Tosi hyödyllistä. Itsekin erästä perus ongelmaa ratkoin 8 tuntia ja se ei edes ratkennut. Windows puolella se ois ollut varmaan 10 minuutin juttu. Ei auta netit kun mac koneisiin ei ole ohjeistusta. 95% ohjeista on windowsiin. Loput jaetaan muiden käyttisten kanssa. Sit kun löydät sen hienon mäc ohjeen niin toteat vaan että vitut se toimi tässä versiossa.. ARGH!!! Kuinka voi olla noin paskoja laitteita?!? Vielä kun nuo ketkä on mac koneita käyttänyt koko ikänsä niin nekään ei voi auttaa kun eivät osaa korjata ongelmia. Aina törmää samaa lauseeseen ettei mac koneissa ole ongelmia.. Tosi lohduttavaa kun se ongelma pitäisi jotenkin ratkaista.
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 26.08.2013, 14:04
Patu925 Patu925 ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 06.09.08
Sijainti: Imatra
Viestit: 1.564
Perusasetus

W8 samaa paskaa kun omputkin.


http://www.uusisuomi.fi/raha/61712-l...ietoturvariski

Lehti paljasti valtion salaisen muistion: ”Windows 8 on tietoturvariski”





Teemu J. Kammonen

Luotu:
22.8.2013 18:24



  • Kuva: EPA / All Over Press





Raha


| Internet ja digi


Saksan tietoturvaviranomainen varoittaa Windows 8 –käyttöjärjestelmän olevan tietoturvariski, kertoo saksalaislehti Die Zeit.
Lehden käsiinsä saamassa salaisessa muistiossa tietoturvaviranomainen kehottaa saksalaisia virkamiehiä, virastoja ja liittovaltion hallinnon muita toimijoita välttämään Windows 8:aa.
Syy on Microsoftin Windows-laitteisiin sisällyttämä Trusted computing –teknologia. Ohjelmaa käytetään Windows 8 –koneissa ohjelmistojen aitouden varmistamiseksi.
Trusted computing –ominaisuus mahdollistaa Microsoftin tarkkailla etäältä Windows-koneilla käytettyjä ohjelmia. Sen avulla Microsoft voi estää esimerkiksi haittaohjelmien ajamisen Windows 8 –koneilla, mikä voi estää maailmanlaajuisten tietoturvauhkien leviämisen.
Ohjelman tämänhetkinen versio sallii käyttäjän kieltää Microsoftilta pääsy tietokoneelleen. Zeitin mukaan ohjelman vuonna 2015 julkaistavassa versiossa tätä mahdollisuutta ei enää ole, vaan Microsoftilla on aina pääsy Windows 8 –koneille.
Tänä kesänä paljastunut USA:n turvallisuusvirasto NSA:n laaja verkkotiedusteluohjelma ja sitä seuranneet paljastukset USA:n vakoilutoiminnasta ovat aiheuttaneet luottamuspulan suurten EU-maiden ja Yhdysvaltojen välille. Saksalaisviranomaisen mukaan mikään ei takaa Windows 8 -tietokoneiden aukon hyödyntämistä tulevaisuudessa esimerkiksi NSA:n vakoiluohjelmissa.
Zeitin mukaan Saksan tietoturvaviranomainen toteaakin, että Windows-koneiden kohdalla tietojenkäsittelyn luottamuksellisuutta ei enää voida taata. Siksi kaikkia liittovaltion kriittisiä tietoja käsitteleviä kehotetaan välttämään Windows 8 –käyttöjärjestelmää.
Trusted computing –ohjelmiston avulla Microsoft voi avata niin kutsutun takaoven kaikkiin Windows-koneisiin. Tämä tietoturva-aukon avulla ulkopuolinen taho kykenee asentamaan esimerkiksi vakoiluohjelmistoja koneelle.
Vaikka Microsoft ei todennäköisesti omaehtoisesti hyödyntäisi Trusted computing –ohjelmistoa, saksalaisviranomainen katsoo, että Windows 8 –koneiden käyttäjät eivät ole enää täysin itsenäisessä asemassa sen suhteen, mitä heidän tietokoneellaan tapahtuu.
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Rovaniemi hohoi... Apua kaivataan! Rompe1 Chit-Chat 3 15.10.2010 22:21
Mig temppuilee... apua kaivataan Timo_L Tekniikka & Jutustelu 20 01.05.2010 17:17
apua kaivataan nivan kanssa Punanenä Tekniikka & Jutustelu 5 14.03.2008 19:07
bj:n laatikon purku apua kaivataan upi7 Tekniikka & Jutustelu 9 25.10.2005 11:40
Nörteiltä apua kaivataan.... ¤Offi-Osku¤ Chit-Chat 18 11.10.2005 09:55


Sivu luotu: 22:53 (GMT +2).