![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() Hetken harkitsin Nissania mutta palasin lähtöruutuun eli Hiluxia ostamaan, todennäköisesti ulkomailta. Näistä uudempien Hiluxien moottoreista kyselisin edelleen. Tietääkö kukaan? Eli aika monessa ulkomaan ulkomaisessa vaihtoehdossa on koneena 3-litrainen ja vaihteistona automaatti. En ole erityisesti sellaista hakenut, mutta niitä näyttää olevan tarjolla. Kysymys 1: Onko 3L koneesta+automaattilootasta muuta haittaa kuin korkeampi ostohinta + isompi kulutus? Vikaherkkyys, huoltokustannukset, vaikuttaako paljon maasto-ominaisuuksiin tiukassa paikassa? Voiko esim etupäähän asentaa lisälukkoa? Kysymys 2: Entä sitten 2,5l koneet eri tehoilla ja manuaalilaatikolla, onko isoa merkitystä esim kestävyyteen millä koneella auton ottaa.
|
#2
|
|||
|
|||
![]() Jotakin
06 tais olla ainakin huohottimen jäätymis ongelmaa mutta jos eristetty ei ongelmaa tais olla 120 heppanen..itsellä 2010 vm.hiluksi joka on 144hp.olen ollut tyytyväinen ainakin ensimmäisen 100000km.jälkeen
![]() ![]() |
#3
|
|||
|
|||
![]()
Meneekö nämä 2,5- litraisen tehot vuosimallin tai vastaavan mukaan? Vai onko jonain valmistusvuonna voinut valita millä hevosilla 2,5- litraisen ottaa?
|
#4
|
|||
|
|||
![]()
Vuosmallin mukaan se taitaa mennä ennyt tarkalleen muista mutta olikohan 06-09 tuo 120 HP ja 10 ylös tuo 144hp
|
#5
|
|||
|
|||
![]()
Joo näin se taitaa mennä, ainakin Suomiautoissa, eli 120- heppaisesta on jossain kohdassa hypätty 144- heppaiseen. Olisikohan vaihto tullut jossain 2008/2009 tienoilla, ainakin myytävien autojen tietojen mukaan.
Vihdoin löytyi automyyjä joka tuntuu tietävän jotain näistä Hiluxeista. Näyttäisi siltä että 120hv koneen hiilidioksidipäästöt on 219g, tai näin on ainakin merkitty aika moneen myytävään autoon. 144- heppaisten päästöt taas on merkitty pienemmiksi eli 194g. Mikäli olen ymmärtänyt oikein, tämä vaikuttaa autoveroon ja ajoneuvoveroon - eli jos on valinnanvaraa niin kannattaisi ottaa 144hv kone. |
![]() |
Luokat |
double cab, hankinta, hilux, toyota |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Ostettu Maasturi aloittelijalle | Hepsu | O/M/V Ajoneuvot | 18 | 19.03.2013 09:12 |
Helppiä aloittelijalle... | TROOPER | Tekniikka & Jutustelu | 8 | 13.10.2007 19:34 |
Aloittelijalle vinkkejä | Tekniikka & Jutustelu | 28 | 16.08.2007 21:20 | |
Rengastietoa aloittelijalle | Tekniikka & Jutustelu | 12 | 07.09.2006 11:43 | |
maasturi aloittelijalle | timo.l | Tekniikka & Jutustelu | 13 | 11.12.2005 15:11 |