Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Maasturiprojektit

Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 19.08.2013, 12:37
SeppoHovi SeppoHovi ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen++
 
Rekisteröitynyt: 30.09.11
Sijainti: Jokela
Viestit: 378
Perusasetus

Pitkä on ollut tauko tallitohinoista.

Nyt on kuitenkin tuota kardaanikulmaa yritetty vähän laskea laskemalla konetta ja laatikoita alemmas. Oliskos tää nyt ollut joku viides kerta kun konetta siirtelen.

Kardaanikulma koneen tiputuksen jälkeen ja sitä ennen. Tuossa ei ole vielä alaatikkoa laskettu. Sekin laski vielä tuosta kuvasta noin 100mm.



Näyttäis ettei ota öpohjaan kardaani kiinni.



Tuohon se laatikko sitten asettui... kunnes sitä taas keksin siirtää.



Kone jäi sitten tuolle korkeudelle.



Tommoinen löyty myös duunikaverilta.



Nyt olisi taas aika työntää runko pressutalliin ja ottaa koppa loputtomiin pellitystöihin.

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 02.09.2013, 06:56
SeppoHovi SeppoHovi ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen++
 
Rekisteröitynyt: 30.09.11
Sijainti: Jokela
Viestit: 378
Perusasetus

Willyksen kanssa taas on vähän saanut jumpattua.

Takavaloja olen mitettinyt jo jonkin aikaa ja nuo mitkä tuossa olivat eivät ole alkuperäiset tai ainakaan missään pelissä en ole tommoisia nähnyt. Muutenkin ne oli vähän ulospäin tulevat ja aika otilla. Ne siis sai lähteä, laitetaan valot sitten vaikka puskimeen tai jonnekin muualle kuitenkin kuin tuohon missä ne oli.

Tässä ne oli...



Siitä ne läks...





Toiselle puolelle sama hommeli...



Olin jo tehnyt päätöksen harmikseni, että tänä vuonna ei tuota koppaa päässyt puhaltamaan. Aika vaan ei riittänyt puuhata tarpeeksi tallissa. Kunnes sitten soitin kylillä olevalle puhallusukolle, että jos tulisi katsomaan miten puhallus onnistuisi pressutallissa ja mitäs se makselisi. Noh pressutallia päätettiin testata ja hinnasta päästiin sopuun.

Tuolla oli tarkoitus puhista...



Sinnehän alkoi muodostumaan rantahietikkoa ja maalit/ruosteet sai kyytiä...





Puhallusukolla oli juuri hommattu 4mm suutin ja sillä kun hellästi puhalteli niin kyljetkin näytti pysyvän suorina.

Lopputuloksena olikin sitten ruosteeton Willys. Heti sudin happopohjaa pintaan niin ei pääse korroosio iskemään ilmankosteuden avulla.





Sisälle myös suojaava kerros pintaan.





Konepelti sai saman hiekkakylvyn ja suojaavan kerroksen happoa.





Tämmöinen tuli myös viimeisteltyä ylijäämälaudoista mitä jäi katto- ja julkisivurempasta.

Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 02.09.2013, 12:53
SeppoHovi SeppoHovi ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen++
 
Rekisteröitynyt: 30.09.11
Sijainti: Jokela
Viestit: 378
Perusasetus

Pitäs tankki löytää tähän vehkeeseen. Osaakos kukaan sanoa mistä voisi löytää tankin missä olisi tuo täyttö edes suurin piirtein tuossa hollilla. Koko ja muotikin jos natsaisi tuonne parrujen väliin niin olisi aika kiva.



Niin ja jos jollakin on tuohon sopiva/helposti sovitettava tankki nurkissa niin voisin sen poistaa. Pitäisi saada se vaan mallailtua niin voisi alkaa lattiaa takomaan kiinni.

Viimeksi muokannut SeppoHovi : 02.09.2013 12:56
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 16.09.2013, 07:00
SeppoHovi SeppoHovi ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen++
 
Rekisteröitynyt: 30.09.11
Sijainti: Jokela
Viestit: 378
Perusasetus

Eipä kuulunut tankkitietäjistä. Noh eipä tuo nyt vielä ole kovin ajankohtainenkaan.

Katon rajassa oli vähän haperoa puhalluksen jäljiltä. Ei jaksanut alkaa pikkureikiä kolvaamaan, eli pala pois ja ihmettelemään miten tommosen vastaavan sais pellistä taiottua.



Naputtelua ja vääntelyä.



Reikä peitossa. Kolmesta osasta taas tehtiin kun ei ole noi pajavarustukset kummoiset.



Hondaa ei vielä autossa ollutkaan.



Noista pitäis jotain keksiä. Brodeeraukset ainakin lähtee. Värikin väärä, mutta pirun hyvän tuntuiset jakkarat istua.

Ensimmäinen pala lattiaa liimailtu paikalleen.



Tuolla ei nyt ole mitään tukevoittamassa tuota, mutta pitää miettiä tarvitseeko se mitään. Ei se ainakaan mihinkään taipunut kun koko painolla siihen nousin päälle. 1,25mm peltiä tuo kyllä ompi.



Oven kun sai ylhäältä istumaan niin nyt repsottaa oikeasta alakulmasta. Alkaa mennä hermot noiden ovien kanssa. Vieläkin roikkuu vähän liian alhaalla, eli nousee sentin ylös kun napsahtaa lukkoon paikalleen. Molemmat saranat käytetty irti ja kunnostettu. Oli tapit molemmista päässyt irti.



Alkaa vähän neuvot loppua noiden ovien kanssa... Pitää varmaan jättää hautumaan.

Takaluukun yläluukkua mallailtu paikalleen. Tuossahan on orginaalina koko luukun mittainen pianosarana, mutta nyt vaihdetaan muutamaan erilliseen. Varmaan vielä yksi sarana keskellä ja 8mm putkella look a like sarana peittämään reikää.



Toinenkin pala lattiaa pääsi paikalleen ennen kun eilen kömmin takaisin tallista "iltasella".

Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 16.09.2013, 12:27
pahapaimen:n Avatar
pahapaimen pahapaimen ei ole kirjautuneena
Konkari
 
Rekisteröitynyt: 15.11.09
Sijainti: Hamina
Viestit: 562
Perusasetus

Vanhan toistoa mutta siitäkin huolimatta, tämä on HIENO
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 18.09.2013, 07:07
SeppoHovi SeppoHovi ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen++
 
Rekisteröitynyt: 30.09.11
Sijainti: Jokela
Viestit: 378
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja pahapaimen Näytä viesti
Vanhan toistoa mutta siitäkin huolimatta, tämä on HIENO
Kiitos kommentista. Välillä tuntuu, että lueskeleekohan tätä kukaan. Itseään varten toisaalta tätä projektikertomusta tehdään.

Tuntuu, että projekti laahaa koko ajan paikallaan, mutta jos tässä miettii, että tammikuussa on tullut aloiteltua ja missä nyt ollaan niin onhan tuo jonnin verran mennyt etiäpäin.

Eilen illalla olikin oikein olympiasuoritus puskea runko yksin talliin. Hiki virtasia ja ärräpäät lenteli kun ei tuo oikein ylämäkeen työntämällä hyvin rullaile. Rungon etupää talliin ja malmikasa katon rajaan.



Oli siis tarkoitus nostaa mosa rungolta pois niin pääsee puhaltemaan rungon. Samalla olisi tarkoistus vähän kunnostella konetta. Kytkin vaihtaa ja pikkusen hipistellä. Rullaavaksi piti siis saada liikuttelemista varten. 50x50 huonekaluputki 2mm seinämällä on tuossa apurunkona. Aika napakalta tuntui, mutta vähän jäi mietittymään kestääkö tuossa. Pitää varmaan vähän tukea säilyttelyä varten.



Hommat jatkuu taas kun tallivapaiden anomukset menee läpi.
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 18.09.2013, 08:32
Tuoppo:n Avatar
Tuoppo Tuoppo ei ole kirjautuneena
Konkari
 
Rekisteröitynyt: 30.06.09
Sijainti: Lehmäjoki
Viestit: 509
Perusasetus

Kyllähän tätä tulee luettua ku on niin mahtava projekti. Ei ainakaan heti tuu toista samallaista vastaan ja siistiä jälkeäki tulle kokoajan
Mä luulin että omassa suzukissa oli paljo hitsailtavaa ku meni 4 neliöö peltiä mut tähän taitaa mennä tuplat
__________________
2X suzuki sj410 -83
Vastaa lainaten
  #8  
Vanha 10.10.2013, 07:03
SeppoHovi SeppoHovi ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen++
 
Rekisteröitynyt: 30.09.11
Sijainti: Jokela
Viestit: 378
Perusasetus

Puuhastelua puuhastelua. Pikku juttuja saanut tehtyä.

Tankissa olikin vähän puuhaa. Tuli samalla harjoiteltua tuota tinauksen jaloa taitoa. Sitäkin tuli pelättyä kun netissä pidetään vähän salataiteena. Ihan kivasti se tina suli ja levittyi. Kyljessä oli pari pinholea mitkä vaati paikkailua.



Pikkumopoista saikin kivan kuivumisalustan. Aika hiljaista on noidenkin käyttö ollut kun on vielä viime talviset piikit alla.



Sisäloksuista tulikin sitten tommoiset.





Oviaukko ja ovi onkin sitten seuraavaksi työlistalla. Ovi alkaa pikku hiljaa istumaan oviaukkoon ja sitten ajattelinkin korjailla oven suuremmat mätäkohdat. Alalaidasta sai siipasta pikku palan pois.

Vastaa lainaten
  #9  
Vanha 17.10.2013, 09:40
SeppoHovi SeppoHovi ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen++
 
Rekisteröitynyt: 30.09.11
Sijainti: Jokela
Viestit: 378
Perusasetus

Jotain pientä taas ehditty näprätä. Pikku palasen joutuu tuohon oveen vaihtamaan alalaitaan. Sama homma toisessakin ovessa.

Ei muuta kun rälläkällä pala pois ja uutta tilalle.



Tuo toinen puoli olikin sitten vähän hankalampi kun ei kunnon taivutinta ole käytössä.

Pikkuhiljaa sekin sieltä tulee.





Tuon kun saa kuntoon niin toinen ovi istutukseen ja sitten pääseekin tekemään lattiaa etiäpäin.

En tiedä mikä ihme fiksaatio minulle on tullut laittaa laseja pellilla umpeen. Tällä hetkellä olisi mietinnässä laittaa takimmaiset sivulasit ja takaluukun parilasit peltitummennuksilla kiinni.

Jotain tommosta siis mietinnässä.

Vastaa lainaten
  #10  
Vanha 24.10.2013, 06:59
SeppoHovi SeppoHovi ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen++
 
Rekisteröitynyt: 30.09.11
Sijainti: Jokela
Viestit: 378
Perusasetus

Oven kanssa taas kun tuli painittua niin hermothan siinä meni. Ovi siis lepäilemään ja jotain muuta tekemistä kiitos.

No taka-akseli oli aika kivasti hollilla, eli se irti ja talliin näpräämään.



Jostain luin, että lukon saisi asennettua ihan takaluukun kautta irrottamatta murikkaa. Noh luukku auki ja ihmettelemään miltä se perä näyttää.



Perus tojotaa, kaikki näyttää samalta kun tehtaalta lähtiessään.

Vapaan perän hilut mäkeen.



Sitten muutama ärräpää ja jousen etsimisreissu ja lukko olisi paikoillaan.



Ei tuota oikein voinut tuossa testailla, mutta kyllä se varmaan toimii. Luukku kiinni ja vähän tervaa aksulan pintaan. Jos taas tämän jälkeen maistuisi ne peltihommat.
Vastaa lainaten
  #11  
Vanha 24.10.2013, 11:22
Nostokurki:n Avatar
Nostokurki Nostokurki ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 20.09.09
Sijainti: Siilinjärvi, pohjois-savo, Suomi
Viestit: 1.310
Perusasetus

Elä vaan ainakaan lopeta tämän tarinan päivittämistä, tätä on mukava lukea kun on hyvin selitetty ja paljon kuvia ja kaiken kaikkiaan hyvän näköinen projekti!
__________________
Kuka muka on niin laiska, että jättää lauseen ke
Vastaa lainaten
  #12  
Vanha 28.10.2013, 08:28
SeppoHovi SeppoHovi ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen++
 
Rekisteröitynyt: 30.09.11
Sijainti: Jokela
Viestit: 378
Perusasetus

Vannekaupoille...



Ensimmäinen ongelma tulikin siinä kun olin tuumaillut 8" vanteita -25 ET:llä. Noh niiden saatavuus on huonoa niin päädyin 16x10" ET -44. Renkaat ollut jonkin aikaa pinossa ja runkohan noissa ei mikään kaikista lerpuin ole.



Ei mainannut nousta ylös ei sitten millään. Noh rengasliikkeen sensei kun tuli paikalle niin no problems. Homma oli aikalailla helppoa sen jälkeen.



Onhan tuo kivemman näkönen 10" vanteella...

Isompi kärry pitää hommata jos isommat renkaat tuosta halajaa.



Puntarillakin tuli rengas/vannesetti käytettyä ja 46,4kg oli yhden pullukan paino. Noh nyt ne voikin sitten laittaa varastoon muhimaan ja odottelemaan auton valmistumista.

Tällä viikolla olisi tarkoitus kiikuttaa runko puhallukseen ja jotenkin kikkailla se kopan alle. Se voikin olla mielenkiintoinen homma yksin tehtäväksi. Niin ja unohtuikin vielä tuossa mainostaa ja kiitellä taas kerran loistavasta palvelus Rengas Ketolalta. (http://www.rengasketola.fi/) Siellä on kyllä hinnat ja palvelu kohdillaan.

Viimeksi muokannut SeppoHovi : 28.10.2013 10:34
Vastaa lainaten
  #13  
Vanha 04.11.2013, 13:56
SeppoHovi SeppoHovi ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen++
 
Rekisteröitynyt: 30.09.11
Sijainti: Jokela
Viestit: 378
Unhappy

Pientä ehostusta ehtinyt taas tekemään. Osien hommailua ja ihmettelyä tämä on taas ollut kyllä enimmäkseen.

Tinailusta faija vähän pelotteli, mutta eihän se niin vaikeaa ole. Sitä on nyt vähän harjoiteltu ja aika kivaa ja palkitsevaa hommaahan se on.

Pohjusteet



Kuumennus ja pyyhintä



Tinan levittelyä



Vähän lisää tinaa ja pikku höyläilyt



Vielä vähän lisää ja tuo kulma olisi valmis tinailusta. Voipi kyllä muuttua tylsäksi hommaksi kun pitää enemmän tehdä.

Tommoset ajattelin laitella joka nurkkaan.



Talliin piti samalla tehdä tilaa rungon maalausta ajatellen.



Sateet vaan tuntuu jatkuvan niin ei pääse puhaltamaan runkoa... Se on vielä kaiken lisäksi tuolla aika tiellä, eli tulee taukoa siihen saakka kun puhallusukko saa tuon henkästyä paljaaksi.

Vastaa lainaten
  #14  
Vanha 07.11.2013, 08:01
SeppoHovi SeppoHovi ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen++
 
Rekisteröitynyt: 30.09.11
Sijainti: Jokela
Viestit: 378
Perusasetus

Runko sai hiekkakylvyn niskaan.



Maski kattoon killumaan



Happopohjat kuppiin sekaisin



Maski sai sitten ylleen tuota samaa happopohjaa mitä koppaan sotkin.



Runkoon ja tankkiin sotkinkin sitten epoksit pintaan. Vielä olisi toinen puoli rungosta sotkematta. Sitten olisi nämä isommat puhallukset suoritettu.

Vastaa lainaten
  #15  
Vanha 07.11.2013, 08:47
Jare:n Avatar
Jare Jare ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 10.01.03
Sijainti: Loppi, Finland.
Viestit: 8.488
Perusasetus

Omaan silmään noi jousien paikat rungossa kaipailis jotain pyöristelyjä/lisää matskua? On jotenki niin karskin näköisiä suhteessa auton peltitöihin
Vastaa lainaten
  #16  
Vanha 07.11.2013, 11:17
SeppoHovi SeppoHovi ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen++
 
Rekisteröitynyt: 30.09.11
Sijainti: Jokela
Viestit: 378
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Jare Näytä viesti
Omaan silmään noi jousien paikat rungossa kaipailis jotain pyöristelyjä/lisää matskua? On jotenki niin karskin näköisiä suhteessa auton peltitöihin
Kyllä niitä pyöristellään ja lisätään tukea. Pitää vaan saada vähän paremmin selville nuo lopulliset paikat. Toinen takakiinnike onkin jo muokattu ei vaan näy kuvassa.
Vastaa lainaten
  #17  
Vanha 12.11.2013, 11:58
SeppoHovi SeppoHovi ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen++
 
Rekisteröitynyt: 30.09.11
Sijainti: Jokela
Viestit: 378
Perusasetus

Rävelletty taas lisää Willyksen parissa.

Runko oli pakko saada kopan alle ja ei muuta kun miettimään miten se onnistuu yksin ja ilman nostinta.

Korigrilli pois alta ja nurkkaan lepäämään.



Pienet fillarit kiinni rungon toiseen päähän ja ei muuta kun hivuttamaan pukeilla olvena kopan alle.



Neljästä kohtaa kiinni runkoon.



Sinnehän se sitten asettui. Ei ollut mitat muuttuneet tai menneet mönkään erilläänolon aikana.



No pakkohan se oli samaan hikeen vielä punnertaa se taka-akseli paikalleen.



Ei muuten ole pelkoa, että mahtuisi tallista ulos. Toisaalta tuossahan ei ole vielä oikein mitään painoa päällä. Kaippa se vielä tuosta laskee, mutta oikeilla kumeilla voi vain haaveilla talli-illoista tuon hökötyksen kanssa. Takalokarin yläreuna olisi nyt tasan metrissä noilla kumeksilla.



Vielä pikku fiilistelyjä maskin kanssa. Nämä pikkujutut antaa kyllä ihmeesti virtaa kun on paininut peltitöiden kanssa...



Vielä jaksaa kyllä innostaa kummasti projekti.
Vastaa lainaten
  #18  
Vanha 12.11.2013, 23:04
Nikuzai Nikuzai ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 02.12.12
Sijainti: Suomussalmi
Viestit: 3.863
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja SeppoHovi Näytä viesti

Vielä pikku fiilistelyjä maskin kanssa. Nämä pikkujutut antaa kyllä ihmeesti virtaa kun on paininut peltitöiden kanssa...


Ehdotonta taustakuva ainesta
__________________
Positiivinen rasismi?

Jos ei natiivi pyytää jotain se pitää antaa ja vähän päälle, ettei vaan olisi rasisti ja pilaisi ihanaa monikulttuurisuutta.
Jos natiivi pyytää jotain se pitää kieltää ja vähän päälle, ettei vaan olisi rasisti ja pilaisi ihanaa monikulttuurisuutta.
Vastaa lainaten
  #19  
Vanha 14.11.2013, 08:13
SeppoHovi SeppoHovi ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen++
 
Rekisteröitynyt: 30.09.11
Sijainti: Jokela
Viestit: 378
Perusasetus

Pakkohan se oli laittaa etuakselikin alle ja testailla miltä se näyttää kunnon kumeilla.

Sopivan rujon näköiset nuo renkaat...

Vastaa lainaten
  #20  
Vanha 19.11.2013, 07:40
SeppoHovi SeppoHovi ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen++
 
Rekisteröitynyt: 30.09.11
Sijainti: Jokela
Viestit: 378
Perusasetus

Takaluukkun runkoa vähän tinailtu kasaan. Kaippa tuota voisi vielä vähän vahvistella kulmista. Sitten pitäisi leikellellä vanhasta alaluukusta ulkopelti irti ja liimailla tuohon. Saa ainakin nuo "paneelit" siihen peltiin.



Ainiin ja tulihan tuo alapeltikin tinailtua mikä on tuossa luukun alapuolella.

Vastaa lainaten
  #21  
Vanha 21.11.2013, 12:24
SeppoHovi SeppoHovi ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen++
 
Rekisteröitynyt: 30.09.11
Sijainti: Jokela
Viestit: 378
Perusasetus

Jossain näin tommosia hitsausta helpottavia käikäleitä myynnissä. Olivat vaan niin suolasen hintaisia niin ajattelin tehdä itse.



Noiden tuottaman itsevarmuuden saattelemana laitoin sitten lokarin halki ja miettimään sen levittämistä.



Rohkeasti lokari halki ja miettimään miten nuo kaarevat muodot sun muuta saisi parhaiten tuossa säilytettyä. Tuossa muuten näkyy noiden hitsauskäikäleiden tuoma apu.





Ihan hyvin se sinne näyttäisi istuvan vaikka itse sanonkin.



Lokari on myös pätkäisty kun ajattelin ne rock sliderit tuohon vääntää jatkoksi.

Vastaa lainaten
  #22  
Vanha 28.11.2013, 09:22
SeppoHovi SeppoHovi ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen++
 
Rekisteröitynyt: 30.09.11
Sijainti: Jokela
Viestit: 378
Perusasetus

Pentele teidän kanssa. Noh tuo pelotteluhan kytkyttimen osalta teki tehtävänsä ja aloittelija sitten meni ja hommasi paremman kytkimen...

Sain tuon lokarinkin sulateltua kasaan kunnon saumalla. Malttia olisi pitänyt olla enemmän tehdä se pätkissä, mutta malttamattomana se meni nyt noin.



Tinaahan tuohon oli tarkoitus levitellä päälle, joten pikku vetely ei nyt niin haitannut.



Sisälokarikin tuli kuskin puolelta hitsuuteltua kasaan. Rujothan nuo on, mutta nyt on renkulalla tilaa yllinkyllin joustella.



Nyt pysyy rengaskin linjan sisällä.



Pätkäsin tuon "astinlaudan" tolleen, kun ajattelin tuosta jatkaa rock sliderilla taka kaareen saakka. Saa ne helmat sitten vähän paremmin suojaan.



Taashan sitä piti vähän fiilistellä lisää ja nostaa konepelti paikalleen. Nyt jaksaa taas vääntää, kunhan aikaa vaan jostain löytyisi enemmän.



Selasin tämän rakentelu topicin läpi ja huomasin, että Tammikuussa tulee vuosi täyteen tämän homman kanssa. Kaippa tuo tuosta joskus valmistuukin.
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Willys Jeep CJ3B ´54 ja Willys kärri ´43 Rambleristi Maasturiprojektit 5 09.01.2011 23:25
Myyty Big-Willys Big-Willys O/M/V Ajoneuvot 19 12.01.2010 14:50
Ostetaan Jeep Willys Rekisteröimätön O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 2 13.06.2009 18:59
Big Willys Kentsu Maasturiprojektit 5 23.08.2007 21:35
O:Willys Kansipahvi J-4880 O/M/V Muut 2 06.07.2004 21:37


Sivu luotu: 07:50 (GMT +2).