![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
|
Tekeekö joku tai mistä saa korjauspeltejä vm. 97 110 koppaseen hiluxiin? Motonetin valikoima ei riitä, tarvis vielä lavan takakulman, lavan etuhelman ja hytin oikean helmapellin.
|
|
#2
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
Oisko tossa jotain peltejä...
__________________
Katse tulevaisuuteen, siellä ne uudet hankaluudet ovat. |
|
#3
|
|||
|
|||
|
Kiitoksia, tältä kaverilta löytyikin kaikki paitsi lavan takakulma. Oikea täydellinen lavan kylki olisi ollut saatanan helppo, mutta 600 eur on liikaa.
|
|
#4
|
|||
|
|||
|
Ln 170 alkanut kummittelemaan...
Josko pidempään vedättää tai esim 4.lla 60 vauhdissa lyö kaasun pohjaan niin alkaa hehkuvalo palamaan. Ei auta vaikka noita saasteantureiden johtoja irroittelee. Turbon varoitusvalon yhteet on tulpattu kun sitä valoa poltteli kun raskaalla kaasujalla ajoi. Osaakos joku kertoa syytä moiseen ja keinoa miten tuon saa poistettua? Hehkua tuo ei varmaankaan päälle lyö? |
|
#5
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
Nää on kivoja selevitellä nämä..........Kulukooko sulla nuot hehkun virta piuhat mitenkä........
__________________
No niin, mennäänpäs tuon suon yli että heilahtaa🤣 |
|
#6
|
|||
|
|||
|
Hanskalokeron alla on 2kpl jotakin laatikoita mihin menee erinäinen määrä johtoja, en tiedä mitä noista ohjataan.
Samoin on pumpun päälle laitettu joku (kylmäkäynnistys) jutska, siitä jos ottaa piuhat irti niin alkaa hetken kuluttua hehkuvalo palamaan kun auto käy. Samoin noi saasteanturit saa saman ilmiö tai se lähinnä keulaa ja ylimpänä oleva. Ahtopainemittaria ei ole enää paikoillaan mutta eipä kait ne ahdotkaan itsestään nouse. Turbon varoitusvalon letkut tulppasin kun sytytteli sitä valoa kun ahtoja on 1-1,2 bar. |
|
#7
|
|||
|
|||
kampiakselin stefa etu
arvelin et nakkaampa nopsasti hiluun uuden stefan kampiakselin etupäähän ku sen verran paljon jo tiputti öljyä.nakkasin uuden stefan paikolleen ja koekäytin sit ennen lopullista kasaamista mutta alko pukkaamaan öljyä ihan norona jakopäänkopan alapäästä kartanolle!sammutin auton ja aloin ihmettelemään mikä meni vikaan...lopulta syy oli se et olin asentaessa naputellu stefan pikkasen liian syvälle ja siitä syystä stefan huuli oli menny sopivasti akselissa olevaan uraan (tehtaan tekosia) josta seurauksena suht rivakkaa öljyn vuotamista
kone on 2.2d -84 ja jos oikein muistan ei moista uraa kyllä 2.4d:ssä ollu tai sitten muistan väärin...?huomenna uus yritys uudella stefalla.
|
|
#8
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
__________________
No niin, mennäänpäs tuon suon yli että heilahtaa🤣 |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| hdj`iin joudet l´j 70´seen käykö?? | henteri | Tekniikka & Jutustelu | 20 | 02.03.2008 20:02 |
| LN 65 Hiluksiin korotus jouset? | -Ville- | Tekniikka & Jutustelu | 8 | 20.02.2008 21:15 |
| käykö HDJ:n jouset LJ:hin? | Jari_M | Tekniikka & Jutustelu | 2 | 23.05.2007 20:24 |
| M: HiLux LN65 jouset+muutakin, JOUSET MYYTY! | A45 | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 2 | 25.04.2006 18:14 |
| MISTÄ UUDET JOUSET BJ40:seen =>Käykö Hj 60 jouset? | Tekniikka & Jutustelu | 7 | 03.12.2004 21:34 | |