![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() itellä nivassa 235/75/15 insa dakarit joissa kyllä tuntis pitoja riittävän aikas kivasti niin märällä kuin kuivallakii ja ovat hyvät ajettavaat tielläkin tosin riskinä on että kun pinnattuja ovat niin heittoja saattaa olla moneenkin suuntaan. Itse kun kävin käännättämässä renkaat vanteille sano rengas miehet että "Ei varmaan tasapainoteta" ja sitä ei myöskään tehty. 100km/h vauhissa rupeaa täristämää ja vipottamaa mutta eipä toi niva paljon kovempaa menekkää! ![]() Mutta sanoisin in mututuntumalta että älä laita halpoja pinnattuja alle, ennemmin bf mutiaiset niinkun em. mainitsikin..
|
#2
|
||||
|
||||
![]()
Insa Dakareihin kallistumassa täällä mutta laittaakko 235/60 16" vai 235/70 16". 98 Vitaraan meinasin laittaa mutta meneekö tuo 70 profiili jo turhan suureksi kun todellista halkaisijaa luvataan 751,5mm (periaatteesa kai vielä pitäis olla ok) ja vakio alusta on alla. (niin ja ihan maanteitähän sitä tulee tietty enimäkseen ajettua)
![]() GT Radialin Adventurot laittaisin muuten mutta ei tunnu olevan kokoja tarjolla.. Viimeksi muokannut Stech : 27.05.2013 11:21 |
#3
|
||||
|
||||
![]() En pinnattuja suosittelisi
Oma mielipide olisi sijoittaa aavistus enemmän BFG:n All Terrain. Maantiellä suhteellisen hiljainen ajettava ja maastossakin pärjää kunhan maltilla ajelee eikä kuvittelekkaan minnekkään mutavelliin lähde autoaan upottamaan.
|
#4
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
|
#5
|
||||
|
||||
![]()
Lainaampa tätä ketjua kun alkoi näyttämään aika mukavalle silmään tuo insa mountain koossa 235/70-16 Grand vitaran alle. Onko tästä karttunut kokemuksia?
Insan saharoilla ajettiin 3 vuotta edellisellä autolla ilman ongelmia. Maantie ajoa ei tullut paljon. |
#6
|
||||
|
||||
![]()
Insan Rangerit laitoin 235/60 r16. Hyvät on ollu ainakin tiellä ajaa, ei pidä meteliä eikä vetele. Kyllä Vitaraan ois rangeri vielä 70 profiilillakin mahtunut, ainakin pikku korotuksella
Viimeksi muokannut Stech : 14.04.2014 22:23 |
#7
|
||||
|
||||
![]()
Eilen käytin autoa konttorilla niin katsurin kans katottiin kirjasta että 235/70-16 on 50mm isompi mitä 215/65-16 eli se olis viimenen laillinen rengas kirjan mukaan. Alkaa nuo mountainit kiinnostaa grand vitaran alle.
|
![]() |
Luokat |
insa |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Myydään 225/70R15 Insa Turbo Mountain + 7"x15" mangels | antton077 | O/M/V Renkaat ja vanteet | 1 | 24.03.2013 09:54 |
Insa Turbo Dakar vai Insa Turbo Mountain? | laattamies | Tekniikka & Jutustelu | 1 | 05.04.2010 19:19 |
Myydään 235/70/16 insa turbo mountain "nastoitetut" | ari77 | O/M/V Renkaat ja vanteet | 21 | 20.06.2009 21:36 |
Myyty Insa Turbo Ranger 235/70 R16 vanteineen | Waalsku | O/M/V Renkaat ja vanteet | 0 | 24.02.2009 15:28 |