Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Maasturiprojektit

Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 17.05.2013, 22:16
sisua45:n Avatar
sisua45 sisua45 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 03.03.06
Sijainti: Treen kupeesta
Viestit: 8.334
Perusasetus

Tuo 650 Nm on 22x1.5mm kierteellä olevien pulttien momentti.

En muista minkä kokoiset pultit Protossa on, mutta momentti on öljyttynä 450 Nm ja kuivana 550 Nm.

Tuommoinen kutina mullakin oli, että rättirenkaissa vähemmän ilmaa kuin vyörenkaissa. Ei vaan ollut todistusaineistoa.

Mulla on Protossa samat rättirenkaat kuin sulla, ja 2 bar paineilla ei yhtään kylki pullistu kun laskee tunkin alas.

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 20.05.2013, 19:28
vmt:n Avatar
vmt vmt ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 29.12.09
Sijainti: Vantaa
Viestit: 1.877
Perusasetus

Hitto kun tuli kauhea räkätauti, niin ei ole selvitystyöt edennyt oikeen mihinkään. Ne rengaspaineet pudotin sinne kahteen ja ei se ravistus mihinkään muuttunut. Tai no ehkä sen verran, että sellaisen pienen pompotuksen tuntee hitaammissakin nopeuksissa ja taitaa se viitata siihen pystyheittoon ainakin toisessa eturenkaassa. Pitää mittailla kunhan taas jaksaa.

Tänään ajelin MANnilla töihin ja työpäivän jälkeen mittailin, että kuinka ne renkaat mahtuu eri tilanteissa olemaan:

Takana mahtuu ihan tuollaisenaan. Vaikka ei tuossa jousi kyllä lähellekään pohjassa, mutta ei se ilman kuormaa enempää tuntunut joustavan. Ja on renkaalla vielä tuossakin ainakin 5 cm lokariin:


Toisella puolella edessä tulee vähän tuo tankki tielle jossain asennossa. Pitää koittaa, jos tankkia saisi vaikka vähän ylöspäin ja sitten aavistuksen taaksekin. Se vaan tuo vinssi siellä takana edessä.


Tuohon portaaseen jossain kohti otti myös rengas kiinni. Se ei tosin niin vakavaa, kun se kuitenkin vähän joustaa... Ihme kyllä, en saanut hyttiin ja lokariin rengasta ottamaan. Pitää varmaan kuitenkin tuolta lokarin sisältä pellin nurkkia varmuuden vuoksi pyöristellä.


Nyt kun ei sitä kilpailua ens lauantaina olekaan, niin eipä noilla jutuilla niin kiire. Aattelin mennä tyttären kanssa ajelemaan, kun se muuttuikin ajopäiväksi. Silloin kun ei kaikista pahimpiin paikkoihin kuitenkaan ajella, niin samalla hyvä kokeilla, mihin kaikkialle muualle mahdollisesti ottaa rengas kiinni.
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 21.05.2013, 07:43
Eicca_ Eicca_ ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 07.11.10
Sijainti: Tuusula/Mäntsälä Finland
Viestit: 177
Perusasetus

Tämä bongattu Ilolan ABC:n pihalla sunnuntaina kun oltiin volkkarihörhöjen kaffe iltamissa, oli kyllä melko vakuuttava ilmestys siellä. Hitto kun ei keritty tulla pihalle irvistelee, kerkesit just karata. Naurettiin että kerrankin tuollainen entinen SAint T3 syncro lanssi korotetulla katolla ei ollut pihan korkein kioski katto korkkeuden puolesta
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 21.05.2013, 08:26
TT|:n Avatar
TT| TT| ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 13.04.11
Sijainti: Vantaa
Viestit: 163
Perusasetus

Sunnuntaina näin tämän laitoksen ikkunan läpi Ilolan ABC:llä kun oltiin kahvittelemassa, komea näky kun hytti näkyy pikkuautojen yli koko ajan
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 21.05.2013, 20:45
lantikka:n Avatar
lantikka lantikka ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 21.01.04
Sijainti: Kirkkonummi
Viestit: 1.181
Perusasetus

tulkaa tsekkaa punkalle miten etenee nyt?
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 21.05.2013, 21:16
vmt:n Avatar
vmt vmt ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 29.12.09
Sijainti: Vantaa
Viestit: 1.877
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Eicca_ Näytä viesti
Tämä bongattu Ilolan ABC:n pihalla sunnuntaina kun oltiin volkkarihörhöjen kaffe iltamissa, oli kyllä melko vakuuttava ilmestys siellä. Hitto kun ei keritty tulla pihalle irvistelee, kerkesit just karata. Naurettiin että kerrankin tuollainen entinen SAint T3 syncro lanssi korotetulla katolla ei ollut pihan korkein kioski katto korkkeuden puolesta
Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja TT| Näytä viesti
Sunnuntaina näin tämän laitoksen ikkunan läpi Ilolan ABC:llä kun oltiin kahvittelemassa, komea näky kun hytti näkyy pikkuautojen yli koko ajan
Joo, huomasin noita volkkareita olevan siellä aika monta. Aattelin, että nythän tuo kuorkki sopii hyvin joukkoon, kun onhan siinä samaa sukua kuitenkin.
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 22.05.2013, 09:50
Eicca_ Eicca_ ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 07.11.10
Sijainti: Tuusula/Mäntsälä Finland
Viestit: 177
Perusasetus

Parillisten viikkojen sunnuntait on öfficial vag cafe miiting ilta tuolla kello 19:00 eteen päin, teretulemast
Vastaa lainaten
  #8  
Vanha 25.05.2013, 16:57
vmt:n Avatar
vmt vmt ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 29.12.09
Sijainti: Vantaa
Viestit: 1.877
Perusasetus

Tätä tuli tänään käytyä kokeilemassa maastossa ekan kerran noilla isoilla renkailla ja muutamia havaintoja kertyi:

- Renkaat ei ottaneet maastossa ajellessa mihinkään kiinni, paitsi äärikäännössä jousiin, mutta se olikin tiedossa.

- 0,9 paineilla eturenkaat alkoi verryttyään muotoutua ihan mukavasti, mutta takarenkaissa voisi olla vielä pienempi paine, kun ne ei tuolla paljon pullistellut kyljistä.

- Tosi hyvin nuo renkaat tuntui toimivan ja ainoastaan märillä kivillä meinasi sutia.

- Moottorista loppuu voima, vaikka syöttöä lisäsinkin eilen. Se kyllä auttoi melko paljonkin. Ehkä siitä voi vielä pienen lisäavun saada kun nyt vasta 1/2 kierrosta käännettynä lisää ja korkeimmilla kierroksilla ei näy savuttavan lainkaan, mutta turboahan tuo tietty olisi vailla... Tuohan ei tietty ole ongelma kuin pitkissä, jyrkissä hiekkanousuissa ja pehmeissä paikoissa.

- Etupuskuri on tehtävä uusiksi. Semmoinen, jossa alareuna on korkeammalla ja materiaali vahvempaa. Taas on puskuri solmussa ja valot sen myötä sojottaa mihin sattuu. Tuo alkuperäinen vaan ottaa liian helposti kiinni eikä sitä kestä. Muita muutoksia uuden puskurin tekeminen ei aiheuta kuin valojen uudelleensijoittamisen.

- Sekin havainto tuli tehtyä, että renkaat saa yllättävän nopeasti täytettyä takaisin siihen 2 bar paineeseen ottamalla ilman jarrupainesäiliöstä, kun auto käy vähän korotettua tyhjäkäyntiä. Huomattavasti nopeammin kuin pienellä verkkovirtakompuralla.

Kaikenkaikkiaan oli ihan positiivinen yllätys, kuinka hyvin auto toimi noilla isoilla renkailla!

Sitten vielä pikkuinen loppukevennys. Olin mennessä aamulla tankkaamassa Ruskeasannan Shellillä. Siihen sitten joku heppu tuli autoa katselemaan ja sanoi, että pistit sitten pihan järjestyksen uusiksi. Vähän sitä ihmetellen kattelin, ennenkuin sanoi, että kun kaveri tuossa tuota Hummeria pesemässä katoksessa...
Vastaa lainaten
Vastaus

Luokat
8.136, fae, maastokuorma-auto, man


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Spider man 4 SL Chit-Chat 1 08.08.2007 13:39
Brave man SamppaFIN Jokes 0 14.11.2002 17:48
Spider-Man mikk0 Movies 0 02.09.2002 22:37
Business man SamppaFIN Jokes 0 22.08.2002 14:14
Man with a problem SamppaFIN Jokes 0 19.08.2002 17:13


Sivu luotu: 15:35 (GMT +2).