Joku todennäköisesti ihmettelee miksi niitä ruostuneita vaijereita pitää herkistellä, hakee uuden kaupasta. Nyt on vaan sellainen tilanne, että niitä vaijereita ei saa hyllystä kuin rockautosta tuohon minun isuzu pickuppiin (-90, 2.6i, levyjarrut takana). Tai jos saa niin vinkkiä äkkiä, hirvee hätä!
Eli toinen käsijarruvaijeri on täysin jumissa. Olen laittanut vaijerin jarrusatulan puoleisen pään lenkkiin paksun ruuvarin, jota olen hakannut moskalla, kuminuijalla, vasaralla.. vaijeriin on uitettu CRC:n Rost Flashia, aseöljyä sekä muita yleisimpiä litkuja. Ei vain tunnu liukenevan..
Onko jotain niksipirkkavinkkiä mitä tuolle voisi vielä kokeilla?
Tää projekti odottelee inspistä.. jarrusatulat oli myös täysin jumissa, mutta ne on nyt jotensakin herkistelty käyttökuntoon. Enää pienestä kiinni, eli tuo vaijeri, pääsis sitten leimalle