Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #24  
Vanha 25.11.2011, 04:00
BJ-40/76 BJ-40/76 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 11.05.09
Sijainti: Oulu
Viestit: 5.055
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Säätäjä_setä Näytä viesti
Mielenkiintoinen experimentti. Yksinkertainen on kaunista.
Saat valokaaren palamaan paremmin kun piiriin lisätään induktanssia. Ensimmäisen kokeen voit tehdä vaikka pois revityllä muuntajalla. Kytke sen toisio käämi (paksu) sarjaan hitsauspiirin kanssa. Ei ole väliä onko kolvin vai maan puolella. Varo sitten muuntajan ensiön johtoja. Hitsatessa niissä on reipas jännite. Jos induktanssia on liikaa eli valokaari pyrkii palamaan liiankin rajusti joi muuntajan panna palasiksi ja vähentää lankaa. Tai laittaa siihen vaikka pari säätöporrasta.
olen seurannut opiskelumielessä noita sinun topiikkeja, ja paljon omaksunut sieltä. kiitos ja kumarrus.

Olen ehkä hakoteillä, Mutta, Sekä mig että täytelanka hitsaus ovat tasasähkö, ja vieläpä vakiojännite, juttuja.

Ja tämä nimenomaan artikkelin " otimpa patrol/hj akuista sähköä, ja turasin jousenkorvakon/raidetangon" että pääsin pois metsästä."

Tuon induktanssin lisääminen: ei ole kokemusta, mutta voisko mennä räpimiseksi? (siis induktanssihan on vaihtosähkökomponetti, -> siis pyrkii vastustamaan virran muutosta, noin yksinkertaistettuna )

Ja mig/mag hitsauksessa virta on se muuttuva komonentti, jännite on kiinteä?

Jos syöttö on 24v, ja pääpiirteittäin akuista, niin lienee riittävä jopa 5 mm raudalle ?!?

Ja edelleenkin olisin kiinnostunut tuolla 12 v hitsaamisella.

Ja jos lähdetään tutkimaan saumaa röntkenillä tms. niin tuo valokaaren hallinta on kaiken edellytys. (mutta jos pitää saada 25vuotiaat autot tienvarteen....)
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Ostetaan Maastohitsi Lehis O/M/V Muut 18 13.04.2012 00:28


Sivu luotu: 18:10 (GMT +2).