Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #14  
Vanha 01.05.2010, 08:44
sisua45:n Avatar
sisua45 sisua45 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 03.03.06
Sijainti: Treen kupeesta
Viestit: 8.329
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja lepoantti Näytä viesti
onko nopeuden rajoittimissa mitään ikärajajuttuja vai vaaditaanko se kaikkiin kuorma-autoiksi merkittyihin? ja entäs piirturi, pitääkö sellainen olla myös yksityiskäytössä olevissa autoissa?
Rajoittimelle on ikäraja, olikohan se 1988..? Vuodesta en ole ihan varma, mutta 80-luvun lopulla se on.

Käsittääkseni piirturia ei tarvita yksityis ajossa. Ainakaan kiekkoa ei tarvitse käyttää ajon aikana. Pari kertaa ollaan tuosta vängätty poliisien kanssa, mutta sakkoa ei ole tullut, vaikka piirturissa on muovikiekko. Katsastusmiehien mukaan kiekkoa ei tarvitse käyttää.



Tuossa on oma tapa kuljettaa offi-kalustoa, mönkijä kulkee henkilöauton peräkärryssä. Tuon mersun kuluista en tiedä, se on veljen auto. Muistaakseni tuossa 16 ton kok painoisessa mersussa on veroja liki puolet enemmän kuin esim 10 ton kok painoisessa. Verot pompsahtaa aika paljon 12 ton kohdalla.

Kaikkein järkevin kuljetusauto olisi varmaan joku 4 tonnin kantavuudella oleva kevyt kuorma-auto. Mersu, volvo F6, ford cargo, rellu. Kahta viimeksi mainittua en tosin itselle ostaisi. Kaikkein halvimmalla saa varmaan armeijan vanhoja relluja. Ne ovat mukavia, ja kevyitä ajettavia, mutta koneesta puuttuu vääntö. Kierroksia rellun kone ottaa yli 4000, ja ne kulkee 120 km/h.
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Järkevin tapa Hiluxin etukardaanin kunnostamiseen? Morjenz Tekniikka & Jutustelu 14 23.01.2009 09:03
Järkevin tapa korottaa patukkaa knockout Tekniikka & Jutustelu 23 28.04.2008 19:36
Oikea tapa laskea mäki Ex_inkkari Tekniikka & Jutustelu 16 31.03.2005 16:13
Mikä paras tapa hakee korkoo(ei pankista) mikkot Tekniikka & Jutustelu 15 22.03.2005 16:45
Itsemurhista paras tapa... MiCA Health 0 21.10.2002 01:39


Sivu luotu: 01:44 (GMT +2).