Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #17  
Vanha 11.12.2009, 13:01
Urbancityboy:n Avatar
Urbancityboy Urbancityboy ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 24.09.06
Sijainti: Savo, Finland.
Viestit: 1.250
Perusasetus

näkemys lakiasioiden selvittämisestä


"Jos toista näkökantaa edustava osapuoli kykenee perustelemaan oman näkökantansa paremmaksi tai toimivammaksi kuin toisen, tuolloin olisi suotavaa uudistaa oma entinen käsityksensä tämän toisen toimivammaksi todetun näkökannan puolelle, yhtenä perusteluna tälle ollen sen, että ylipäänsä olisi suotavaa koko yhteiskunnan pyrkiä toimimaan tuon yhteisen hyödyn ensisijaiseksi asettamisen ja kaiken paremmaksi sekä toimivammaksi rakentamisen pohjalta. Eräänlaisen parhaimman mahdollisen asioiden toimivuuden periaatteen mukaisesti meillä kaikilla olisi jatkoseurauksena nyt ja tulevaisuudessa aina vain parempi olla, joka asia ei liene kenenkään mielestä ainakaan enemmän haitaksi kuin hyödyksi, tai tuolloin tarvittaneen kyseiseen asiaan eritttäin hyvät perustelut siitä miksi asioiden tulisi nyt ja jatkossakin ennemmin olla huonommin kuin paremmin.

Ei ole kyse kenenkään henkilökohtaisesta paremmuudesta tai huonommuudesta, ainoastaan kaikille yhteisestä ja hyödyllisestä tarpeesta kehittää asioita parempaan suuntaan siksi, että kaikilla meillä olisi parempi elää ja olla koska jo pelkästään näin asioihin suhtautumisesta ajatellen olemme yhteiskunnan jäseninä enemmän hyödyksi kuin haitaksi kaikille joka puolestaan on kaikkien kannalta enemmän hyödyllinen kuin haitallinen asia.

Eli jos joku asia ei toimi, niin on kaikille hyväksi että se koitettaisiin laittaa toimimaan parhaimmalla mahdollisella tavalla toimivimmilla toteutettavissa olevilla toimintatavoilla. Ennen sitä tarvitaan yleensä yleistä keskustelua ja eri näkökantojen vertailua aivan kuten myöskin eri näkökantoja sekä eri perusteluja niille."


http://www.youtube.com/watch?v=hSFms...om=PL&index=92

http://www.pohjois-savo.fi/fi/pohjoi...t/PSLpieni.jpg

http://www.youtube.com/watch?v=9ogYp...aynext_from=PL

Viimeksi muokannut Urbancityboy : 11.12.2009 13:22
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Rate my 4X4??? HEKULIINI Chit-Chat 5 08.11.2005 15:59
Rate my ride Lars Motoring 0 04.01.2002 09:31


Sivu luotu: 17:22 (GMT +2).