Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Rekisteröimätön
Totta, on se hyvä että ollaan noiden följyssä.
|
Ite kyl tarkotin, et suomen pitäs kehittää oma vastine tuolle. Samanlaista suopohjasta maastoa tääkin lääni on.
Nyt lähtee kontirannastakin viimeset nasut. Suomi on vissiin sitä mieltä, että tela-ajoneuvot on nähneet parhaat päivänsä ja tilalle tulee jotain paskoja sisun pyöräalustaisia ajokkeja.
Ite olin Kajjaanissa aikani ajamassa tekaa, jolloin pääs tutustumaan telavetosen vehkeen ylivoimaisuuteen maastossa verrattuna pyörävetoseen. Toki tekoissa oli pieniä puutteita, kuten tasauspyörästöjen lukot ja vinssit, mut muuten ihan jees vehkeitä. ne "harjoituskumitelat" tuppas kesällä kivikoissa tippuilemaan, mut sitä varten oli kuulemma sodan ajalle olemassa sellaset telat, jotka ei tipu.
Tosin, diiisseliteka oli asteen verran laiska, varsinkin, kun radiovaunu painoi takana viitisen tonnia, mut "jäksteriteka" 3.9 rooverilla rupes nappaamaan nelosella turbiinilukkoa päälle siinä 80km/h vauhissa :P (suurin sallittu maksiminopeus 40km/h, mut kulkee se päälle 90km/h)
DON´T TRY THIS IN THE ARMY