Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Maasturiprojektit
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #11  
Vanha 25.09.2009, 21:22
Timo_L:n Avatar
Timo_L Timo_L ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 26.08.06
Sijainti: Paloheinä, Helsinki
Viestit: 7.485
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja tare Näytä viesti
tähän ei ainakaan mahdu 35" millään ja on 4,5" korotusta
33 boggereillakin joutu rajoittaa sisään joustoa edessä 10cm

Valehteleeko minun silmät, vai onko toi panhardin korinpuolen kiinnike ihan julmetun pitkä? Eikös tuo kannata pitää mahd. lyhyenä ettei murru? Akselissahan on helppo siirtää kiinike sinne yläpuolelle tarvittaessa.

Käytännössä sisäänjoustoa joutuu rajoittamaan lähes yhtä paljon kuin korottaa autoa ainakin XJ:ssä, jotta alusta toimii oikein. Tietysti olisi mukava pitää mahd. paljon sisäänjoutoa käytössä ja pidänkin, mutta sitä rajoittaa myös iskarit - nytkin iskarit jo lähes pohjaa kun on keula ihan kasassa. Se mitä olen tutkinut riittävän pitkällä iskulla olevia eri iskareita, niin ei oikein löydy miltään valmistajalta sopivia että voisi sisäänjouston rajoitusta vähentää. Coil- overit saattaisi toimia mutta vaatisi jo isompia muutoksia silloin.

Mulla on 35" kumeilla ne vakiopaikat mihin ottaa kiinni, eli edessä etunurkat sekä jousitolpat tietyissä etuakselin asennoissa. Renkaat tappiin käännettynä on muutamia kohtia jossa tilaa saisi olla enemmänkin, mutta ei varsinaisesti ole kuitenkaan haitannut mitään.

En näe ainakaan omassa autossani mitään tarvetta muokata etulattiaa, koska rengas ei yksinkertaisesti pysty ottamaan sinne kiinni on akseli ja renkaat miten tahansa vinossa. Missä tilanteissa on ottanut sinne kiinni teillä?

edit: niin juu, olen kyllä pidentänyt akseliväliä vajaa pari senttiä. Vähän voisi vielä pidentää, kunhan saan muokattua ne etukulmat.
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
O. Cherokee/Grand Cherokee laturi. 454SS O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 2 16.02.2008 17:49
cherokee tai grand cherokee kokemuksia Chit-Chat 8 16.05.2007 18:55
M/Cherokee XJ-93 timmy O/M/V Ajoneuvot 0 25.01.2007 11:33
Ostetaan jeep cherokee/grand cherokee vanteet O/M/V Muut 5 16.12.2005 21:50
M Cherokee JakeHammer O/M/V Muut 23 23.11.2005 10:02


Sivu luotu: 20:01 (GMT +2).