Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Maasturiprojektit
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #33  
Vanha 31.08.2009, 22:09
veijon-esso:n Avatar
veijon-esso veijon-esso ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 25.08.06
Sijainti: Vantaa
Viestit: 2.572
Perusasetus

Joo, tuli sitten asennettua sunnuntaina uus imusarja, alumiininen edelin perf.rpm air-gappi. Ainakin lähti painoa keulalta jossei muuta, se valaurautanen "firing-order" oli melkoinen köntsä. Ja melkoinen viritys kun imusarja oli ihan eriparia kaasarin kanssa ja tuuman paksuisella välilaipalla sovitettu paikalleen. Vähä oli imuvuotoakin havaittavissa kansien ja imiksen välistä. Siihen nähenhän se toimi ihan kohtuullisesti mutta nyt toimii paremmin. Vanhassa oli pakokaasulle kanava kannesta toiseen ja sarja kuumeni ihan älyttömästi, nyt ei oo mitään sellasia. Sekin oli vuotanu koneen sisälle päin pakokaasua ja grillannu öljystä sellasta mustaa köntsää sinne imusarjan alapintaan, ihme jäte keksintöjä tollaset.

Yhteisvaikutus imu ja pakosarjamuutoksella oli tehojen kasvu keski ja yläkierroksilla, mutta kaasunpainallusviive vaan paheni kun menee niin laihalle. No kiihdytyspumpun vipua toiseen reikään ja tyhjäkäyntiä rikkaammalle, niin alkoi pelaamaan jo paremmin. Ei se silti täyrellinen ole, mut parempi kuin aiemmin.

Samalla kun tuunas imusarjaa niin tuli kurkattua virranjakajan sisään... ja sieltä löytyikin kummia. Kansi näytti tältä:




Missä on keskelle tuleva hiilijutksa?


Puola näytti tältä:

Kipinä on hypänny suoraan puolan keskeltä ilman hiiltä...

..pyörijälle jonka keskijousi on kateissa:


Ihmeen hyvin toi siis toimi tollasessakin kunnossa, välillä tasakaasulla kuuli että jää tahteja väliin silloin tällöin. Mut käynnisty hyvin ja pelas niin ettei tullu mieleenkään että se vois olla noin paskana! :-) No nyt laitoin äsken uuden pyörijän, puolan ja kannen paikallen.
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
blazer 6.2d Tekniikka & Jutustelu 6 27.08.2007 20:24
M/V: Blazer k5 K5 O/M/V Ajoneuvot 1 16.06.2007 20:32
O: BLAZER O/M/V Muut 3 23.01.2005 14:19
M:Blazer 6,2D ari O/M/V Muut 0 16.02.2004 19:26
m blazer k5 O/M/V Muut 0 11.02.2003 16:37


Sivu luotu: 22:58 (GMT +2).