Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #25  
Vanha 09.02.2025, 13:21
nemola nemola ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 18.12.21
Sijainti: Suomi
Viestit: 223
Perusasetus

Nyt kun mainittiin tuo sana "patteri", niin joskus on tullut mieleen, että erillisestä rungosta voisi olla hyötyä patteriversiossa siten, että ajoakku voitaisiin sijoittaa sen "sisään" ja siten sille olisi tavallaan valmis paikka, jos/kun tilaa antaa pois jätettävä polttisversion voimansiirto. Eikä maavara välttämättä pienenisi vaikka itse koria ei nostettaisikaan ylemmäs. G 580:n mainostekstiä:

"Tikapuurunko, jossa on integroitu akku matalan painopisteen mahdollistamiseksi Koe edistynyt suunnittelu G-sarjassa. Sen ikoninen tikapuurunko on mukautettu sähkökäyttöön, ja se sulkee akun sisäänsä. Tämä suunnitteluinnovaatio alentaa merkittävästi auton painopistettä, mikä tekee ajosta tasapainoisemman ja tasaisemman."

Tarvittaessa sitten Jimnyn 5-ovisen pidemmällä akselivälillä saisi lisätilaa rungonkin sisälle. Mutta joo, sikäli en ole kovin innoissani vaikka tuollainen joskus tulisikin (tai edes nykyisestä 5-ovisesta), koska Jimnyn idea on pieni koko ja keveys.

Sitäkin voi toki epäillä mikä into Suzukilla olisi palata Jimnyllä EU-markkinoille, jos kysyntä muualla saavuttaa jo tarjonnan.
Vastaa lainaten
 

Luokat
jimny, jutustelua, suzuki, yleistä


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 2 (0 jäsentä and 2 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Myyty suzuki jimny Pönde O/M/V Ajoneuvot 10 19.05.2013 09:53
Myyty Suzuki Jimny Smäkä O/M/V Ajoneuvot 1 14.06.2012 08:17
Ostetaan Suzuki Jimny ahola O/M/V Ajoneuvot 0 30.01.2012 20:26
Myyty Suzuki Jimny 1.3JLX -02 "Off / On Road Jimny" JER81 O/M/V Ajoneuvot 2 16.09.2009 21:01
M: Suzuki Jimny raw O/M/V Ajoneuvot 0 04.04.2008 11:07


Sivu luotu: 11:44 (GMT +2).