Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja dmn
40tkm kokemuksella e-up:sta voisi sanoa kyllä että ihan loistava talviauto, kunhan range riittää päivän ajoihin, varsinkin kun auton saa etukäteen lämpimäksi kännykästä (tai ajastuksella). Mutta kaarina-helsinki-kaarina reissu oli -5C pakkasissa aika tervanjuontia latauksineen, kun kylmällä ei tosiaan lataa pikalaturissa nopeasti, ja kulutus on lämmityksestä johtuen suurta. Jos tuolla enemmän kikkailisi, niin laittaisi diesellämppärin lämmittämään kabiinia.
|
Kuis usein sä sitä softaa käytät? Meinaan vaan kun mulla ainakin se softa suurimmaksi osaksi ei toimi. Se ei saa yhteyttä autoon ja vaikka se saa yhteyden autoon niin tiedot on useimmiten väärät. Vaikka softasta laitat lämmityksen päälle niin se kytketyminen kestää todella kauan ja usein sen tulos on vaan virhe. Tuota kun yrittää päivittäin käytellä niin saa sellaisen mukavan vitutuksen heti aamusta jo. VW ei todellakaan osaa tehdä softaa. Se on tullut hyvin selväksi. Autokin herjailee kaikenlaista. Yleensä sammutus riittää. Välillä se vaatii yön yli odottelua ja yllättäen se toimii. Ei kyllä kauheasti tule suositusta vw sähköauto osaamiseen.
Sit tosiaan kun tuo 100km matka kehä 3 sisäpuolella söi akun käytännössä tyhjäksi.. Ei kovin kehuttava suoritus. Se on kuitenkin kaupunki ajoa melkein kaikki. Missä tuon sähköauton pitäisi olla todella hyvä. Myöskin kun säät on nyt kylmentynyt niin ennen pystyi ajamaan upilla mökille. Matkaa 179km. Ei pysty enää. Pakko pysähtyä matkalla lataileen sitä ja toivoa pikalatureiden olevan vapaana. Sähköauton myötä tuohon matkaan tulee sellainen reilu puoli tuntia extraa, koska pakko ladata. Lisäksi mökillä ei äkkiä vaan voi käydä vaikka renkaita hakemassa. Et pääse mökiltä pois samana päivänä kun ei se kerkiä ladata autoa.
Tuo sähköautoilu on kyllä niin helvetin synkkää touhua kuin olla vaan voi.