Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #11  
Vanha 07.02.2021, 21:22
BJ-40/76 BJ-40/76 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 11.05.09
Sijainti: Oulu
Viestit: 5.055
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Hessu888 Näytä viesti
Mitä jos soittais Toyota Info 0800-13663 ja kysyis sieltä että onko niillä tietoa missä korjaamossa ois joku "vanhan liiton korjaaja" joka ne laakerit sais vaihdettua.

Se vaihtojuttuhan on parin tunnin homma ja ihan suoraviivainen. Ne ei taida siellä Länsiautolla tietää, että ne vaihdetaan irrottamatta moottoria...
Kannattaa varata aikaa useampi tunti, jos on öljypohja lujassa.
Siis sillä tiivistekitillä, kerran meni varmaan yli 2 tuntia siihen, että sai kitistä irti. (ja ei ollut 1. kerta, kun 1hd-t öljypohjaa irroitin altapäin)

Ja noista "nykyaikaisista" korjaamoista:
Monta kertaa ne on ns. komponentin vaihtajia, ja tuo nykyinen työ-/työaika kulttuuri kannustaa siihen; Siis asentajat, jotka eivät olleet syntyneet vielä, kun hdj-80 oli uutuus, niin ei kokemusta k.o työstä, ja se ensimmäinen kerta vie aina paljon enemmän aikaa, siis minuutti- ajanvarauskalenteri menee sekaisin.

Ja jos tuo vaihto tehdään korjauskäsikirjan mukaan, niin alakerta auki, ja lasketaan kangesta ja kampiakselista merkit, ja tilataan laakerit.
Joskus tulee alle 2 päivässä, joskun menee pitempään.
Tuo tapa, että laitetaan "summassa" nuo keskimmäiset, on yleinen tapa, ja tarvikelaakereita ei edes saa osakokoja.
Ja hyvälaatuiset laakerit kestää normaalikäyttöä jokusen 100tkm, joten laakerit taitaa kestää 30 vuotiaan auton loppuiän?

Pistäppä kuva niistä vanhoista laakeriliuskoista, ja vertaa noihin uusiin alkuperäisiin, että onko eroja. (siis oletettavasti vaihdettu jo -90 luvulla, jos noita -90 luvun alun autoja. (silloin jättivät lyijyn? pois laakereista, ja muutama vuosi tuli "paskoja" laakereita: esim. vm-81 BJ-42 nokka-akselin laakerit, jotka vaihdettu n. v. 92, oli pinta lähtenyt 3mm leveydeltä kokonaan pois voitelureijästä suoraan liuskan poikki kampikammioon... (edic sammutti kesällä maantieajon jälkeen risteyksessä tyhjäkäynnillä))
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
4Runnerin omistajat tänne Daddy's Toy Chit-Chat 34 12.10.2022 09:51
Suzukin omistajat tänne Suzukisj410K Chit-Chat 260 17.06.2015 12:01
Pehmolelukoiran omistajat tänne!!! baxxter Chit-Chat 16 24.05.2013 20:27
Jeepin Omistajat Tänne KössiKenguru Chit-Chat 114 03.10.2012 19:02
BULLTERRIERIN omistajat tänne! Urbancityboy Chit-Chat 14 20.09.2009 18:30


Sivu luotu: 15:23 (GMT +2).