Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja -MaTTi-
Ei muuta kuin visko pöydälle ja uusia hilppeitä tilaamaan sisälle. Turha ostella takaperiä kun toi on irto-osa sen etupuolella.
Edit: viskomöykky pitkälti toistatonnia, koko periä saa muutamalla satasella: https://www.ebay.com/itm/303555091167 Tietäispä vaan et toimiiko kunnolla vai onko jo samallalai paskana.
|
Suomesta nuo perät maksaa purkaamolla 800e ylöspäin. Vähän sama kuin katselin jos hankkisi uudet umpiot kun vanhat on niin kuluneet. Suomessa 350tkm ajetusta pelistä umpiot oli reilu 300e purkaamolla. Tilaamalla virosta uudet umpiot 105e/kpl.. Mistähän umpio kannattaa tilaa? Ei ainakaan purkaamolta

En tie millä nuo purkaamot kauppaa tekee, mutta yhtään mitään järkeä niiden hinnoitteluissa. Koska tosiaan jos ostan tuollaisen perän purkaamosta hintaan 800e niin se voi toimia viikon ja sama ongelma toistuu. Enkä varmasti saa mitään takuuta sille osalle. Vielä kun noissa purkupeleissä on suurinpiirtein samat kilsatkin niin melko varmasti niissä on myös samat ongelmat noilla kilsoilla.
Mitähän jos perän vaan purkaisi, putsaisi ja kasaisi uusiksi uusilla öljyillä? Tuon videon perusteella purkaminen ei näyttäisi olevan kovin vaikea homma. Vahva veikkaus siellä olevan nyt niin hemmetin vanhat öljyt, jotka aiheuttaa tuon ongelman. Ja pakkojen päällä varmaan paskaa jonkin verran. Ei tuo nyt niin arvokas auto ole, että siihen jaksaisi kovin paljon hilloa sijoittaa.