Vannepajan mielestä erinomaisen mukava kilpailu, koska ei juurikaan siirtymiä, ei syviä vesipaikkoja, ei upottavia soita, ei edes jyrkkäreunaisia ojia saati liikaa vaikeusastetta rasteissa noin ylipäätään. Hauska juttu että tulee myös niitä onnistumisen fiiliksiä rasteille pääsemisen muodossa. Piristävä poikkeus, että kaikille rasteille oli mahdollista päästä myös painavalla autolla. Myöskään auton pituus ei tainnut olla kovin suuressa roolissa. Leveyden puolestakaan ei varmaan mitään suurempia ongelmia, mutta rasti 201 oli kyllä vähän turhan kapeassa paikassa. Rastien määrä ja vaikeusaste olivat kovin maltillisia ajoaikaan nähden. Oli kuulemma ihan tarkoituksella. Ihan piristävä juttu ja luo omia mietintöjä taktiikkaan. Tykättiin tästäkin.
Aloitusrastien käytäntö oli kokeilussa tässä kisassa ja varmaan palautettakin halutaan. Idea ylipäätään on tosi hyvä. Toteutus oli siinä mielessä erinomainen, että aloitusrastit erottuivat selkeästi muista rasteista eli olivat ainoita alle 100-numeroisia. Alueen reunoilla nämä toimivat oikein hyvin. Samaten alueita halkovilla isommilla teillä eli varmaankin karttaan yhtenäisellä viivalla merkityillä teillä. Myös peltojen reunoilla nämä oli hyvin kertomassa liittymäpaikkoja. Tässä tarvittaisiin kyllä hieman jämäkkyyttä lisää siihen, että pelloille ei saa mennä / niiltä ei saa poistua mistään muista kohdista. Ottaen huomioon joidenkin tiimien halun ajella niin kuin itse lystäävät, niin on vaikea kuvitella etteikö merkkaamattomasta liittymästä / ajourasta ajettaisi - tästä esimerkkinä vaikkapa pellon reuna lähellä rastia 456, josta taisi lähteä kaksikin selkeää uraa pellolta metsään. Toisinaan alueen keskellä nämä rastit laittoivat miettimään, että mitäköhän tässä ollaan ajateltu eikä se kyllä kaikilta osin edes selvinnyt. Jos ajaminen on sallittu vain olemassa olevilla urilla, niin ei pitäisi olla mitään tarvetta merkitä metsäautotieltä metsään lähtevää ajouraa - ellei sillä haluta vain yksiselitteisesti helpottaa uran löytämistä. Välillä kuitenkin tuntui, että näitä aloitusrasteja oli myös karttaan merkittyjen metsäautoteiden risteyksissä, niin en edes keksi mitä niillä on haluttu viestiä - ehkä en vain huomannut että siitä olisi joku polkukin lähtenyt. Toisaalta oli myös monia kohtia mistä piti poistua pienemmälle uralle ilman aloitusrastia, koska aloitusrastillista reittiä ei ollut olemassa metsäautoteiden ympäröimälle rastille. Eli hyvä idea, mutta vaatii pientä viilaamista vielä.
Toivomus rajallisesta kuvamäärästä / rasti on ymmärrettävä. Ei kyllä olla poistettu epäonnistuneita kuvia ihan siitä syystä, että siinä on mahdollisuus poistaa vahingossa myös joku tarpeellinen kuva. Periaatteessa voisi olla hyödyllistä tarkistaa rasteja käänteisessä aikajärjestyksessä, koska useimmiten sen viimeisen kuvan on kilpailijan toimesta arvioitu olevan riittävän selkeä. Ei tarvitsisi sitten tuloslaskennassa arpoa kuvan hyvyyttä niin tarkkaan, jos se viimeinen saman paikan kuva olisi jo arvioitu kelvolliseksi. Ja juu - en tiedä yhtään onko tuloslaskennassa joku parempi käytäntö jo tähän. Toki - joku saattaa käyttää jokaista hyväksytyksi tai hylätyksi tullutta kuvaa omana oppimateriaalinaan, niin sikäli jokainen kuva kai pitäisi olla oikein arvioitu. Ylipäätään nämä Mylpyn tulospalvelut rastikuvineen yms on ihan luksusta.
PS. Ei me ainakaan PuLu-tiimiä autettu. Ajosillat kyllä unohtui yhdelle rastille ja olivat noudettaessa vaihtaneet paikkaa. Mitäköhän siinäkin oli tapahtunut.