Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Maasturiprojektit
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #33  
Vanha 28.07.2018, 20:43
Samppahj:n Avatar
Samppahj Samppahj ei ole kirjautuneena
Konkari+
 
Rekisteröitynyt: 06.10.15
Sijainti: Vähäkyrö
Viestit: 607
Perusasetus

Eka lomaviikko takana ja taas saatu projektia eteenpäin. Tässä vähän lomakuvia.

Toinen etujarrukilpi oli mätä. Koitin siihen leikata korjauspalaa ja se meni totaalisesri käteen. Onnistuin löytämään hyvän parin, nii pakko oli ostaa molemmat, vaikka vaan toisen tarvitsin. Oli niin hyvät, että melkeen harmitti puhallella, mutta kun eivät olleet täydelliset, niin ei muu auttanut.


Takakilvet muuttu hiukan kans pitsisiksi hiekkapuhalluksessa, mutta onneks oli toiset ylimääräset, jotka oli suojana akselien maalauksessa, eli niissä oli maalikin päällä ja riitti pelkkä sisäpuolen paikkamaalaus teippien alta. Niistä ei ole kuvaa.

Sitten hietapuhallusta, navat, kääntöpäät, etujarrukilvet, jousen alle läpyskät, jne. Läpysköjä joutu vähä paikkailemaan ja nuo iskarien tapit hiukka heikossa kunnossa, mutta kokeillaan näillä ku ei oikeen parempiakaan ole.



Pystytin myös tällasen Wishistä ostetun teltan maalaamoksi. Ja sitten maalia osien päälle.




Teltta siirtyi tänään tuulen mukana naapurin pellolle. Mennessään kaato maalaustelineen ja kolhi siinä roikkuneet osat. Piti ruiskia sitten uusi maali vielä pintaan, tällä kertaa tallissa.

Nippeliä kävi taas sinkissä sekä keltapassivoinnissa. Laitoin edellisen erän tavaroista osan uudestaan. Jäi niin häiritsemään niihin jääneet ruosteläiskät. Liotin nyt koko setin yön yli sitruunahapossa ja vielä jääneet ruosteet Dremelillä putsaten, niin nyt tuli hyvää jälkeä. Myös diy ankannokat sai sinkin.




__________________
SLCK #552

HJ60 -88
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Takapihan löytö????? H_Nietu Chit-Chat 15 24.11.2011 18:43
Vuokrata halutaan Talli,tallipaikka,katos, navetan takunen Rekisteröimätön O/M/V Muut 0 28.11.2010 22:30
hj 60 -86 johto, mittaritaulun takaa, kiire! -roadwarrior- O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 0 25.02.2008 16:47
"Löytö tavaraa" Tojo4wd Chit-Chat 4 18.09.2007 08:06
M: Hj-60 -82 3 hlö ex-jollapaku + Hj-60 kori MakeO O/M/V Muut 16 02.07.2006 01:40


Sivu luotu: 11:12 (GMT +2).