Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #5  
Vanha 06.11.2016, 17:53
Radis:n Avatar
Radis Radis ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen++
 
Rekisteröitynyt: 21.03.12
Sijainti: Inkoo
Viestit: 344
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja hitsaa Näytä viesti
Sopiiko kysyä, miksi tällaiset haussa?
POR-merkintöjen myötä monesta MT-renkaasta on pudonnut M+S merkintä pois. Esim. päivitetystä Cooperin Discover STT renkaassa eli Pro- mallissa tätä merkintää ei ole, vaikka Cooperin sivulla mainitaan renkaan olevan M+S-reitattu. Nettikaupat myyvät monia MT-rengasmalleja M+S merkinnöillä, mutta todellisuudessa sitä merkintää ei kuitenkaan renkaan kyljestä löydy.

Nähtävästi en ole ainoa joka on joutunut virheelisten nettikauppatietojen vuoksi palauttelemaan renkaita takaisin kauppiaille.

Siksi olis kiva tietää missä MT-renkaissa vielä tuo M+S merkintä löytyy, ja mistä ei. Helpottaisi varmaan monen muunkin elämää tämä tieto.

Keskustelun pohjalta on selvinnyt että POR-merkintä ei näemmä poissulje M+S-merkintää. Siksi on hämmentävää miksi näin on kuitenkin monessa tapauksessa käynyt.

Ja sitten siihen miksi minä juuri haen tällaista rengasta: Käyttötarkoitukseeni karkeakuvioinen MT-rengas sopii parhaiten. M+S sen vuoksi että saatan autoa tarvita talvellakin esim tilanteissa jossa varsinainen käyttöauto on rikki. Mieluummin sitä laillisesti ajelee huonosti pitävällä renkaalla kuin laittomasti. Toisaalta talvella autoa käytetään niin vähän, että erillisten talvirenkaiden hommaaminen tuntuu turhalta.
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Mt/at rengas ja kulutus?! GKC Tekniikka & Jutustelu 9 17.04.2015 19:08
Ostettu OSTETAAN 33x12.5/15 MT-rengas Jeepula O/M/V Renkaat ja vanteet 0 09.04.2015 10:13
Myyty mt 33x12.5x15 rengas vanteella velmeri83 O/M/V Renkaat ja vanteet 5 25.12.2011 19:14
Myyty Cooper mt rengas 31 10.5 15 UUSI 1kpl artsi777 O/M/V Renkaat ja vanteet 1 14.09.2011 06:11
Bridgestone Dueler MT Mud terrain minkä lainen rengas? hojo85 Chit-Chat 4 28.01.2011 17:30


Sivu luotu: 14:02 (GMT +2).