Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #11  
Vanha 24.07.2016, 18:22
offroadjouni:n Avatar
offroadjouni offroadjouni ei ole kirjautuneena
Super Moderator
 
Rekisteröitynyt: 10.06.02
Sijainti: Kirkkonummi
Viestit: 6.529
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja JiiPee Näytä viesti
Lattialämmityksen kanssa ei paljon tapahdu ilman kerrostumista. Lämmin ilma lähtee lattialta nousuun, mutta noste loppuu siinä vaiheessa, kun lämpötilaero käy pieneksi. Käytännössä koko tila on aika lähelle samassa lämpötilassa. Tämä perustuu omiin mittauksiin talosta, jossa on vesikiertoinen lattialämmitys, sisäkorkeus "vanha" noin 2.5 metriä. Suurempi korkeus voi vaikuttaa jotakin, mutta tuskin kovin merkittävästi, koska nosteessa on kumminkin kyse lämpötilaeron vaikutuksesta. Nouseva ilma sekoittuu matkalla kylmempään ilmaan.
Ei tässä tietenkään ole yhtä paha tilanne kuin vaikkapa kattolämmityksen kohdalla, mutta emppiirisiin havaintoihin perustan tämän tuuletinhankinnan. Keväällä kun oli vielä lämmitys päällä ja asentelin levyjä sisäkattoon niin huomasin että ylhäällä oli liian kuuma verrattuna lattiatason lämpöön. Lattiatasossa oli pitkähihainen päällä mutta ylhäällä t-paita oli parempi. Tässä on tietysti jonkinlainen virhemarginaali mukana, kun en mitannut lämpötilaeroa vaan tämä oli ihan fiilispohjalta koettu.
Vastaa lainaten
 

Luokat
autonostin, autotalli, autotalliprojekti, lattialämmitys, maalämpö, nosturi, pitkästä rakentaminen, rakennusohje, rakentaminen, siltanosturi, talliprojekti, vilp


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
hj-61 käynnissä pysymis ongelma! datsun 3.3d Tekniikka & Jutustelu 20 10.07.2014 21:36
OHI: 11.10. Hakumoottorin uudelleenindeksointi käynnissä Lars Uutiset 0 11.10.2012 04:53
Jeep 2.1 TD ei pysy käynnissä Mikedeus21 Tekniikka & Jutustelu 4 02.10.2009 16:33
salainen operaatio käynnissä poliisilla ja puolustus voimilla suomen ilmatilassa toyota4x4 Chit-Chat 5 14.06.2009 09:47
Range 3.5 efi, lievä notkahdus käynnissä Paavo Tekniikka & Jutustelu 15 24.05.2006 16:22


Sivu luotu: 00:00 (GMT +2).