Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Maasturiprojektit
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 09.01.2016, 15:47
Kris Kris ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 19.02.10
Sijainti: Seinäjoki
Viestit: 220
Perusasetus

Chevy "perunalaatikko" Fleetside -88 4x4


Tuli tälläinen kervoletti-pommi hommattua hetken mielijohteesta kesällä 2015.



Tiedossa oli heti alkuun, että jonkinverran joutuu töitä tekemään, ennenkuin tämän liikenteeseen saa. Auto oli seissyt jonkun hallin pihassa 2010 vuodesta lähtien.

Lavan totesin olevan sen verta "pehu", että se jouti metallinkeräykseen ja sitten paljastuikin vähän lisää ylläriä rungosta




Tälle sitten vähä kuumapesuria ensialkuun...



Pala palalta hiekkapuhallellen ja uutta suunnitteleen ...



Sitten vaan kaverille soittoa, että josko pokkailis vähä uutta palkkia, vanhaa pois riittävästi...



Uutta tilalle....



Toinen puoli hiekkapuhallettu ja sinkkimaalia vähä ensialkuun suojaksi. Lehtijousen korvakkeet hitsattu ja vahvistettu myös ehjiksi.



Sitten onkin jo molemmat puolet puhallettu, palkit hitsattu ja tehty tuollainen tukiviritelmä vanhan ja uuden puolen välille Päälle pensselöity reilu kerron ruosteenestomaalia. Iskarituet vaihdettu uusiin ja samalla uudet iskarit myös.



Massaa sitten ruiskuttelinkin säästelemättä... 5L sinne upposi





Sitten aloin suunnitteleen uutta valoratkaisua, koska alkuperäistä lavaa tähän ei ole enää tarkoitus koskaan laittaa. Vähä kenottaa tässä vaiheessa, kun painojakauma ei ole ihan tasapainossa tällähetkellä





Sitten itse lavanrakentelua....



Tolppia karsinaan...



Ja ruosteenestomaalia reilusti taas pensselöiden...




Filmivaneria sisäpuolelle poppareilla kiinni.



Sitten vähä karsinan ulkopuolelle laitoja




Tää on nyt suurinpiirtein tässä vaiheessa tällä hetkellä. Lava ei tule jäämään puunväriseksi, eikä liioin auton korikaan tuon väriseksi.... niille pähkähulluja ajatuksia mielessä

Lisäksi tähän nyt vaihdettu eteen vetari ja pyöränlaakeri ja sitten jarrut joutu käymään läpi ja vaijerit uusimaan. Moottori ja vaihteisto tuntuu olevan hyvässä kunnossa.


Seuraavaksi to do listalla :

- Lokareista taitoksien kulmien vääntely oikeisiin "asteisiin" (orggiskulmiin vaikutti melko vahvasti olusen juonti) ja sitten ulkoreunalle pitää hitsailla huulet alaspäin, että katsuri hyväksyy ne. Noin 30mm pitäis kuulemma laittaa..
- Apparin kynnystä vähä pitää paikkailla.
- Etulokarit (saa tarjota jos on ehyitä tarjolla)
- Tuulilasi mahdollisesti vaihtoon
- Maalaus


Viimeksi muokannut Kris : 09.01.2016 16:27
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Ostetaan 88-98 CHEVY FLEETSIDE/SILVERADO TAKALAITA Tomi@Lowtoys O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 0 21.11.2013 23:53
Myydään / Vaihdetaan M:Chevy Fleetside-91,PikkuValmet"58 PL O/M/V Ajoneuvot 1 05.04.2013 07:19
Myydään / Vaihdetaan Chevy Fleetside -88 4x4 6,2d. Kesken jäänyt projekti. K.T.M O/M/V Ajoneuvot 0 22.10.2012 21:36
Myydään chevy fleetside 4x4 4500e timppat O/M/V Ajoneuvot 5 05.05.2010 06:20
M: Chevy Fleetside 4x4 -79 V-P O/M/V Muut 5 06.07.2004 15:54


Sivu luotu: 18:38 (GMT +2).