Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #11  
Vanha 03.08.2015, 15:35
jesse89 jesse89 ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+++
 
Rekisteröitynyt: 23.01.12
Sijainti: Pennala Suomi
Viestit: 479
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Toyonder Näytä viesti
2LT pomppasi katsastuksessa päästöistä. Kiihdytysvaiheessa lykkää savua näkyvästi. Tekisi mieli itse ruuvata syöttöä pienemmälle että saisi leiman.
Onko jossain kuvia pumpusta ja ohjeita sen säätöön?

http://www.otus.co.uk/xr8/pump.jpg

Tuo full load screw on syötön säädön hommeli
Et pysty erehtymään viimeinen nupikka mikä on lähellä koneen lohkoa. Ensimmäinen ruuvi pumppua katsottaessa kuskin etulokarin kohdalta on tyhjäkäynti. Ja aina kun syöttöä säädät pienemmälle joudut tyhjäkäynti lisätä samassa suhteessa muuten sammuu kone ja vastaavasti toisin päin kiristäessä syötön ruuvia.
ja mainittakoon että auki päin pienemmälle ja sisään kiertäessä suuremmalle. Hyvä arvo on ainakin silloin kun kokeilee kaasuttaa ja ei tule yhtään tummaa putkesta niin varmasti läpi menee. Toki saattaa hieman pudota vedot siks aikaan. Voit laskea paljon ruuvasit aukipäin niin saa uudestaan samoihin arvoihin. Siinä on ekana sellainen lukitus mutteri oisko ollut koko 10mm ja syötön ruuviin tais käydä 7mm kiintoavain tai lyhyt talttapää meisseli.

Viimeksi muokannut jesse89 : 03.08.2015 15:42
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
2L-II halkoo mäntiä Ippe69 Tekniikka & Jutustelu 37 17.07.2015 22:52
Ostetaan 2l-II Hiluxiin vm.89, +0,50 ylikoon mäntä ja perälaudan muovikahva. Arttud O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 0 16.10.2014 12:03
Ostettu toyota 2L-II koneen hihnapyörä lepoantti O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 4 28.01.2010 19:40
Myydään toyota 2l-II moottori+vaihteisto hilux toyota4x4 O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 1 02.07.2009 13:38
Toyota 2L-T II manuaali -MaTTi- Linkit 1 18.10.2006 10:39


Sivu luotu: 21:21 (GMT +2).