Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 09.07.2015, 20:29
baxxter:n Avatar
baxxter baxxter ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 10.06.03
Sijainti: PAiMiO, Finland.
Viestit: 4.285
Perusasetus

Erään 2L-T -moottorin tarina.


Olipa kerran perimätietojen mukaan remontoitu Toyotan 2L-T-moottori. Historian siipien havinaan on kadonneet varmat tiedot moottorille tehdyistä toimenpiteistä, mutta muistikuvat ja tehdyt havainnot kertovat että koneistuksia on tehty, männät ilmeisesti vaihdettu, volvon turbo asennettu, holysmokella viritelty pumppu joka asennuksen jälkeen dynossa säädetty. Ahtoja kohtuullisesti, vääntökäyrä säädetty tasaiseksi ja kierroksia vähintään riittävästi Ainoa havaittava oire oli moottorin oletettuun kuntoon turhan suuri huohotus, joka oli havaittavissa koko moottorin eliniän.

Oli synkkä ja myrskyinen yö kulmakorvessa, aurinko paistoi ja oli yksi harvoista alkukesän hellepäivistä. Tarinan 2L-T otti mutaspoorissa viimeiset ylikierroksensa maltillisen muutaman minuutin pakki-kolmos-operaation jälkeen. Turkulaisella hämärällä ruumishuoneella suoritetty oikeuslääketieteellinen obduktio herätti patologeissa useita kysymyksia, kuvat selittävät tilannetta ja kysymyksiä paremmin:


Potilas leikkauspöydällä.


Vasemmanpuoleinen menehtymisen aikainen mittava avomurtuma.


Oikeanpuoleinen menehtymisen aikainen ruhje.


Sisäisiä vammoja, öljysuihku poistunut elimistöstä avomurtuman tekemän avohaavan kautta.


Oikeanpuoleinen ruhje, potilas selällään. Mittavia vaurioita öljynjäähdytyselimessä(?)


Vasemmanpuoleisen avomurtuman aiheuttama mittava muodonmuutos potilaan tukirangassa.


Öljynimu häiriintynyt.


Löytyisikö sopivaa H-profiilia kolmossylinterin kiertokankeen, pätkä puuttuu.. Männäntappi on kiinni männässä ja männässä kiinni oleva kiertokangenpätkä on suoraan siististi poikki. Toisen kiertokangen kaulan mutteri löytyi öljypohjasta, sisällä katkennut pultti. Katkenneen pultin päässä oli jälki osumasta, eli ilmeisesti veivi katkennut ensin.


Kakkossylinterin männästä irronnut palanen, ei liity moottorin kuolemaan, mutta voiko vaikuttaa voimakkaaseen huohottamiseen?


Kolmossylinteri, mäntä lähti nätisti pois eikä ollut venttiilien tekemiä jälkiä. Mäntä oli puhtaampi kuin muut.


Kolmossylinteri selvästi puhtaampi (eli sama mistä veivi poikki)


1, 3 ja 4. sylinterin imuaukot tämän näköisiä eli vähän öljyisiä, käytännössä puhtaita.


2. sylinterin (eli sen minkä männästä pala puuttui) imuaukko. Kartainen ja likainen. Venttiili vuotaa tai kantaa?

Koneen ei ole havaittu hukkaavan vettä ja pakokaasut ei haisseet glykolille. Silti kolmossylinteri saanut vettä? Onko kansi voinut vuotaa, mutta vain kiusattuna kuumaksi? Vai polttoaineen syötössä vikaa? (ei ole mitään poikkeavaa savutusta tai ääntä.)
Huohotukselle ei löytynyt selvää syytä. Männänrenkaat, öljyrenkaat, kannentiiviste, kaikki toimivan näköisiä.. Mitä vielä?

__________________
Harbor Cruisers
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Ostettu 2l-t moottorin osia j.kuismanen O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 1 29.06.2014 13:50
Myydään 2L-T Moottorin osia ratigan90 O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 6 08.03.2014 09:24
Ostetaan 2l-t moottorin pakosarja T4KE O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 2 06.02.2013 20:48
Ostetaan 2l moottorin öljysuihku hartokki O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 0 24.03.2011 16:22
2L-T moottorin numero? Tekniikka & Jutustelu 7 04.03.2006 10:49


Sivu luotu: 03:39 (GMT +2).