Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #17  
Vanha 24.01.2015, 15:53
Shortie:n Avatar
Shortie Shortie ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 08.12.11
Sijainti: Tervola
Viestit: 81
Perusasetus

Tuulivoima on pientuotannon mittakaavassa ihan hyvä homma.
Mutta tarina kertoo että eräs yksityishenkilö jonka mylly jauhoi sähköä omaan mökkiin olisi joutunut siirto ja muiden maksujen muodossa maksamaa siitä sähköstä enemmän kuin ison firman tekemästä.
Tarina kuultua en tiedä onko totta

Kannattamattomuudella tarkoitan itse sitä että ilman tukia voiton tekeminen vie liian kauan, se 15 vuotta on tänäpäivänä pitkä aika.

Ydinvoimapuolella suomessa (neuvosto)venäläiset reaktorit on ilmeiseen ollut kohtalaisen luotettavia, turvalaitteistot on kuitenkin länsimaista valmistetta.
Ranskalaisesta myllystä en sano mitään kun se on kesken vielä vähän.
Jäteongelmasta päästäisiin käyttämällä polttoaineena muuta kuin uraania, tai ei päästäisi mutta puoliintumisaika voitaisiin tiputtaa tuhansista satoihin vuosiin jolloin varastoja voitaisiin tehdä inhimillisin kustannuksin.
Mutta silloin ei saataisi plutoniumia ja milläs sitten tehdään ydinpommeja.
__________________
And under the light of the Sun I shall slay Giants.
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit


Sivu luotu: 10:05 (GMT +2).