Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #11  
Vanha 19.04.2014, 21:40
BJ-40/76 BJ-40/76 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 11.05.09
Sijainti: Oulu
Viestit: 5.055
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Eräilves Näytä viesti
Perhana, suutuspäissään sekoitin nuo näyttäväst noh, mutta siltikin tuo on väärin mielestäni. Koska se maksetaan meidän verorahoistamme.
Ei kokemusta noista rahoista, mutta jos "palkka" pyörii euron nurkilla tunti, ja se tulee edes suurimmalta osaltaan työstä, niin minusta kuulostaa aika järkevältä.
a)
Siis se, että noilla vangeilla on joku kannuste opetella elämään, kuin ihmiset konsanaan. Siis nuo vangithan kävelee tulevaisuudessa kadulla samalla lailla, kuten itse kukin? Ja jos tuo, esim. muutaman 1000 tuntia maksaa yhteiskunnalle muutaman tonnin, ja vapautuneella vangilla on tonni pari rahaa, kokemusta rahan käytöstä, ja kaikkein tärkeimpänä: Kyky tehdä työtä, ja nimenomaan säännöllisesti ja ohjatusti!
b)
Jos vaihtoehtona on syrjäytynyt, katkera, jne, perseaukinen jantteri, joka potkastaan vankilasta kadulle....
-> voisin lyödä aika isot veikat, että tulee poliisin asiakkaaksi aika pian.

Kunpi olisi mieluisempi naapuri? (siis työssäkäyvä entinen vanki, veronmaksaja, vai tuo sossun sijoittaman/rahoittama n.1000e/kk... joka pienen toivossa myy sinun/läheisen pyörän tai automankan 10 eurolla...)

Tuohan rangaistusasteikko on mitä on, siihen en ota kantaa nyt.

p.s minäkin olen hakemassa noita "linnakundien" tekemiä tuotteita, siis myös tulorahoitusta on....

http://www.rikosseuraamus.fi/fi/inde...atuotteet.html
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
mikä ihmetyttää,, eli lähes vituttaa mäksä Chit-Chat 1390 15.01.2022 19:25
Kiinnostaako suunnistus vuonna 2014 sampolaattori Tekniikka & Jutustelu 50 11.02.2014 13:39
Kerro mikä vituttaa vuonna 2013 Ewerglade Chit-Chat 1816 01.01.2014 17:16
Kerro mikä vituttaa vuonna 2012! Rompe1 Chit-Chat 1140 03.01.2013 18:50
kerro mikä vituttaa tjl Chit-Chat 4977 12.04.2012 08:28


Sivu luotu: 15:09 (GMT +2).